Ak sa chlapi medzi sebou bavia o žehlení a ukladaní oblečenia, je to, akoby sa dámy (pardón za prirovnanie) bavili o futbale. Pochopiteľne, česť výnimkám na oboch stranách. Určite však vieme, koľko času tieto činnosti zaberú.
https://www.youtube.com/watch?v=FfAO8s3SmGo
Áno, takýchto pokusov tu už bolo viacero, nehovoriac o rôznych šikovných trikoch, ako rýchlo poskladať košeľu či tričko (T-shirt). Spomeňme napríklad FoldiMate, ktorý však stále je vo fáze prototypu a navyše každý kus oblečenia doň musíte vložiť samostatne.
https://www.youtube.com/watch?v=-V2nHp7n7k0
Trochu, no, o dosť „iná káva“ je však laundroid. Ten síce taktiež nie je absolútnou novinkou, prvé ukážkové prototypy boli predvedené už pred pár rokmi, avšak spoločnosť seven dreamers laboratories, ktorá laundroid vyvíja spolu s firmami Panasonic a Daiwa House, na tohtoročnej výstave CES 2018 ukázala, kam sa rokmi vývoja laundroid posunul.
Dizajnovo určite ďaleko, veď posúďte sami. Takto bude môcť skvele zapadnúť do ktorejkoľvek domácnosti a miestnosti v nej bez toho, aby pôsobil rušivo. Môže byť samostatne stojací, ako skriňa, alebo zabudovaný do steny.
Hoci samotný CEO spoločnosti, Shin Sakane, priznáva, že cena 16 000 $ je vysoká, avšak verí, že po spustení sériovej výroby bude môcť laundroid výrazne zlacnieť, môžno aj pod 2 000 $. No, to stále nie je málo.
Podstatné však je, ako laundroid vlastne funguje. Niekoľkými robotickými úchytmi (rukami) vezme oblečenie, to je následne nasnímané kamerami a jeho obraz je cez Wi-Fi odoslaný na server, kde je porovnaný s databázou oblečenia, obsahujúcou údajne až 256 000 rôznych položiek odevov. Na túto analýzu laundroid využíva umelú inteligenciu (AI).
Vďaka tomu môže byť určený správny spôsob uloženia toho-ktorého kusu. Okrem toho dokáže laundroid vytriediť oblečenie buď podľa kategórie – košele, tričká atď., ale aj podľa jeho majiteľa (ockova košeľa, maminkine tielko, synčekovo obľúbené tričko…). Isteže, toto som zobral s trochou nadsádzky, ale výrobca sa hrdí, že tomu tak je. Neveríte? Otvorte si PDF dokument, vysvetľujúci funkčnosť laundroid-u, a uvidíte.
V každom prípade, ako nápad a takmer predfinálne riešenie je to zaujímavé a určite vzhľadnejšie, ako už spomenutý FoldiMate, hoci jeho cena je už teraz prezentovaná pod hranicou 1 000 $. Ak by však laundroid raz dokázal naozaj spoľahlivo fungovať, aspoň nám zostane viac času na kávičku, alebo návštevu divadla s našimi drahými polovičkami.
https://www.youtube.com/watch?v=NpwO0cGysYU