Keď v roku 2000 zlyhal americký test protiraketovej obrany (mala pri ňom byť zostrelená medzikontinentálna balistická raketa Minuteman), hovorca ministerstva obrany USA Ken Bacon povedal, že „nie je ľahké trafiť guľkou guľku, keď sa obe pohybujú rýchlosťou vyše 20 000 kilometrov za hodinu“.
Tou druhou „guľkou“ mala byť strela, odpálená z atolu Kwajalein, pričom Minuteman bol vystrelený z Kalifornie a mieril nad Tichý oceán. Takéto problémy protiraketovej obrany už dlho vedcov a vojakov motivujú k vývoju zbraní novej generácie, využívajúcich účinnejšiu muníciu ako projektily.
Laserové delo sa postupne objavuje vo výzbroji viacerých armád, aj keď ide stále o novinku a technológiu vo vývoji. Podľa magazínu Fox News bude americké námorníctvo v tomto roku pripravené nasadiť na torpédoborcoch novú laserovú zbraň s výkonom 60 kW. Spôsobí to novú éru v stratégii a taktike námorných súbojov.
Nové laserové delo HELIOS (High-Energy Laser with Optical-dazzler and Surveillance) z produkcie Lockheed Martin bude nasadené na torpédoborci Arleigh Burke Flight IIA DDG 51, kde absolvuje radu pozemných a oceánskych testov.
S novou výbavou budú torpédoborce schopné zostreľovať rýchlosťou svetla a s vysokou presnosťou nepriateľské drony – oslepením, spálením alebo jednoduchým znefunkčnením. Lasery sú tiché, z hľadiska munície lacné, škálovateľné a presné, ale veľký význam má to, že strieľajú rýchlosťou svetla.
Rýchlosť je pri námorných bojových konfliktoch čoraz dôležitejšia a výrazne mení taktickú rovnicu. Moderná námorná vojna, ktorá je opísaná v práve vydanom strategickom dokumente CNO NAVPLAN amerického námorníctva, je čoraz viac rozptýlená, zosieťovaná a používa autonómne zbrane novej úrovne, s podporou umelej inteligencie.
„Všadeprítomné senzory, pokročilé bojové siete a zbrane s väčším dosahom a rýchlosťou nás priviedli k rozptýlenejšiemu typu boja. Udržať si náskok pred konkurenciou vyžaduje, aby sme rýchlo postavili najmodernejšie systémy. Na rýchlosti záleží,“ povedal náčelník námorných operácií americkej armády admirál Michael Gilday v práve vydanom CNO NAVPLAN.
Rýchlosť vývoja a nasadzovania laserových je kľúčová. Popri USA ich vyvíjajú a nasadzujú minimálne aj Čína a Rusko. Ruská armáda už má dokonca laserové zbrane vo výbave.
Už v máji 2019 ruský prezident Vladimír Putin spomenul bojový laserový systém Peresvet, ktorý sa v ruskej armáde údajne používa už od jesene 2018. Peresvet je výkonný laser montovaný na nákladnom vozidle , ktorý dokáže zostreľovať drony a oslepiť optické systémy nepriateľa.
https://www.youtube.com/watch?v=B2xt2201PbM
Lodné laserové zbrane môžu zmeniť taktickú dynamiku a stratégiu námornej vojny. Ak sa použijú namiesto klasických projektilov a raketových zbraní, budú môcť velitelia iba omráčiť alebo znefunkčniť cieľ bez jeho úplného zničenia alebo výbuchu. To môže znížiť riziko civilných obetí, ku ktorým často dochádza v dôsledku rozptýlených fragmentov bômb, alebo striel.
Lasery ako HELIOS tiež umožnia, aby sa plavidlá dokázali bližšie priblížiť k nepriateľským pozíciám, keďže laserové delá sú tiché, strieľajú rýchlosťou svetla a môžu veľmi presne cieliť na úzke oblasti.