Postupne stále viac smartfónov stráca audio konektor a tak záujem vzbudzujú najmä bezdrôtové slúchadlá. Nám sa v redakcii objavila rovno trojica kompletne bezdrôtových modelov a tak som neváhal a navzájom ich porovnal. Ktoré sú teda pre použitie s novým iPhonom X lepšie?
Už nejakú dobu s malými prestávkami používam smartfóny Apple. Nie, nebojte sa, nebudem vám tu hovoriť o tom, aké sú iPhony dobré a ako Android nemám rád. Nie je to totiž pravda.
Smartfóny s Androidom totiž majú veľa vlastností, ktoré by som okamžite privítal aj na iOS a ani ten iPhone nie je bezchybný. Podstatou je však to, že ako primárne zariadenie používam iPhone a tým pádom som používal pomerne dlho aj iPhone 7, ktorý ako prvý povedal „pa-pa“ audio konektoru.
Viem, že vtedy mnohí používatelia iPhonu tvrdili, že to je budúcnosť a ten konektor tam bol aj tak zbytočný. Ja som však bol a vždy asi aj ostanem iného názoru. Mne jednoducho chýba!
Možno je to spôsobené tým, že už niekoľkokrát som zažil situáciu, keď som chcel počúvať hudbu prostredníctvom slúchadiel pripojených káblom, ale iPhone sa mi uprostred letu vybil tak, že som musel využiť služby powerbanky.
Samozrejme riešením situácie je použiť Bluetooth slúchadlá, lenže to znamená ďalšiu batériu, o ktorú sa treba starať a tiež pripojenie občas môže robiť nejaké vrásky a podobne. Jednoducho veci, o ktoré som sa pri pripojení prostredníctvom kábla nemusel ani zďaleka zaujímať.
Tak, či tak, 3,5 mm audio konektor je už definitívne preč (mám na mysli ten v iPhone – viem, že ešte sú smartfóny, ktoré ním disponujú) a ani môj, ani nikoho iného smútok ho nevráti.
Apple na nepriaznivé reakcie po odstránení reagoval predstavením vlastných skutočne bezdrôtových slúchadiel. Apple AirPods, ktoré si užili po svojom uvedení nemalú mieru výsmechu, a ktoré svojim dizajnom pripomínajú najmä bežné Apple slúchadlá s odstrihnutým káblom, majú byť odpoveďou na odstránenie audio konektora.
Sám som sa doslova, a z chuti smial, keď som videl prvých ľudí, ktorí ich v ušiach mali. Pôsobia akosi nekompletne a doslova smiešne. Práve preto som im poriadne dlho odolával. Tvrdil som, že ja si do uší niečo takto odporné nedám.
A hľa, doba postúpila a ja so sebou všade nosím práve tie „odporné“ Apple AirPods a za tých pár mesiacov, čo ich aktívne používam som si na ne tak zvykol, že už ani iné nechcem.
Na trhu však medzičasom pribudli aj slúchadlá od podstatne zvučnejších firiem v oblasti audia, ktoré navyše sľubujú podstatne kvalitnejšiu reprodukciu zvuku. Navyše mnohé z nich sú tiež plne bezdrôtové. Niektoré lepšie, iné horšie. Mne sa okrem mojich vlastných AirPods podarilo získať ešte dvojicu bezdrôtových slúchadiel s tvarom do uší a tak som mohol začať porovnávať. Poďme sa teda na to spoločne pozrieť.
Súčasťou výberu sa stáva!
Keďže som slušne vychovaný, patrí sa najprv predstaviť trojicu, ktorá posledných pár týždňov okupovala moje uši. Takže poďme pekne postupne na to.
Apple AirPods
Po mojom rozsiahlom úvode už asi nikoho neprekvapí, že v súboji nájdeme Apple AirPods. Keďže patrím k „ovečkám“ a aktívne používam iOS a iné Apple zariadenia, je jasné, že práve tieto slúchadlá tu nájdete. Samozrejme v prípade Android používateľa bude situácia iná a nad slúchadlami od Apple nebude väčšina z nich ani uvažovať.
Keďže som však priamo článok nazval ako výber slúchadiel pre iPhone X, budem sa v tomto článku zameriavať práve na využitie týchto slúchadiel s najnovším iPhonom.
BOSE SOUNDSPORT FREE
Druhým kúskom, ktorý som si na tento porovnávací test vybral sú slúchadlá BOSE SOUNDSPORT FREE, ktoré vychádzajú zo staršieho modelu. Na rozdiel od neho sú však podobne ako AirPods úplne bezdrôtové.
Slúchadlá sú určené primárne pre športovcov, takže výrobca sľubuje pohodlné nasadenie a dlhodobé nosenie bez toho, aby vás slúchadlá tlačili.
Ich výdrž na jedno nabitie by mala byť na úrovni 5 hodín, pričom túto dobu ešte predĺži ochranný obal, ktorý funguje aj ako samostatná powerbanka pre tieto slúchadlá.
Poteší aj rýchle nabíjanie, kedy slúchadlá už po 15 minútach poskytnú výdrž na úrovni 45 minút. Navyše sú slúchadlá dostupné v rôznych farebných verziách, takže si na svoje prídu aj ľudia, ktorím čierna farba nevyhovuje.
Po stránke dizajnu sa jedná o najviac technicky pôsobiaci kúsok z dnešnej trojice, pričom niekomu môže prekážať aj ich veľkosť. Sú jednoducho obrovské a to tak v obale, ako aj v momente, keď si ich umiestnite do uší.
Bang & Olufsen Beoplay E8
Tretími slúchadlami, ktoré som si s novým iPhonom X vyskúšal sú Bang & Olufsen Beoplay E8. Slúchadlá určite zaujmú najmä svojim elegantným tvarom a skutočne prvotriednym spracovaním.
Samozrejme, ako sa na značku, akou B&O je patrí, pochvalu si určite zaslúžia aj za kvalitnú reprodukciu. Ich výdrž na jedno nabitie je na úrovni 4 hodín, pričom obal, v ktorom ich môžete prenášať pridá ešte dvojnásobok tejto výdrže.
Aktuálne sú slúchadlá dostupné len v sivej farbe, neskôr by sa však mali objaviť aj v iných farebných verziách. Ak by som mal vybrať jeden model z trojice, ktorý vyzerá podľa mňa najlepšie, určite by to boli tieto slúchadlá.
Vyzerajú elegantne a luxusne, čo platí tak pre samotné slúchadlá, ako aj obal, v ktorých ich budete nosiť a nabíjať v prípade, ak ich nebudete používať.
Obal, v ktorom ich budete nosiť
Súčasťou kompletne bezdrôtových slúchadiel je samozrejme aj obal, v ktorom sú uložené ak ich nepoužívate. Ten slúži nielen na ochranu, ale aj na nabíjanie.
Apple AirPods majú najmenšie puzdro, ktoré úplne bez problémov vložíte do bočného vrecka nohavíc. Spracovanie je na veľmi vysokej úrovni a slúchadlá v obale držia vďaka magnetom dokonale. Dokonca niekedy môže byť až problémom vybrať ich vzhľadom na pevné uchytenie.
Indikácia nabitia obalu je vykonaná prostredníctvom jedinej diódy, ktorá buď svieti na zeleno (dostatok energie), alebo na oranžovo (menej ako 50% energie). Okrem toho si môžete detailne stav energie pozrieť na iPhone pomocou notifikácie.
Beoplay E8 sa ukladajú do luxusného koženého obalu, ktorý je o niečo väčší, ako ten na AirPods. Spracovanie obalu je na vysokej úrovni, aj keď obmedzením je určite to, že chýba akákoľvek aretácia otvorenia. Navyše sa obal vie samovoľne otvoriť a stalo sa mi, že slúchadlá z neho vypadli. A to aj napriek tomu, že sú vnútri obalu držané prostredníctvom magnetov. Indikácia stavu batérie je vykonávaná prostredníctvom dvojice diód na zadnej strane.
BOSE SOUNDSPORT FREE majú z trojice najväčší obal, ktorý pôsobí plastovo. Slúchadlá v ňom držia veľmi dobre. Občas som mal však vzhľadom na gumové tlačidlo otvárania obalu problém otvoriť samotný obal. Pod tlačidlom je päť diód, ktoré signalizujú stav nabitia obalu, takže vždy viete, koľko energie vám ostáva.
Vzhľadom na skutočne veľké rozmery obalu však budete mať problém s jeho umiestnením. Do vrecka nohavíc sa nezmestí, takže ho budete musieť nosiť v taške.
Ako sedia v ušiach
Ak si odmyslíme technické parametre o výkone, výdrži a pripojení, je práve pohodlie nosenia jedným z hlavných faktorov pre výber jednotlivých modelov. Problémom v hodnotení pohodlia nosenia je však vždy subjektívna stránka.
Jednoducho mne môžu v ušiach sedieť dané slúchadlá úplne inak, ako práve vám. Preto je potrebné toto hodnotenie brať s rezervou a ak to bude čo i len trochu možné, slúchadlá si pred ich výberom radšej vyskúšajte.
V tejto kategórii sú pre mňa priamočiarym víťazom Apple AirPods. Keďže svojim tvarom pripomínajú bežné slúchadlá pre iPhone a sú aj najsubtílnejšie, mne sa používajú najlepšie. Počas počúvania totiž ani neviem, že ich v ušiach mám a dokážem ich používať bez prerušenia bez problémov aj niekoľko hodín. Ich hmotnosť je totiž len 4 gramy pre každé slúchadlo, takže ich v ušiach naozaj nebudete ani cítiť.
Problémom môžu byť však dynamické športové aktivity, kedy slúchadlá môžu vypadnúť a tiež im chýba zvýšená odolnosť voči potu a vode. Mne sa síce ešte ani raz neuvoľnili, alebo nevypadli, ale zrovna za vrcholového športovca by som sa neoznačoval v žiadnom prípade.
Výhodou Apple AirPods je aj to, že pri nosení ich nie je takmer vidieť. Spredu takmer dokonale lícujú s tvárou a pri pohľade zboku vyzerajú ako tie bežné Apple slúchadlá, ktorým niekto odstrihol káble. V chladných mesiacoch nie je problém nosiť ich pod čapicou a nijako výrazne vám nebudú prekážať.
Apple AirPods poskytujú ovládanie pomocou dvojitého dotyku na pravé, alebo ľavé slúchadlo. Akciu si môžete nastaviť v Bluetooth menu iPhonu.
Asi najhoršie sú na tom v mojom prípade slúchadlá BOSE SOUNDSPORT FREE. Tie síce poskytnú najlepšiu istotu uchytenia slúchadiel v uchu, teda nikdy nebudete mať pocit, že by vám vypadli, ale na druhú stranu po určitej dobe začnú v ušiach pomerne neprijemne tlačiť.
K dispozícii máte niekoľko nástavcov, ktorými dosiahnete dokonalú izoláciu a pevné umiestnenie. Aj napriek tomu sa mi však nepodarilo odstrániť tlak, ktorý v uchu vyvolajú po niekoľkých hodinách nosenia. Istou príčinou je aj to, že ich hmotnosť je až 14,2 gramu, čo je skutočne dosť. Jednoducho ich budete v ušiach cítiť.
Problematické môže byť aj ich vkladanie do ucha, keďže je pre dokonalé umiestnenie a najlepší zvuk potrebné, aby ste si techniku ich vkladania doslova natrénovali. Nestačí si ich do ucha len vložiť, ale je ich potrebné rotačným pohybom zabezpečiť v uchu.
Viem, znie to pomerne zložito, ale za niekoľko dní používania si určite nájdete techniku, ktorou ich umiestnenie do ucha zvládnete podstatne rýchlejšie a s väčšou istotou.
SOUNDSPORT FREE z uší neprirodzene trčia, čo nemusí vyhovovať každému. Aj napriek pomerne veľkým rozmerom sa nemusíte báť toho, že by vypadli. Držia, ako prilepené, len ak si ich umiestnite pod čapicu, budú vám prekážať.
Pre ovládanie používajú SOUNDSPORT FREE gumové hardvérové tlačídlá. Môžete pomocou nich jednoducho prepnúť skladbu, alebo prijať hovor. Nechýba ani nastavenie hlasitosti. Tlačidlá sú však pomerne ťažko ovládateľné, keď máte slúchadlá v uchu, keďže je potrebné pomerne silné stlačenie.
O niečo pohodlnejšie sa mi používali slúchadlá B&O Beoplay E8, ktoré pre uloženie v uchu používajú iba vloženie a miernu rotáciu, ktorá zabezpečí, aby sa menič vsunul dostatočne hlboko do ucha.
Ak si tento systém nasadenia slúchadiel nacvičíte, budú vám v ušiach držať veľmi dobre a nebudete mať pocit, že by mali vypadnúť. Nie sú tak pohodlné ako AirPods, ale aj po niekoľkých hodinách nebudete cítiť v ušiach podobný tlak, ako v prípade BOSE. Ich hmotnosť je totiž len 7 gramov.
Z uší ani nijako výrazne netrčia, takže nebudete mať problém nosiť ich aj pod čapicou. Na ovládanie prehrávania používajú dvojicu dotykových plôch na oboch slúchadlách.
Podľa toho, koľkokrát klepnete na túto plochu, vykonajú slúchadlá danú činnosť. Dotykové ovládanie by som však neoznačil ako presné, keďže niekoľkokrát sa mi stalo, že slúchadlá dotyk nezaznamenali.
Navyše pomocou tohto ovládania musíte hlasitosť reprodukcie nastavovať prostredníctvom telefónu, podobne ako v prípade AirPods. Chýba totiž akékoľvek ovládanie hlasitosti priamo na slúchadlách.
Výdrž na jedno nabitie
Bezdrôtové slúchadlá potrebujú energiu na svoje fungovanie a tak sa v ich prípade stretneme s problémom výdrže na jedno nabitie. Väčšinou hovoríme o výrobcom udávaných 4 až 5 hodinách.
Apple AirPods rovnako, ako BOSE SOUNDSPORT FREE ponúknu 5 hodín výdrže na jedno nabitie. Reálne hovoríme o 4, 4,5 hodinách. Beoplay E8 majú o niečo menšiu výdrž a to na úrovni 3,5 hodín oproti výrobcom udávaným 4 hodinám.
Podstatné je však to, ako dokážu s výdržou pomôcť obaly, v ktorých sú slúchadlá keď ich nepoužívame. Obal k AirPods pridáva až 19 hodín navyše, pričom za 15 minút sa slúchadlá nabijú dostatočne na to, aby prehrávali hudbu ešte ďalšie tri hodiny.
Podobné rýchle nabíjanie ponúkne aj obal pre slúchadlá BOSE SOUNDSPORT FREE. V ich prípade za 15 minút nabíjania získate 45 minút prehrávania hudby. Obal je schopný slúchadlá nabiť 2x, takže pridáva 10 hodín výdrže.
V prípade B&O Beoplay E8 ponúkne obal rovnako dvojnásobné nabitie. Celkovo tak pridáva 8 hodín pre počúvanie hudby. Bohužiaľ však chýba rýchle nabíjanie.
Kvalita zvuku
Samozrejme podstatným parametrom pre slúchadlá je kvalita reprodukcie zvuku. Kto by chcel kľudne aj tie najpohodlnejšie slúchadlá, ak budú hrať veľmi zle?
Ak by som mal porovnať kvalitu reprodukcie, najhoršie sú na tom z tejto trojice slúchadlá od Apple. Ponúknu síce vyvážený hudobný profil, ale chýba im hlasitosť, basy a vzhľadom na použitú konštrukciu aj akákoľvek izolácia od okolia. Budete teda počuť všetko okolo vás.
Nie, nemyslite si, že hrajú zle. Drvivej väčšine poslucháčov bude ich hudobné podanie postačovať a navyše ponúknu aj najlepšie mikrofóny ak chcete tieto slúchadlá využívať aj na telefonovanie.
BOSE SOUNDSPORT FREE ponúknu typický zvuk pre túto značku. Stred sa síce trochu stráca, ale vynahradila to silná basový zložka a príjemné výšky. Vzhľadom na to sa hodia najmä pre elektronickú hudbu.
Bohužiaľ na telefonovanie nie sú moc vhodné, keďže používajú všesmerové mikrofóny a tie zaznamenávajú priveľa okolitého hluku.
Najlepšie hrajú Beoplay E8, ktoré ponúknu kvalitný zvuk a to tak pre basy, výšky ale aj stredy. Zvuk si môžete následne ešte upraviť ale aj v normálnom nastavení hrajú jednoducho najlepšie.
Hodia sa aj pre telefonovanie, aj napriek tomu, že zvuk počas hovoru nie je až tak dobrý, ako v prípade Apple AirPods. Je však podstatne jasnejší, ako v prípade modelu od BOSE.
Meškanie zvuku
Jednou z nie príliš obľúbených vlastností kompletne bezdrôtových slúchadiel je meškanie zvuku za obrazom, ak pozeráte video. Je to spôsobené tým, že mnohé kompletne bezdrôtové slúchadlá využívajú jedno slúchadlo ako hlavné (MASTER) a to sa k druhému pripája už nie prostredníctvom Bluetooth, ale prostredníctvom 2,4 GHz siete.
Často tak môžete pri bezdrôtových slúchadlách badať pri sledovaní videa meškanie zvuku oproti obrazu. Tento problém som vôbec nezaznamenal pri Apple AirPods, ktoré nepoužívajú hlavné slúchadlo, ale obe sa pripájajú priamo k zariadeniu.
Pri B&O Beoplay E8 síce bolo menšie meškanie, ale nebolo na úrovni, ktorá by prekážala pri sledovaní videa. Problém som však vo výraznej miere zaznamenal pri BOSE SOUNDSPORT FREE, kde bolo meškanie už tak veľké, že sa doslova na sledovanie videí nehodia. Jednoducho som priamo videl, že ústa osoby na videu sa otvárajú inak, ako zvuk, ktorý počujem. Bolo to celkom nepríjemné.
Funkcie navyše
Čo si predstavujem pod funkciami navyše? Určite to je aplikácia, pomocou ktorej môžete slúchadlá ovládať. Apple AirPods nemajú žiadnu aplikáciu a jediným nastavením, ktoré môžete meniť je dotykové ovládanie po klepnutí na slúchadlo. To sa mení v Bluetooth nastaveniach iPhonu.
BOSE SOUNDSPORT FREE ponúknu aplikáciu BOSE Connect+, v ktorej si toho ale veľa nenastavíte. Meniť môžete len nastavenia jazyku pre hlasovú odozvu (slovenčina chýba). Poteší však možnosť vyhľadať si svoje slúchadlá.
Aj napriek tomu, že slúchadlá samotné nemajú v sebe zabudované GPS, vďaka polohe telefónu vedia zobraziť poslednú polohu, kde ste ich počúvali. Navyše si môžete priamo z aplikácie nechať prehrať zvuk, ktorý počujete aj ak slúchadlá nemáte v ušiach. Hravo tak nájdete napríklad slúchadlo, ktoré vám zapadlo niekde v domácej sedačke.
B&O Beoplay E8 ponúknu prostredníctvom aplikácie Beoplay najviac nastavení. Môžete tu nielen ovládať prehrávanie hudby samotnej, ale aj meniť ekvalizér pre slúchadlá. Nastavenie sa mení prostredníctvom posunu medzi štyrmi základnými módmi.
Samozrejme si môžete jednotlivé nastavenia ukladať aj ako presety pre neskoršie využitie. Beoplay E8 však disponujú ešte jednou zaujímavou funkciou a tou je Transparency mode. Aktivujete ho klepnutím na ľave slúchadlo. Následne budete počuť okolité zvuky.
K dispozícii pritom máte niekoľko predvolených nastavení intenzity tohto okolitého zvuku. Okrem úplného utlmenia hudby a prepustenia okolitého zvuku máte k dispozícii aj režim pre dopravu a sociálne akcie, kde chcete počuť, čo vám druhá osoba hovorí.
Záver
A sme pri konci. Bluetooth slúchadlá prešli poriadnu cestu a tak už dnes nie je problémom kúpiť si vydarené skutočne bezdrôtové slúchadlá.
Apple AirPods | BOSE SOUNDSPORT FREE | B&O Beoplay E8 | |
---|---|---|---|
Hmotnosť (jedno slúchadlo) | 4 g | 14,2 g | 7 g |
Výdrž na batériu (udávaná) | 5h | 5h | 4h |
Výdrž na batériu (skutočná) | 4h 30m | 4h 30m | 3h 30m |
Obal výdrž | 19h | 10h (15 min 45min) | 8h |
Rýchle nabíjanie | áno (15 min - 3 h) | áno (15 min - 45 min) | nie |
Verzia Bluetooth | 4.1 | 4.1 | 4.2 |
Bluetooth dosah | 9m (obe slúchadlá) | 9m (len pravé slúchadlo) | 9m (len pravé slúchadlo) |
Mikrofón | beamform | omni | omni |
Cena | 179,00 € | 199,00 € | 299,00 € |
Ja osobne ostávam pri Apple AirPods, ktoré mi ponúkajú v kombinácii s iPhonom X najjednoduchšie používanie, dlhú výdrž, rýchle nabíjanie a hlavne pohodlné nasadenie. Často ich využívam aj na telefonovanie, takže mi príde vhod aj to, že majú skutočne najlepšie mikrofóny z danej trojice.
Pravdou však ostáva, že tak BOSE, ako aj B&O ponúkajú podstatne kvalitnejší zvuk, aj keď ich všeobecné používanie nie je v mojom prípade ani zďaleka tak pohodlné, ako v prípade AirPods.
Samozrejme vaše preferencie môžu byť úplne iné. Ak teda hľadáte najlepšie slúchadlá pre elektronickú hudbu, alebo pre šport, kde chcete, aby slúchadlá naozaj veľmi dobre držali v ušiach, BOSE SOUNDSPORT FREE budú veľmi dobrou voľbou. Nesmú vám však prekážať ich veľké rozmery a najmä váha.
B&O Beoplay E8 zas vedú po stránke zvuku. Z tejto trojice hrajú najlepšie pri väčšine hudobných žánrov a jednoducho vyzerajú najluxusnejšie. Možno práve preto sú z tejto trojice aj najdrahšie.