Európska centrálna banka oznámila, že má v úmysle „zharmonizovať“ spôsoby, akými európske banky ponúkajú svojim klientom tzv. kryptoaktíva. V prípade schválenia takejto regulácie by museli byť kryptomeny držané bankami kryté istým objemom bežných financií.
Okrem finančného krytia chce ECB plánovanou reguláciou zabezpečiť, že banky pôsobiace v tomto segmente disponujú dostatočnou expertízou na to, aby dokázali zhodnotiť možné riziká.
Členovia rady banky, ako aj jej IT zamestnanci, budú musieť disponovať „robustnými skúsenosťami“ v tomto sektore. Do úvahy tak pripadá vytvorenie nových školení a certifikácií zameraných práve na kryptoaktíva. Čím komplexnejší finančný produkt zameraný na kryptomeny bude banka poskytovať, tým vyššou úrovňou certifikácie bude musieť disponovať.
Banky poskytujúce klientom služby spojené s kryptomenami by tak museli tieto digitálne aktíva kryť svojim vlastným kapitálom. Poslanec Európskeho parlamentu Ville Niinistö za Stranu zelených navrhuje, aby držba bitcoinu a iných kryptomien nepresahovala 1 % základného kapitálu banky.
Pripravovaná regulácia sa nezameriava iba na finančné, ale aj kybernetické zabezpečenie kryptoaktív, ktoré budú musieť byť ochránené pred krádežou kryptografického kľúča, resp. prihlasovacích údajov. ECB do tvorby regulácie zahrnie aj organizácie zamerané na boj proti praniu špinavých peňazí a terorizmu tak, aby kryptomeny pohybujúce sa v oficiálnom bankovom priestore EÚ nemohli byť ľahko zneužité práve na tieto účely.
Tieto opatrenia sa pravdepodobne stanú súčasťou komplexnej regulácie, ktorou chce Európska únia začať oficiálne dohliadať na finančné inštitúcie poskytujúce služby zamerané na kryptoaktíva na jej území. Do platnosti má takáto regulácia vstúpiť najskôr v roku 2023, čomu samozrejme bude musieť predchádzať jej schválenie všetkými členskými štátmi a parlamentom.