Výhody
- nadpriemerná výdrž batérie
- kompaktnosť
- dotykový displej
Nevýhody
- neuspokojivá klávesnica
- podpriemerný reproduktor
- len 2 GB RAM
Trh ľahkých a predovšetkým lacných notebookov je bohatý, keďže v mnohých prípadoch používateľom stačí na cesty zariadenie ponúkajúce základné funkcie.
Lenovo IdeaPad MIIX 310 LTE s Windows 10 a dockom s klávesnicou predstavuje tablet a notebook na cesty v jednom. Nie je však konvertibilný, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Samotný tablet s rozmermi 246 x 173 x 9,2 mm a váhou siahajúcou k 600 gramom je možné pripojiť k dodávanej o 60 gramov ľahšej klávesnici.
Celková hmotnosť prekračujúca 1 kg v režime notebooku sa môže zdať nadpriemerne vysoká, no v danej cenovej kategórii je len málo zariadení približujúcich sa k tejto váhe.
Výdrž a praktickosť zariadenia som si otestoval počas približne 5 hodinovej cesty vlakom z Bratislavy na východ Slovenska.
V prvom rade som si skúsil napísať krátky článok na spomínanej mechanickej klávesnici s minimalistickými rozmermi.
Jej prepojenie s tabletom je jednoduché, tablet iba zastrčíte do magnetických častí a môžete využívať všetky výhody fyzickej klávesnice. Na opätovné používanie výlučne dotykového displeja stačí použiť kúsok viac sily a tablet jednoducho ťahavým pohybom oddeliť od doku.
Keďže bezplatné Wi-Fi pripojenie v štátnych vlakoch je v niektorých momentoch nestabilné, rozhodol som sa pre offline písanie.
Ostáva ešte druhá alternatíva, a to použiť svoju micro SIM kartu, čo som aj urobil, s predplateným dátovým balíčkom a spoliehať sa tak výlučne na svojho operátora.
Našťastie nainštalovaný operačný systém Windows 10 Home obsahuje predinštalovanú mobilnú verziu balíka Microsoft Office. Po úspešnom prihlásení som sa pustil do písania v programe Word Mobile.
Počas zadávania jednotlivých slov do dokumentu mi v niektorých momentoch prekážal touchpad, ktorý je ale možné cez Fn kláves deaktivovať, no najväčšie nepohodlie mi počas tvorby článku tvorila samotná klávesnica.
Jej samotná veľkosť mi robila problém so správnym prstokladom a rýchlosťou písania. Navyše nemôžete rátať ani s numerickou časťou.
Na základe mojej skúsenosti môžem skonštatovať, že táto klávesnica je vhodná predovšetkým na krátke e-mailové správy či na stručnú komunikáciu s priateľmi na sociálnych sieťach.
Uvítal som dvojicu USB portov (aj keď iba verzie 2.0) po oboch stranách klávesnice, ktoré mi umožnili počas dlhej cesty pracovať s dátami z externého disku.
Okrem balíčka Office som našiel v systéme predinštalovaný Lenovo obchod s aplikáciami (Lenovo App Explorer), ktorý sa vyznačuje prehľadnosťou a zaujímavou ponukou aplikácií.
K dispozícií som mal takmer plný 1 TB 2,5-palcový HDD disk, ktorý maličkému notebooku spôsoboval problémy. K požadovaným súborom som sa dostal, no bez dlhého čakania či občasnej straty spojenia sa to nezaobišlo.
Uznávam však, že na tak nízkonákladový hardvér to bola poriadna záťaž. Klasické USB-čka s pár GB kapacitou systém rozpoznal okamžite a pracoval s nimi svižne a bez ťažkostí.
Vnútornému 64 GB eMMC úložisku najlepšie sadlo sekvenčné čítanie spolu so zápisom.
V útrobách 10,1-palcového tabletu nájdete procesor Intel Atom x5 Z8350 (4 x 1,44 Ghz, 2 MB cache), grafickú kartu Intel HD Graphics Cherry Trail spolu s 2 GB DDR3L pamäťou RAM a vnútorným 64 GB úložiskom rozšíriteľným o microSD kartu.
Z pohľadu konektivity bez zapojenej klávesnice môžete počítať len so základnými portami, medzi ktoré patrí micro USB (teda USB-C redukciu kupovať nemusíte 🙂 ) a micro HDMI (napríklad na pripojenie externého monitora).
Samozrejme nechýba ani možnosť prenosu dát bezdrôtovo prostredníctvom Wi-Fi štandardu 802.11 b/g/n a Bluetooth verzie 4.0.
Nenáročný hardvér som počas cesty využíval taktiež na sledovanie seriálov. Tie síce spotrebovali podstatne viac energie z batérie ako prehľadanie webových stránok, no aj po približne 4 hodinách náročnej záťaže mi systém signalizoval približne 2 hodiny do vybitia.
Listovanie na Facebooku či písanie e-mailov bez pravidelného používania multimédií by malo byť možné až po dobu približne 10 hodín. Veľkú rolu vo výdrži na jedno nabitie zohráva aj jas lesklého dotykového HD displeja, na ktorom uvidíte hádam každý odtlačok prsta.
Hlasitosť zabudovaného reproduktora vás však počas sledovania YouTube videí neočarí, aj keď si hardvérovými tlačidlami na pravej strane tabletu nastavíte hlasitosť na maximum.
Preto odporúčam myslieť pred cestou na pribalenie slúchadiel či externých reproduktorov, ktoré bez problémov prepojíte prostredníctvom 3,5 mm konektora na ľavej strane tabletu.
Nad displej výrobca umiestnil maličký 2 Mpx snímač slúžiaci prioritne na videohovory, no nechýba ani hlavný fotoaparát na zadnej strane tabletu.
Otvorením fotografie v novej karte ju zobrazíte v plnej kvalite.
Kvalita výsledných fotografií je skutočne nízka, čo obe snímače stavia do pozície použiteľnosti jedine v nevyhnutných situáciách, keď nemáte poruke smartfón či fotoaparát.
Nový mini notebook alebo v určitých momentoch plnohodnotný tablet Lenovo IdeaPad MIIX 310 LTE sa javí ako vhodný multimediálny spoločník počas dlhých ciest, nezabudnite si však pribaliť externé reproduktory.
Nemôžete sa však spoliehať na pohodlné písanie komplexných e-mailov či článkov. Poteší vás ale úctyhodná výdrž počas náročnejšej záťaže a slot pre micro SIM kartu umožňujúci byť online takmer kdekoľvek.