Microsoft potvrdil oficiálny dátum ukončenia prevádzky aplikácie Skype. Svoje virtuálne brány zatvorí po 21 rokoch aj napriek rastúcej popularite videohovorov, ktoré spopularizoval.
Používatelia aplikácie majú tri mesiace na postupný prechod do aplikácie Teams, ktorá ponúka takmer rovnaké funkcie.
Prvá verzia programu Skype uzrela svetlo sveta v auguste 2003, kedy za jej vývojom stál iba šesťčlenný tím estónskych vývojárov. O dva roky neskôr za Skype zaplatil 2,6 miliardy dolárov eBay, v roku 2009 zmenil prevažného vlastníka opäť, až sa napokon v roku 2011 dostal za 8,5 miliardy dolárov do rúk spoločnosti Microsoft, ktorej patrí dodnes.
V roku 2011 Microsoft kúpil Skype s cieľom nahradiť svoj dovtedajší četovací program Windows Live Messenger. Kým klasický Skype bol určený predovšetkým pre bežných používateľov, pre firmy Microsoft vyvinul jeho špeciálnu verziu, Skype for Business.
Práve táto podniková verzia zohrala kľúčovú úlohu v rozhodnutí spoločnosti neodkúpiť v roku 2016 konkurenčnú platformu Slack, ktorá v tom čase rýchlo naberala na popularite. Bill Gates sa priklonil k názoru, že namiesto akvizície by sa Microsoft mal sústrediť na zdokonalenie Skype for Business. Nakoniec však v tom istom roku firma predstavila Microsoft Teams, ktorý sa stal priamym konkurentom Slacku.
Je to napokon celkom paradoxne práve Microsoft Teams, ktorý nahradí Skype, ktorý pôvodne nahrádzal vlastnú četovaciu aplikáciu Microsoftu. Kruh sa uzatvorí definitívne v máji, kedy spoločnosť oficiálne ukončí prevádzku Skype.
Informáciu o tomto kroku najprv našiel priamo v súboroch najnovšej aktualizácie programu Skype jeden z čitateľov portálu XDA Developers. V súboroch sa objavila veta „Od mája nebude program Skype dostupný. Pokračuje s vašimi četmi a hovormi v aplikácii Teams“. Krátko na to Microsoft túto informáciu potvrdil aj so zverejnením videa, v ktorom ukazuje, ako bude prechod z aplikácie Skype do Teams vyzerať.
Prihlásením sa do aplikácie Teams s prihlasovacími údajmi z aplikácie Skype, sa používateľom do Teams automaticky prenesú všetky kontakty a čety. K dispozícii však bude aj možnosť manuálneho exportu dát do súborov.
Skype sa tešil obrovskej popularite ešte skôr, než tu boli klasické sociálne siete, smartfóny a četovacie aplikácie s podporou hovorov a videhovorov. V ére smartfónov si však ľudia rýchlo zvykli na aplikácie ako je Messenger, WhatsApp či Viber alebo priamo vstavaný FaceTime a Google Duo. Nezmenilo to ani obdobie pandémie, kedy si ľudia začali opäť volať cez počítače. V tom čase už totiž Microsoft tlačil vpred Teams, ktorým sa snažil konkurovať aplikáciám ako je Google Meet a Zoom určeným pre jednotlivcov, školy aj firmy.