LED svetlo vyžarujúce z obrazoviek digitálnych zariadení je nepriateľom spánku. Nórski vedci uverejnili v medicínskom žurnále BMJ Open výsledky štúdie zamerané práve na účinok žiarenia pochádzajúceho z LED obrazoviek.
Výskumu sa zúčastnilo 9846 mladých ľudí vo veku od 16 do 19 rokov. Vedci zaznamenávali frekvenciu používania digitálnych technológií počas bežných dní. Dôraz bol kladený najmä na hodinu pred spaním. Výsledok nebol až tak prekvapujúci – čím viac používate vo svojom živote digitálne technológie, tým viac vám hrozí problém s nespavosťou. „Takmer všetci dospievajúci uviedli, že pred spaním používajú jeden i viac digitálnych zariadení,“ vyjadrili sa autori nórskej štúdie. Prečo práve LED obrazovky zvyšujú riziko nespavosti?
POZRITE SI: High-tech meditácia v podobe Muse
LED obrazovky sú zdrojom modrého LED svetla, ktoré v mozgu narúša prirodzenú produkciu melatonínu – spánkového hormónu. Zdrojom problémov s priebehom spánkových cyklov však nemusí byť len samotné LED svetlo, ktoré mobilné zariadenia vyžarujú.
Predĺženú spánkovú latenciu a nedostatok spánku môže spôsobovať aj emočné vzrušenie spôsobené nevhodnou aktivitou na mobilných zariadeniach, napr. hraním akčných hier atď. Ďalším zdrojom problémov je taktiež aj elektromagnetické žiarenie, ktoré elektronické zariadenia vyžarujú.
POZRITE SI: Dajte si šlofíka! Aj krátky spánok pomáha
Ideálnou prevenciou, ako sa vyhnúť podobným problémom, je obmedzenie používania elektronických zariadení aspoň hodinu pred spaním. Znížiť potenciálne riziko však môžete napr. aj inštaláciou aplikácii ako Twilight, ktorá zabezpečí znižovanie jasu LED obrazoviek na vašom Android zariadení. Ďalšou možnosťou môže byť aj tlmiaca fólia na displej mobilného zariadenia.
Zdroj: Mashable