O kryptomene Libra od spoločnosti Facebook sa posledné roky hovorilo a popísalo veľa. Nakoniec však musela ustúpiť regulátorom. Najnovšie sa Libra vracia s pozmeneným plánom, aby mohla fungovať podľa prísnych regulácií.
Konzorcium Libra Association, ktoré vzniklo, aby nad kryptomenou Libra dohliadalo, aktualizovalo svoj kľúčový dokument, tzv. White Paper, ktorý musí mať každý kryptomenový projekt.
Pôvodný plán bolo vytvoriť jednotnú kryptomenu, ktorá bude naviazaná na viacero stabilných bežných mien a zároveň bude podporovaná globálnymi korporáciami.
Najnovší plán prináša zmenu v podobe vytvorenia niekoľkých kryptomien, z ktorých každá bude naviazaná na bežnú menu ako napríklad dolár či euro a samotná kryptomena Libra bude pozostávať z týchto kryptomien. Znamená to, že každý Libra coin bude v podstate zložený z časti krytej eurom, z časti krytej dolárom atď.
Dôvodom na takúto zmenu boli regulácie zo strany finančných inštitúcií a medzinárodných organizácií, ktoré sa báli, že kryptomena by mohla v niektorých krajinách nahradiť bežnú menu. Už pri Bitcoine sa stalo, že ho v niektorých krízových krajinách ľudia vykupovali, keďže kvôli inflácii strácala ich štátna mena hodnotu. Príkladom je Venezuela či Zimbabwe. Išlo by tak o prvú menu nekontrolovanú štátom ale globálnymi spoločnosťami.
Výsledkom tak bude niekoľko mien ako napríklad LibraUSD, LibraEUR či LibraGBP. Po spustení projektu Libra má byť tiež sprísnená registrácia a sťažené získanie licencie.
Poslednou výraznou zmenou je, že blockchain, na ktorom pobeží kryptomena, nebude dostupný pre každého, ale iba pre členov spomínanej Libra Association. Znamená to, že bežní používatelia nebudú môcť ťažiť Libru ako to je v prípade Bitcoinu a Etherea.
Cieľom spoločnosti Facebook a projektu Libra je tiež inklúzia tých, ktorí vôbec nevyužívajú bankové služby a nemajú platobnú kartu. Podľa údajov ide až o 1,7 miliardy ľudí.