Reklama

LEN PRE ŽENY | CuteCircuit – značka digitálnej budúcnosti v móde

Terézia Miková

Ak sa vám niekedy pri pozeraní módnych katalógov zunuje pohľad na neustále opakujúce sa trendy, CuteCircuit vás určite zaskočí. A ani nie tak inovatívnym spracovaním strihov, ako využitím digitálnych technológii.

CuteCircuit. Hovorí vám to niečo? Možno áno, pretože túto módnu značku ste mohli sledovať už od jej vzniku v roku 2004. Vznikla v umeleckom centre Londýna – Shoreditch. A kto za to môže? Dve hlavičky, ktoré sa dali dokopy – kreatívna riaditeľka Francesca Rosella a šéf akciovej spoločnosti Ryan Genz.

Ryan Genz a Francesca Rosella

V zákutí Shoreditch im to doslova bliklo! A vymysleli módnu značku, ktorá na výrobu svojich kolekcii využíva moderné technológie. A výrobky z ich rady dokážu nielen svietiť! CuteCircuit vám ponúka rôzne kusy odevu od sukní, ktorých farba je ovládaná pomocou iPhone, alebo odevy, prostredníctvom ktorých môžete surfovať po sociálnych sieťach. Táto krajčírska dieľňa experimentuje vo svojej tvorbe s použitím mikro technológii, moderných textilných materiálov – tzv. smart textílii, výroby doplnkov prostredníctvom 3D tlače atď.

Luxusná móda alebo technologický minimalizmus prístupný všetkým?

Predstavme si dnes bežne používaný telefón, fotoaparát, hodinky atď. Podľa kreatívnej dvojice z tejto dielne, by sa mala súčasná podoba týchto zariadení zminimalizovať a dostať sa do podoby, kedy sa stane bezprostrednou súčasťou nášho odevu. CuteCircuit je zástancom ideálu technologického minimalizmu. Zariadenia určené na vzdialenú medziľudskú komunikáciu by boli decentným, takmer neviditeľným doplnkom. Oblečenie schopné nielen verbálnej virtuálnej komunikácie by sa stalo bežnou súčasťou nášho života.

CuteCircuit New York City Fashion Week

„Móda vždy tvorila komunikačné rozhranie medzi osobou a jej rovesníkmi. Farba, ktorú máme na sebe oblečenú, vyjadruje našu náladu. Prostredníctvom odevu umožňujeme druhým nahliadnuť do našej osobnosti. Zatiaľ čo svet začal podliehať ére digitálneho rozvoja, móda akoby zaostávala. Spotrebitelia kupujú tovar, ktorý je vyrobený nedostatočne zaplatenými robotníkmi vo fabrikách. V CuteCircuit experimentujeme so zmenou. Naša krajčírska dielňa vytvára nádherné, do posledného detailu prepracované odevy, ktoré sú obohatené o digitálne technológie. “ tvrdia o sebe zástupcovia z krajčírskej dielne CuteCircuit.

Digitálna móda pre bežný život?

Môžu však byť odevy vyrobené touto krajčírskou dielňou nositeľne aj v bežnom živote? Skutočne sa môže ich koncept technologického minimalizmu stať každodennou súčasťou ľudskej existencie?

Dizajnéri pôsobiaci v tejto dielni uvádzajú, že materiály a technológie, ktoré používajú vo výrobnom procese sú čisté, starostlivo vyberané a sú šetrné k životnému prostrediu a samotnému nositeľovi. Ich zámerom je, aby odevy, ktoré tvoria, boli krásne zvnútra aj zvonku. Voľba materiálu je však len zanedbateľnou časťou konceptu. Čo však s udržiavaním tohto typu oblečenia? Je možné z hľadiska starostlivosti o odev dosiahnuť ich minimalistický ideál? Telo počas bežného dňa produkuje pot, človek sa veľmi rýchlo dokáže ušpiniť aj pri obyčajnom obede v reštaurácii. Pri nepozornosti sa dokáže obliať vínom pri slávnostnej večeri. Odev od CuteCircuit zatiaľ do práčky nehodíme, rovnako ho ani nezavezieme do bežnej čistiarne.

Zdá sa, že produkty od CuteCircuit sa zatiaľ javia iba ako príležitostný odev. Pre populárnych.  A ani zďaleka zatiaľ nie sú značkou, ktorú by ste si kúpili na vašich bežných potulkách v obchodných centrách. Svoje inovatívne idey predstavuje v rámci špeciálnych projektov. Najľahšou cestou, ako sa k nim dostať, je v súčasnosti práve relatívne dostupný fenomén – popularita. Podľa všetkého, dnes nemusíte mať až tak výnimočný talent ani charakter, aby ste boli slávnym, obľúbeným človekom medzi hromadou ľudí – v masách.

CuteCircuit Laura Pausini

Módu navrhnutú krajčírmi z CuteCircuit ste mali možnosť vidieť napr. na vystúpení Katy Perry v American Idol, na U2 360 Tour, na Inedito World Tour Laury Pausini alebo na tele azerbajdžanského reprezentanta Safura Alizadeh na Eurovision Song Contest v roku 2010. A nielen tam.

Aj napriek tomu, že z praktického hľadiska nám CuteCircuit toho veľa neponúkne, stoja za zmienku aspoň kvôli ich netradičnosti a stúpajúcej schopnosti aplikovať technologické inovácie vo svojej oblasti. V našom článku sa zmienime práve o tých konceptoch, ktoré najviac ovplyvnili vývoj odevného dizajnu.

Hug Shirt

Nemýlite sa, ak si myslíte, že tento kus odevu bude mať niečo spoločné s objímaním. Vlastne áno, ide o „objímacie“ tričko. Ste ďaleko od svojich blízkych? Môžete si byť istý, že tento produkt nikdy nenahradí skutočne objatie. Možno vám ho pripomenie, ak ste naozaj od nich na míle vzdialený. Pomocou senzorov vám na tele spôsobí podobné pocity, ako pri skutočnom objatí. Chcete niekoho objať? Cez Bluetooth sa vám to podarí aj na diaľku.

Hug shirt

V roku 2006 bol podľa časopisu Time označený za jeden z najlepších vynálezov roka. V tom istom roku taktiež vyhral prvú cenu na Ciberart konferencii v španielskom Bilbau.

Pink & Blush K Dress

Šaty z hodvábneho šifónu inšpirované Katy Perry. Chcete žiariť počas celého večera? Zapojte tento kúsok do počítača prostredníctvom USB, nabíjajte ich asi dve hodiny a trblietajte sa v rôznych farbách a vzoroch počas celej noci. Po istom čase k týmto šatom pribudla aj samostatná kolekcia K-Dress.

Pink and Blush K Dress

Mobile Phone Dress

Pripravte si SIM kartu, vložte ju do vašich šiat a používajte ich ako bežné mobilné zariadenie. Od roku 2006 je umožnený aj tento variant. Dizajnéri z CuteCircuit nadobudli poznatok, že mnoho hovorov je zmeškaných, práve kvôli tomu, že ich odevy nemajú vrecká a najmä ženy nemajú vždy so sebou kabelky. Volajte a prijímajte telefónne rozhovory priamo prostredníctvom odevu, ktorý máte oblečený. Šaty ovládate intuitívnymi gestami. Zvonia? Priložte svoju dlaň k uchu a komunikujte.

Mobile Phone Dress

GalaxyDress

Ak si oblečiete tieto šaty, budete chodiacim svetlom. Budete však musieť zájsť od Múzea vedy a priemyslu v Chicagu. Šaty, ktoré sú zatiaľ najväčším nositeľným LED displejom na svete majú na sebe až 24 000 plnofarebných LED svetiel.

GalaxyDress

TShirtOS

Cez šaty sme už telefonovali. Ale aby kúsok odevu zabezpečil možnosť  zobrazovať obrázky a texty, prehrávať hudbu, vytvárať fotografie a zdieľať ich s ostatnými? Nemýlite sa, ak tvrdíte, že hovoríme o  operačnom systéme iOS, ktorý bez problémov funguje aj na tele. Za konceptom stojí krajčírska dielňa CuteCircuit s podporou známej škotskej whisky menom Balantines. Podľa výrobcov je prvým nositeľným programovateľným odevom na svete. Čo vy na to?

TshirtOS

Alebo predsa ste zatúžili po niečom takom? Snáď vás neodradí cena. Šaty K-Dress s množstvom LED svetiel boli inšpirované Katy Perry, ktorá mala podobný kus oblečený na MET Gala NY v roku 2010. A aká je teda ich cena? Budete musieť ísť hlbšie do vrecka. K-Dress stoja 1 500 dolárov, čo je v prepočte asi 1123 eur.

Prístupnejšími produktmi od tejto značky by však mohli byť mikiny, šaty a šatky navrhnuté samotnou Francescou Rosellou, ktorá od roku 1998 navrhovala pre taliansku značku Valentino. Produkty sa pohybujú v cene okolo 350 dolárov. Pre nás tunajších Stredoeurópanov je to asi polovica bežnej mesačnej mzdy, asi 262 eur. CuteCircuit vám to však bude pripomínať iba pohľadom. Ponúkané odevy a módne doplnky ako napr. tie z kolekcie Armour neobsahujú žiadne LED svetlá, ani komunikačné prostriedky, majú však svoj charakteristický, chladný, technický vzhľad.

Ak vo vás krajčírska dielňa CuteCircuit zanechala výnimočný dojem. Pozrite si záznam z ich najnovšej kolekcie A/W 14/15 Collection.

Foto: CuteCircuit

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.