S domácimi robotmi sa v posledných mesiacoch „roztrhlo vrece“. Nielen známi giganti ako LG alebo ASUS, ale aj menšie spoločnosti či start-upy vyvíjajú rôzne programovateľné a do internetu i domácej siete pripojiteľné zariadenia, ktoré majú slúžiť ako domáci pomocníci. Dokonca im bez ostychu vravia „domáci roboti“.
https://www.youtube.com/watch?v=MCf9uuQtNuI
Aj keď sme ešte ďaleko od toho, aby nám v domácnostiach pobehovali i pomáhali androidi, ako napríklad Andrew vo filme „Bicentennial Man“ (Andrew, člen našej rodiny), ktorého si s chuťou zahral charizmatický Robin Williams. Našťastie, alebo škoda?
V každom prípade jeho oveľa menších a nehumanoidných nasledovníkov pribúda a rovnako majú poslúžiť na to, aby sa viac či menej dokázali postarať o určité činnosti, aby pomáhali pri domácich prácach, starostlivosti o deti, či ovládali rôzne prvky pripojenej inteligentnej domácnosti.
https://www.youtube.com/watch?v=S7fhQ_t3wco
Ďalším v rade je robot Kuri. Vyvinula ho spoločnosť Mayfield Robotics z kalifornského mesta Redwood City, ktorá je vlastne start-upom gigantu Bosch. Svoje dielo predstavili na výstave CES 2017 v Las Vegas.
Zvláštnosťou Kuri-ho je, že na rozdiel od napríklad LG Hub Robot, ASUS Zenbo, Omate Yumi či iných nemá displej nahrádzajúci „tvár“ robota. Zato mu nechýbajú milé očká, ktoré vedia aj žmurkať.
V jednom oku je implementovaný 1080p fotoaparát, ktorým Kuri sleduje okolie, v ktorom sa pohybuje a jeho pomocou dokáže rozpoznávať svojich majiteľov, dospelých i deti, registrovať prekážky, ktoré by mu mohli brániť v pohybe a vďaka tomu sa im vyhnúť.
Na pohyblivej hlave má Kuri dotykové senzory, takže dokáže reagovať aj na pohladenie. Ďalšie senzory, slúžiace aj na rozpoznávanie okolia, má zabudované po tele. Taktiež má integrované mikrofóny na príjem hlasových povelov.
Ako viacerým domácim asistentom (Amazon Echo, Google Home, Aristotle by nabi atď.), ani Kurimu nechýba reproduktor, vlastne dvojica reproduktorov, ktorými môže Kuri odpovedať, prehrávať hudbu, čítať deťom rozprávku na dobrú noc a podobne.
Mayfield Robotics pripravuje aj mobilnú aplikáciu pre zariadenia s OS Android a iOS, ktorou bude možné Kuriho ovládať, či naprogramovať mu rôzne úlohy. Jednou z nich je aj oznámenie rodičom prostredníctvom správy, že deti sú už doma. 🙂
S robotom Kuri je možné komunikovať (pripájať sa k nemu) prostredníctvom Bluetooth a Wi-Fi a vďaka IFTTT môže Kuri ovládať inteligentné zariadenia v domácnosti.
Vďaka kolesovým mechanizmom sa Kuri môže pohybovať po celom dome, ak mu v tom nebráni vysoký prah, schody alebo iná kontinuálna prekážka. Takže vás môže aj nasledovať a nemusíte ho prenášať. Teda okrem spomenutých prípadov.
Ani oficiálna tlačová správa a ani iné zdroje sa nezmieňujú o konkrétnej výdrži batérie, zabudovanej do Kuriho. V prípade poklesu jej kapacity blízko vybitia sa Kuri dokáže vrátiť k dokovacej stanici a dočerpať energiu.
Kuri je vysoký približne 50 cm a váži takmer 6,4 kg. Jeho cena je 699 $ a v prvé dodávky majú byť realizované koncom roka 2017. Na stránke HeyKuri.com sú spustené predobjednávky, no len v rámci USA.
https://www.youtube.com/watch?v=rDJ01nVyNkw
Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.