Reklama

Ktorá čínska automobilka a kde chce stavať fabriky na elektromobily?

Zdroj | BYD
Richard Pliešovský
Zdroj | BYD
Zdroj | BYD

Nastáva paradoxná situácia, donedávna vyspelé firmy stavali továrne v Číne, aby minimalizovali náklady na dopravu, resp. ušetrili na pracovnej sile. Teraz sa Čína sťahuje k nám do Európy.

Môže za to vysoké clo, ktoré zvýši cenu dovážaných elektromobilov, ktoré má dosahovať v určitých prípadoch až 48 %. Čínske automobilky sa začali spájať s lokálnymi výrobcami, vďaka čomu sa budú ich vozidlá považovať za domáce.

Čínska Chery Automobile začne vyrábať v Barcelone model Omoda E5. Automobilka sa sojila so španielskou spoločnosťou Ebro-EV Motors. Portál Autoblog píše, že „Chery dúfa, že do konca roka spustí výrobu v bývalom Nissan Motor Co. továreň v blízkosti barcelonského nákladného prístavu. Je to tiež vyhľadávacie miesta pre druhé európske miesto“.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Chery

Chery v spolupráci s Ebro chcú do roku 2029 vyrábať 150 000 áut. Prezident Chery Europe Charlie Zhang prízvukuje, že jeho spoločnosť nebude využívať Európu ako montážnu dielňu, ale tiež bude podporovať vybudovanie miestneho vývoja, výskumu, výroby a distribúcie, tak ako sa očakáva od európskej spoločnosti. Zatiaľ je však známe, že Chery bude „vyrábať“ autá z dielov, ktorá už boli vyrobené v lacnejších továrňach, rozobraté a v Barcelone budú len opäť poskladané. O kvalite takéhoto vozidla môžeme len špekulovať.

Veľký a známy BYD oznámil plány na vybudovanie vlastnej fabriky v susednom v Maďarsku. Závod bude vyrábať elektromobily a plug-in hybridy pre európsky trh a má začať fungovať o tri rok Ďalšiu fabrika má BYD postaviť v Turecku.

Volvo Car, švédska automobilka vlastnená spoločnosťou Geely, výrazne urýchlila plány na výrobu nového modelu EX30. Vyrábať sa bude nielen v Číne, ale aj v existujúcom závode v belgickom Gente. Vlastné výrobné závody plánuje zriadiť Zeekr, ktorý tiež patrí pd Geely.

Pozrite si

Namiesto Fiatu 500 sa bude v Poľsku vyrábať čínsky elektromobil Leapmotor

V Poľsku sa už vyrábajú malé autíčka T03 od Leapmotor. Vychádzajú z montážnej linky, ktorú vlastní koncern Stellantis. Aj tu sa montujú už raz vyrobené a rozobraté vozidlá. Jedno takéto znovu zmontované vozidlo má podľa expertov generovať zisk 3 200 eur. Ak by sa na ne vzťahovalo clo, malo by to byť necelých 1 000 eur.

So španielskou vládou rokuje aj štátna automobilka SAIC Group, ktorá tam chce vyrábať najmä modely značky MG, ktoré sú v Európe najprávanejšie (od SAIC). projekte sa hovorí, že v súčasnosti rokuje so španielskym ministerstvom priemyslu, pričom rozhodnutie by malo byť prijaté do konca 30. septembra, dokončenie továrne sa očakáva do 4Q 2027. Aj SAIC volí Španielsko kvôli nižším mzdovým nákladom, ako potenciálne lokality sa objavili zmienky v Maďarsku a v Čechách.

SAIC plánuje otvoriť druhý závod vo Francúzsku, aby uspokojil rastúci dopyt krajiny po svojich vozidlách, uviedla spoločnosť v marci. Automobilka už pritom má európske centrum náhradných dielov v Amsterdame, ktorá dodáva moduly pre svoju značku MG Motors.

Podľa BloombergNEF by odhadovaná marža pre SAIC a jej model MG4 Electric mohla klesnúť z 25 % len na 1 %. Objavujú sa úvahy, že sa zintenzívni vývoj nových výrobných postupov. Namiesto toho, aby automobilka zvýšila cenu vozidla, môže znížiť napr. náklady výrobu batérií, čo je mimochodom ďalšie odvetvie, kde čínske firmy predbiehajú konkurentov z Európy.

Pozrite si

Sen o lacnom vozidle, aj keď z Číny, sa definitívne rozplýva

Problémom pri zvýšení cien elektromobilov dovezených z Číne je aj fakt, že ide o neznáme značky, s ktorými nemajú naši motoristi žiadne praktické skúsenosti. V porovnaní s európskymi automobilkami im jednoducho chýba hodnota značky.

Tieto snahy sú z pohľadu motoristov vítanou konkurenciou a možnosťou získať lacnejší (ale stále čínsky) elektromobil. Pre lokálnych výrobcov však predstavujú hrozbu. Otázne je, do akej miery sa na tejto expanzii podieľa čínska vláda a dokedy budú čínske vozidlá lacné. Ak ovládnu trh, je prakticky isté, že ceny pôjdu raketovo hore. Vtedy však už nemusia fungovať tradičné európske automobilky.

Európska komisia pritom ešte stále rieši, akým mechanizmom sa budú nové clá aplikovať na spoločné podniky, ktoré neboli súčasťou antisubvenčného vyšetrovania. Clá sa totiž odvíjajú od toho, ako prebiehali rozhovory, kde EK zisťovala, či automobilky dotovala čínska vláda.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.