Reklama

Kyberšikana môže viesť k nočným morám, depresiám či anorexii!

Zdroj | Kaspersky Lab
Imrich Maťo
Zdroj | Kaspersky Lab
Zdroj | Kaspersky Lab

Stretli ste sa vy, alebo vaše deti s kyberšikanou? Viete, čo vaše ratolesti robia, alebo s kým komunikujú pri internetových aktivitách? Kyberšikana môže na deťoch zanechať oveľa nebezpečnejšie následky, ako si mnohí z nás, rodičov myslia.

Pozrite si

Kaspersky Safe Kids pomôže ochrániť naše deti

Zdroj | Kaspersky Lab

Väčšina z následkov môže vážne poškodiť zdravie mladých obetí či ich schopnosť socializovať sa. Poukázali na to aj výsledky prieskumu zameraného na deti a mládež Growing Up Online – Connected Kids (PDF), ktorý realizovala spoločnosť Kaspersky Lab v spolupráci s iconKids & Youth.

Zdroj | Kaspersky Lab

Čo je to vlastne „kyberšikana“? Pod týmto pojmom rozumieme úmyselné zastrašovanie, prenasledovanie alebo akékoľvek zneužívanie páchané na deťoch a mladých tínedžeroch na internete. Pritom je zaujímavé, že tejto dnes už pomerne rozšírenej hrozby, sa obáva väčší počet detí ako rodičov!

Pozrite si

Rozprávate sa s deťmi o rizikách internetu? Iba tretina rodičov to robí!

V prieskume ju označilo za neškodnú až 21 % rodičov, pričom u detských respondentov to bolo len 13 %…

Zdroj | Kaspersky Lab

Deti majú pred kyberšikanou skutočný rešpekt. 16 % z nich má väčší strach z toho, aby sa nestali obeťami tohto druhu šikany v online priestore, než v reálnom živote. Asi polovica tínedžerov sa obáva rovnako šikany na internete, ako aj šikany v reálnom živote.

Zdroj | Kaspersky Lab

Ako rodičia by sme v žiadnom prípade nemali podceňovať nebezpečenstvo kyberšikany. Hoci iba 4 % mladých respondentov potvrdilo, že majú skúsenosť s online šikanou, v porovnaní s 12 % tých, ktorí majú podobnú skúsenosť z reálneho života, až v 7 z 10 prípadov boli dôsledky tejto hrozby traumatizujúce.

Zdroj | Kaspersky Lab

Aj šikanovanie na internete môže zanechať značné emocionálne rany na psychike obete. V 37 % prípadoch šikanovaných detí si ich rodičia všimli nižšie sebavedomie, 30 % zaznamenalo problémy s výkonom v škole a v 28 % prípadoch sa prejavili depresie.

Zdroj | Kaspersky Lab

K ďalším problémom sa pridali nespavosť (25 %), nočné mory (21 %), vyhýbanie sa kontaktu s rovesníkmi (26 %) či dokonca problémy s anorexiou (20 %)!

Pozrite si

Tri štvrtiny používateľov internetu nerozpozná online hrozby

K znepokojujúcim štatistikám patrí aj skutočnosť, že až 20 % detí sa stalo svedkami kyberšikany, pričom 7 % z nich priznalo, že sa na nej aj priamo podieľalo. Najhoršie na tom všetkom je fakt, že v mnohých prípadoch deti s rodičmi o svojich skúsenostiach s kyberšikanou nehovoria.

Dokonca sa ju pred nami snažia cielene utajiť. To však často znemožňuje akékoľvek snahy ochrániť ich pred touto hrozbou.

Zdroj | Kaspersky Lab

Nepodceňujme fenomén kyberšikany. Viac informácií o tom, ako ochrániť svoje deti na internete, je možné získať aj z webovej stránky kids.kaspersky.com, venovanej špeciálne deťom a hrozbám, ktorým sú vystavené. Informácie o technickom riešení, týkajúceho sa ochrany detí, sú uverejnené na Kaspersky Safe Kids.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.