Výhody
- dizajn
- vysoký výkon
- klávesnica
Nevýhody
- iba Full HD displej
- staršia grafická karta
- vyššia hlučnosť
To sa však s nástupom modelu Y900 zmenilo, keďže notebook s cenou cez 2 000 € nemožno označovať za cenovo dostupný model pre každého.
Vyššia cena sa však odrazila aj na kvalite a konštrukcii modelu Y900. Lenovo použilo kombináciu kovových a plastových dielcov s občasným pogumovaním. Vo výsledku tak získali atraktívny model s vysokou pevnosťou.
Konštrukcia je kvalitná a jednotlivé diely do seba perfektne zapadajú. Zaujímavým dizajnovým prvkom je pogumovaný priestor pod klávesnicou, ktorý je navyše ryhovaný, aby zabránil kĺzaniu zápästí.
Niekomu môže takýto povrch pripadať nepríjemný na dotyk, no svoju funkciu plní špičkovo. Zaujímavými prvkami sú aj plastové „Y“ na veku displeja, futuristické reproduktory a otvory pre chladenie. Ich oranžové vyhotovenie tvorí vkusný kontrast voči inak šedému telu notebooku.
Y900-ka prichádza s mechanickou klávesnicou vlastnej výroby. Preto tu nenájdete žiadny zo známych typov mechanických spínačov, ba ani technológiu, ktorú Lenovo používa v modelovom rade Thinkpad. Preto neviem pocit z používania klávesnice prirovnať ku žiadnemu inému modelu.
Klávesy majú o niečo vyšší zdvih, asi okolo 3 milimetrov. Na môj vkus sú však pomerne dosť výkyvné. To znamená, že ich môžete jemným dotykom prsta kývať do všetkých strán, čo malo u mňa za dôsledok viac chýb, či už vo forme preklepov, alebo neregistrovaných stlačení tlačidiel.
Takisto bolo možné vykonať stisk bez úplného stlačenia klávesy a onoho mechanického kliknutia. Neviem, či to takto Lenovo zamýšľalo ako vlastnosť klávesnice, alebo je to iba nechcený vedľajší efekt. Na klávesnicu si ale budete každopádne pár dní zvykať.
Komfort a pôžitok z používania vám môže zlepšiť podsvietenie klávesnice, ktoré sa dá nastaviť v 18-tich rôznych farbách. Klávesnica má pritom niekoľko zón, ktorých farbu je možné nastavovať jednotlivo.
Možností je teda mnoho, aj keď nejde o pravú RGB formu podsvietenia, kde si vie užívateľ nastaviť ľubovoľnú farbu jednotlivých klávesov. Použitý touchpad je naopak veľmi štandardný. Poskytuje veľkú plochu 10 x 7 cm a prsty sa po ňom kĺžu naozaj skvelo.
Podporuje aj ovládanie gestami viacerých prstov. Výrobca tu odviedol dobrý kus práce, aj keď je pravda, že pri hraní budete naisto využívať externú myš.
Základom hardvérovej výbavy je procesor Intel Core i7, konkrétne model 6700HQ, ktorému sekunduje 16 gigabajtov operačnej pamäte DDR4. To je samo o sebe silná kombinácia, no necháva akosi v úzadí funkciu pretaktovania procesoru, ktorá sa v tomto modeli nedá uplatniť.
Jedným dychom však musím podotknúť, že ono pretaktovanie u Y900-ky je riešené veľmi jednoducho, a to prepínačom do Turbo módu. Po jeho zapnutí sa aj v modeli s „odomknutým“ procesorom zvýši frekvencia pre všetky jadrá iba nepatrne.
Turbo mód zvýši aj napájací limit pre grafickú kartu o 10 wattov. Niektorým z vás už muselo napadnúť, že notebook musí byť schopný dlhodobo bežať aj pri týchto prevádzkových frekvenciách.
Procesor aj grafická karta sa pritom prepínajú do energeticky úsporných stavov, ktoré znižujú takty bez ohľadu na aktivovaný mód. Preto som úplne nepochopil, akú výhodu má ponechávať notebook v klasickom móde, keď z toho neplynie žiaden úžitok.
Z hľadiska výkonu je pretaktovanie najviac viditeľné v syntetických testoch a jeho prínos v hrách je iba v ráde jednotkách snímok za sekundu. Lenovo by urobilo určite lepšie, keby do notebooku neosadilo staršiu generáciu grafickej karty Nvidia GeForce GTX 980M, ale niektorý z modelov architektúry Pascal.
Nie že by 980M nebola výkonná karta, no aktuálna generácia poskytuje lepšie prevádzkové vlastnosti aj výkon. Ideapad preto pôsobí dojmom, ako keby ho mali na trh uviesť o niekoľko mesiacov skôr. Dnes je navyše horúcim trendom virtuálna realita a tá je doménou práve súčasných modelov grafických kariet.
Pozitívom je aspoň použitie 4 GB GDDR5 pamäte, takže problém nebudú robiť ani grafické karty z textúrami vo vysokom rozlíšení. Úložný priestor je vytvorený kombináciou 128 GB M.2 SSD disku a 1 TB klasického HDD. Notebook má pritom k dispozícii až dvojicu M.2 slotov, ktoré podporujú RAID 0.
17,3“ displej má pre niekoho dnes už neatraktívne Full HD rozlíšenie. Práve vďaka nemu ale Y900-ka skóruje zo 60 snímkami za sekundu aj u náročných herných titulov. Navyše je jeho povrch mierne matný, a tak nerobia odrazy svetiel veľký problém vo viditeľnosti.
Farebné prevedenie je ale slabšie a zdá sa, že výrobca sa túto nedokonalosť snaží dobehnúť vyššou sýtosťou farieb. Z displeja mám preto skôr zmiešané pocity. Grafickí nadšenci z neho jasať nebudú, niektorým hráčom bude naopak vadiť dlhšia odozva displeja.
Všetko tak závisí od toho, či ste perfekcionista, alebo sa uspokojíte aj s priemerným panelom.
Zvuk zabezpečuje dvojica reproduktorov so subwooferom z dielne JBL. Subjektívne ide o jedny z najhlasnejších reprákov, aké som v notebooku zažil. Aj obyčajné chybové varovanie operačného systému vás priam vyplaší svojou intenzitou.
Škoda, že sú reproduktory podľa mňa zaťažené na strednú časť frekvenčného spektra. Našťastie tento efekt dokážete zmierniť nastavením ekvalizéru cez Dolby Audio.
Y900-ka disponuje nadštandardne veľkou batériou s kapacitou 90 Wh. Ani to jej však nepomáha vzhľadom k spotrebe osadených komponentov. Výdrž sa tak pohybuje zhruba na úrovni štyroch hodín pri kancelárskej práci.
Pre tých, ktorí majú záujem o hranie na batérii, treba dodať, že frekvencie procesora aj grafickej karty sú v tomto móde umelo znížené a rozdiel je naozaj citeľný.
Ak máte množstvo herných doplnkov, tak vám určite padne vhod, že Ideapad má na svojich bočných stranách až päticu USB portov. Dva z nich sú pritom staršie USB 2.0, ďalšie dva USB 3.0 a posledný je typu USB-C s podporou Thunderbolt 3.
Jasať preto môžu majitelia veľkých displejov či rýchlych diskových polí. Okrem USB portov tu nájdete aj dvojicu 3,5 mm jackov, čítačku SD(XC) kariet, veľký DisplayPort aj HDMI štandardu 2.0 a nechýba ani gigabitový LAN port.
WiFi konektivitu obstaráva modul Killer Wireless 1535 s podporou štandardu 802.11ac a Bluetooth 4.0.
Pri hernom notebooku je dôležitá aj efektivita chladenia. Y900-ka má dvojicu samostatných chladiacich okruhov, ktoré sú navrhnuté pomerne rozumne a k ich inšpekcii (resp. čisteniu) sa viete dostať po trocha komplikovanejšom odskrutkovaní celého spodného veka notebooku.
Chladenie nie je zrovna tiché a pri záťaži ho budete určite počuť. To je ale pri tejto výkonnostnej kategórii očakávané. Prekvapujúce však boli náhodné zvýšenia otáčok na úplné maximum, ktoré trvali jednu až dve sekundy.
Notebook sa takýmto spôsobom bezdôvodne pripomínal a nedalo sa to zmeniť žiadnym nastavením. Horúcejšia bola zadná časť notebooku, pogumované časti naopak dobre izolujú priestor rúk od tepla.
Lenovo Ideapad Y900 je dizajnovým počinom a cenovo sa posúva do priameho boja s renomovanými radmi iných výrobcov. V tejto kategórii by mu ale pomohla aktuálnejšia grafická karta, kultivovanejšie chladenie či nižšia hmotnosť. Stále však ide o výborný herný notebook a v porovnaní s jeho predchodcami je vidno jasný posun vpred.