Reklama

Lacný, kompaktný a predsa namakaný: iPhone SE (2022)

Stanislav Vinc
90 %
Apple sa tento rok po 2-ročnej pauze vrátil ku svojej najlacnejšej sérii smartfónov. Navonok sa nemení absolútne nič. Nový iPhone SE by ste mali problém rozoznať od 5 rokov starej série iPhone 8. Stojí však pomerne málo a vo vnútri má doslova TOP hardvér. Čím nás prekvapil a čím naopak sklamal?

Začnime s vysvetlením, čo v tomto prípade vlastne znamená, že stojí „pomerne málo“. Nový iPhone SE (s neoficiálnymi prívlastkami 2022, 5G či 3. gen), začína na slovenskom trhu na cene 519,00 €. Ak by ste hľadali alternatívu, cenovo najbližšie mu je séria iPhone 11 (2019), ktorá momentálne začína na 579,00 €.

Nové „SE-čko“ je tak lacné v pomere so zvyškom ponuky tejto značky, nie však úplne v pomere s konkurenciou zo sveta Androidu. Je to však relevantné? Pravdepodobne nie a Apple si je toho vedomý.

Väčšina ľudí už totiž vopred vie, či chce iPhone alebo Android ešte skôr, ako sa pozrie na ponuku, ceny a výbavu jednotlivých modelov. Kto chce iPhone a chce ušetriť, siahne po sérii SE alebo starších číselných sériách. Komu ide iba o cenu a iOS mu až tak blízky nie je, zrejme si zvolí Android.

Poďme však k veci a pozrime sa na najsilnejšie a naopak aj najslabšie stránky tejto novinky od kalifornského giganta.

Kľúče, peňaženka a kde mám mob… aha, tu

Povedzme si úprimne, najnovší iPhone SE vás na prvý pohľad neohúri. Spredu vyzerá rovnako, ako iPhone 6 a 7 a z oboch strán ako spomínaný iPhone 8 a dokonca aj SE 2. generácie (2020). Ak ste však pomedzi tieto modely vlastnili aj iné smartfóny, prekvapí vás štíhlosť a ľahkosť tohto dizajnu.

Osobne som pri testovaní nového SE na týždeň odložil svoj iPhone 13 Pro a viackrát som sa pristihol, že kontrolujem, či ho mám naozaj vo vrecku. Na hrúbku má totiž iPhone SE len 7,3 milimetra a váži len 144 gramov. Vďaka uhlopriečke 4,7“ sa navyše perfektne drží a ovláda aj jednou rukou.

Pozrite si

Ktorý iPhone si vybrať? Nový iPhone SE, ten starý alebo voliť sériu iPhone 13?

Pravdou je, že iPhone 13 mini je nižší, užší a o 3 gramy ľahší, no zároveň je aj o niečo hrubší, hranatejší a… samozrejme drahší. iPhone SE si vás navyše získa zaoblenými hranami a absenciou vystupujúcich fotoaparátov. Tešiť sa tak môžete na jeden z „najpohodlnejších“ smartfónov na trhu. Pohodlne sa drží, používa a aj nosí vo vrecku. Plusov však ponúka ďaleko viac.

Staré dobré Touch ID

Keď Apple v roku 2017 po prvý krát svetu predstavil Face ID, technológiu odomykania smartfónu skenom tváre, zostali sme v nemom úžase. Aj vtedy mala táto technológia isté slabiny voči snímaču odtlačkov Touch ID, no v praxi bolo toto odomykanie pohodlnejšie a povedzme si úprimne, aj štýlovejšie.

Keď však v roku 2020 vypukla pandémia, majitelia novších iPhonov zrazu začali hromžiť, Face ID si totiž nedokázalo poradiť s rúškami a respirátormi. Obísť tento problém mohli iba majitelia Apple Watch, ktoré dokázali majiteľa smartfónu nepriamo autentifikovať a systém mu odomknúť na diaľku.

Apple síce medzitým naučil Face ID rozpoznávať aj čiastočne prekryté tváre, no poriadne neskoro, pričom ani tento spôsob nie je dostatočne rýchly a stopercentne spoľahlivý. Jediným zaručeným riešením je návrat k Touch ID.

Pozrite si

Ktorý fotí lepšie? Apple iPhone 13 Pro vs. Samsung Galaxy S22 Ultra

Je zrejme jasné, že rúška nebudeme nosiť neustále, no ešte stále tu máme kukly, šály, výrazné slnečné okuliare a ďalšie polená, ktoré hádžeme pod nohy technológiám rozpoznávania tváre. Nerozumiem preto, prečo Apple ešte pod displej novších modelov neimplementoval snímač odtlačkov tak, ako to robí jeho konkurencia už minimálne dva roky. Cupertino opäť výrazne zaostáva.

Prechod z iPhone 13 Pro na iPhone SE tak nebol krokom späť, ale naopak krokom k pohodlnejšiemu odomykaniu smartfónu, aj plateniu v obchode. S Touch ID totiž stačí smartfón priložiť k terminálu a na snímač zároveň položiť váš prst. Žiadne skladanie rúška či ťukanie kódu.

Zvládne všetko, no nepocítite to

Kde iPhone SE výrazne zaostáva nielen za drahšími modelmi tejto značky, ale aj cenovo podobnou konkurenciou, je displej. Na mysli teraz nemám priamo jeho kvalitu (tá je naozaj fantastická), ale obnovovaciu frekvenciu. Apple tu totiž využíva 60 Hz LCD panel, kým konkurencia už je dávno na 90, 120 až 144 Hz.

Vysoká obnovovacia frekvencia je návyková. Vždy, keď sa z nej vrátite späť na 60 Hz, budete mať pocit, že je toto zariadenie akési pomalé a zastarané, čo nové SE-čko určite nie je. Iste, ak ste s vyššou obnovovacou frekvenciou ešte nemali „tú česť“, chýbať vám nebude. Je však škoda, že pri tomto displeji úplne nevynikne výkon, ktorý sa ukrýva pod povrchom tejto novinky.

Nový iPhone SE (2022) totiž poháňa A15 Bionic, rovnaký čip, ako využíva vlajková séria iPhone 13. Jeho súčasťou je rovnaký 6-jadrový procesor, rovnaká 4-jadrová grafika a rovnaký 16-jadrový čip pokrývajúci umelú inteligenciu.

Na tomto modeli tak spustite rovnako náročné aplikácie a hry, ako na vlajkových smartfónoch a to bez akéhokoľvek zaváhania. Na absenciu sekania, zdĺhavého načítavania a spomalenia sa budete môcť spoľahnúť ešte roky podobne, ako na pravidelný prísun nových aktualizácií s novými funkciami.

Zo šprintu na maratón

Šetrný čipset a o niečo väčšia batéria priniesli milé prekvapenie v podobe dlhšej výdrže batérie. Oproti predchádzajúcej generácii má oficiálne iPhone SE 2022 vydržať prehrávať video o 2 hodiny dlhšie, ako iPhone SE 2020. Čo sme si overili v praxi je to, že bez problémov vydrží aj celodennú záťaž.

Aby bol náš test realistický, do SE sme natiahli kompletnú zálohu z iPhone 13 Pro. Prvý deň po nastavení zvykne iPhone všetky nové dáta preindexovať pre účely fungovania vyhľadávania (Spotlight), rozpoznávania tvárí a ďalších vychytávok, ktoré iOS robí na pozadí bez vášho vedomia a ktoré zvyknú v prvých hodinách prevádzky nového mobilu vybíjať jeho batériu.

Pozrite si

Trápi vás slabá výdrž iPhonu? Môže za to zdravie batérie a takto ho zistíte

Ostrý test výdrže tak začal až na ďalší deň, ktorého súčasťou bolo četovanie, fotenie rodinnej oslavy, správa a prezeranie sociálnych sietí, zopár telefonátov a večerné surfovanie po internete. Výsledok? Po 14 hodinách takejto prevádzky svietilo pri stave batérie 40 %. Podobne to napokon vyzeralo aj v ostatné dni, kedy som sa k večeru nikdy nedostal ani len k režimu Šetrenie batérie (>20 %).

Faktom je, že iPhone SE podporuje aj technológiu 5G, no hoci sme s ním boli v pokrytí jedného z operátorov, smartfón sa na túto sieť nikdy nepripojil a tak sme si nemali možnosť vyskúšať, či 5G náhodou nevyšťaví jeho batériu o niečo rýchlejšie. Využívanie 5G sietí sa však dá každopádne v nastaveniach mobilných dát kedykoľvek vypnúť.

Jednooký medzi slepými? Ani nie…

Nový smartfón s jedným fotoaparátom na zadnej strane pôsobí v roku 2022 až absurdne. Každý výrobca už obohacuje hlavný fotoaparát minimálne o sekundárny ultraširokouhlý foťák, prípadne aj o teleobjektív či makro foťák. Už nejaký ten rok navyše nejde iba o fotoaparáty „do počtu“, ale o pomerne schopné snímače, s ktorými sa dajú zachytiť zaujímavé fotky i videá.

Apple sa v tomto prípade spolieha na jeden 12 Mpx fotoaparát s clonou f/1.8 s optickou stabilizáciou, True Tone bleskom a podporným softvérom postaveným na umelej inteligencii v podobe technológií Deep Fusion a Smart HDR 4. Stačí to?

 

Fotografie z tohto fotoaparátu sú vo väčšine prípadov dobré, za čo môže okrem kvalitného snímača aj pokročilá umelá inteligencia, ktorá viditeľne dodatočne vyťahuje tmavé časti scény, dolaďuje detaily a upravuje farby, jas či kontrast záberov. To isté platí aj pre predný 7 Mpx fotoaparát s clonou f/2.2.

Predný i zadný fotoaparát vďaka inteligentnému softvéru podporuje aj obľúbený portrétový režim, ktorý vám umožní rozmazať pozadie za fotografovanou osobou a vytvoriť tak tzv. bokeh efekt. Zázraky od toho samozrejme nečakajte, no výsledné fotografie nie sú vôbec na zahodenie. Posúďte sami.

Keďže vzadu nájdete iba jeden snímač, pri približovaní sa budete musieť spoľahnúť iba na 5-násobný digitálny zoom, ktorý na rozdiel od teleobjektívov v ostatných modeloch nebudete používať až tak radi. Nepočítajte tu ani s detailnými makro zábermi, aké zvládajú iné smartfóny v tejto cenovej kategórii.

Nový iPhone SE zvláda aj nahrávanie videa v 4K UHD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu, no tu mu výrazne chýba pokročilá senzorová stabilizácia, ktorú ponúkajú vlajkové modely tejto značky. Obraz vyzerá skvelo, no akonáhle pri jeho nakrúcaní začnete kráčať, začnete premýšľať o kúpe stabilizátora.

Tak aký teda je?

Lacný, kompaktný a predsa prekvapivo namakaný… Apple dokázal akoby zázrakom skĺbiť maličký a tenký smartfón so svojim výkonným čipom, ktorý sa tu okrem plynulého chodu stará aj o parádnu výdrž batérie. Iste, SE-čko nie je dokonalé, no ani nemá byť, na to sú tu vyššie modely klasických číselných sérií.

Ide o dokonalý model pre tých, ktorá hľadajú nejakú stávku na istotu za rozumnú cenu, no Android im nie je veľmi blízky. S iPhone SE (2022) si užijete všetko to, vďaka čomu je iOS tak obľúbený systém v tele, ktoré je radosť držať v ruke za cenu, ktorá vás nezruinuje. Pre mnohých pôjde o spoľahlivý firemný telefón, ideálny model pre tínedžerov, či odrazový mostík k lepším modelom v prípade, že iPhone ešte nikdy predtým nemali.

Na záver ešte musíme podotknúť niekoľko vecí, ktoré nie sú mínusmi, no treba s nimi počítať. iPhone SE podporuje bezdrôtové nabíjanie Qi, no nie magnetické uchytenie MagSafe. Jeho telo síce odolá vode a prachu (IP67), no nechráni ho keramické sklo tak, ako sériu iPhone 13. V jeho čipsete navyše chýba UWB anténa na vyhľadávanie príveskov AirTag na krátku vzdialenosť pomocou rozšírenej reality. Spoľahnúť sa budete musieť iba na GPS a zvukové hľadanie.

Za možnosť testovať nový iPhone SE (2022) ďakujeme spoločnosti Slovak Telekom.

Apple iPhone SE (2022) si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.