Popri dopravných prostriedkoch sú výraznými znečisťovateľmi životného prostredia a producentmi emisií rôznych plynov a pevných častíc aj tepelné elektrárne a teplárne. Takto vyrobená elektrina má potom aj pri poháňaní elektromobilov výraznú uhlíkovú stopu.
Pre mestských obyvateľov je síce menšou záťažou, ale príroda a krajina ju cíti.
Na Kostarike „bez dymu“
Kostarika však ukázala, že elektrina sa dá aj dlhodobo vyrábať bez spaľovania fosílnych palív. Už v roku 2015 bolo 99% elektriny spotrebovanej v Kostarike vyrobených z obnoviteľných zdrojov (v roku 2014 to bolo 94%), čím sa táto stredoamerická krajina zaradila medzi energeticky najčistejšie na svete.
V tomto roku distribuovala kostarická rozvodná sieť výhradne elektrinu z obnoviteľných zdrojov počas 150 dní, pričom od 16. júna do 2. septembra to bolo 76 dní nepretržite. Informoval o tom Elektrický inštitút Kostariky (Instituto Costarricense de Electricidad – ICE).
Energetická nezávislosť Kostariky od „fosílií“, ale aj od biomasy, ktorá sa v podtatranskej gubernii považuje za obnoviteľný „zelený“ zdroj, stojí najmä na vodných elektrárňach.
Biomasa sa na Slovensku (ale aj inde) vďaka dotáciám a nezodpovednej štátnej politike, ktorá povolila výstavbu príliš veľkého množstva prevádzok na jej spaľovanie, stáva nešťastím pre lesy a háje.
Väčšina čistej energie v Kostarike pochádza zo štyroch hlavných vodných elektrární, ktoré sú napájané mnohými riekami a hojnými sezónnymi zrážkami.
Vodné elektrárne pokrývajú asi 80% celkovej výrobe elektriny v Kostarike (údaje ICE za august 2016). Ďalších 12,6 percent výroby elektriny sa v auguste vyprodukovalo v geotermálnych elektrárňach. Vďaka vulkanicky aktívnemu podložiu je tu dostatok horúcich prameňov.
Veterné turbíny dodali 7,1 percenta elektriny a zaujímavé je, že podiel solárnej energetiky predstavoval len 0,01 percenta. V tomto smere má teda Kostarika ešte veľký nevyužitý potenciál.
Kostarika s rozlohou 51 100 km² a s asi 4,5 miliónom obyvateľov je veľkosťou porovnateľná so Slovenskom, no spotreba elektriny je tam nižšia. Zhruba tretinový HDP na obyvateľa oproti Slovensku naznačuje, že energeticky náročná priemyselná výroba tu asi nebude príliš rozvinutá.
Najdôležitejším zdrojom bude aj v budúcnosti voda
Ilustruje to aj porovnanie s USA. Tie majú síce 67x väčšiu populáciu ako Kostarika, ale vyrábajú až 373 krát viac elektriny. Samozrejme, nie je to len o priemyselnej, ale aj o privátnej spotrebe elektriny (a aj o jej plytvaní).
Vodná elektráreň na rieke Rio Reventazon pri Siquirres na Kostarike bude najväčšia v Strednej Amerike.
Nižšia spotreba elektriny sa potom aj ľahšie pokrýva z obnoviteľných zdrojov, zvlášť, keď má krajina vhodné podmienky na výstavbu efektívnych hydroelektrární. Podobnú výhodu majú aj škandinávske krajiny Nórsko a Švédsko a niektoré ďalšie.
V najbližšom čase by sa pritom mala v Kostarike po siedmich rokoch výstavby spustiť do prevádzky hydroelektráreň na rieke Reventazon. Pôjde nielen o najväčšiu hydroelektráreň v krajine, ale aj v Strednej Amerike a po Panamskom prieplave bude najväčšou stredoamerickou investíciou.
Jej päť turbín s výkonom 305,5 MW vyrobí pdľa Carlosa Manuela Obregóna, výkonného prezidenta ICE, dostatok energie pre zhruba 525 tisíc domácností. Potom sa zrejme Kostarika definitívne zbaví pri výrobe elektriny závislosti na uhľovodíkových palivách.