Vedci z Massachussetského technologického inštitútu a Harvardskej univerzity vyvinuli technológiu, ktorá dokáže diagnostikovať nákazu na COVID-19.
Štúdia publikovaná v Nature Biotechnology potvrdzuje, že senzory je možné zabudovať nielen do rúška, ale aj do oblečenia, čo by poskytlo ďalší spôsob sledovania šírenia vírusu.
Nositeľné senzory začal vyvíjať James Collins z MIT. Vtedy sa, samozrejme, ešte ani nechyrovalo o koronavíruse. V tej dobe chcel pomôcť s identifikovaním vírusov Eboly a Ziky. V súčasnej dobe sú výsledky jeho práce mimoriadne užitočné na identifikovanie koronavírusu.
Senzory sú lyofilizované a obklopené zásobníkom vody. Ak používateľ stlačí tlačidlo, zásobník vody sa otvorí a senzor je pripravený na testovanie. Keď sa lyofilizované zložky hydratujú, analyzujú nazbierané kvapky dychu a začnú testovať prítomnosť COVID-19. Test je veľmi presný, dokáže dokonca rozlíšiť jednotlivé mutácie koronavírusu.
Ďalší hlavný autor štúdie, Luis Soenksen z kliniky Abdul Latif Jameel pre strojové učenie v zdravotníctve MIT, testoval spolu s ostatnými autormi štúdie stovky rôznych látok, ktoré by boli ideálne pre rúško.
Peter Nguyen, vedecký pracovník Wyssovho ústavu pre biologicky inšpirované inžinierstvo na Harvardovej univerzite a jeden z hlavných autorov štúdie, povedal: „Tento test je rovnako citlivý ako zlatý štandard, vysoko citlivé testy PCR , ale je taký rýchly ako testy na antigén, ktoré sa používajú na rýchlu analýzu Covid-19.“
Technológia je ukrytá v miniatúrnych, jednorázových senzoroch. Veľkou výhodou je, že sa dajú využiť aj na zisťovanie iných vírusov a hlavne – výroba má byť mimoriadne lacná. Prototyp vyšiel na 5 dolárov, pri masovej výrobe by sa cena takého rúška mohla ešte znížiť, kľudne aj na 1 dolár, čo je dramaticky menej, ako stojí PCR test.
Aj keď výsledky štúdie ukazujú, že ide o funkčnú technológiu, zatiaľ takéto rúška v obchodoch nehľadajte. Vedci pokračujú na testovaní senzorov a popri tom hľadajú investorov, ktorí by poskytli potrebné zdroje na výrobu senzorov.