Reklama

Kopilot Air-Guardian s umelou inteligenciou zvýši bezpečnosť lietadiel

Zdroj | TUM
Juraj Procházka
Zdroj | TUM
Zdroj | TUM

Autopilot sa síce hlavne vo veľkých dopravných lietadlách používa už dlho, ale, ako sa hovorí, odtiaľ-potiaľ. Počas štartu, pristávania a v kritických situáciách musia kapitán a druhý pilot venovať maximálnu pozornosť riadeniu a prístrojom, ktorých je v kokpite neúrekom.

Pomôcť by im mal systém Air-Guardian s umelou inteligenciou, vyvinutý výskumníkmi z MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL). Na rozdiel od pokusov o vytvorenie autopilota pre plne autonómny let, Air-Guardian pôsobí ako proaktívny druhý pilot v rámci partnerstva medzi človekom a strojom.

Ako to funguje? Systém používa takzvané „mapy výbežku“, ktoré presne určujú, kam smeruje pozornosť pilota na základe sledovania očí.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Armádny autonómny vrtuľník Black Hawk nepotrebuje pilota

Air-Guardian identifikuje príznaky potenciálnych rizík prostredníctvom týchto ukazovateľov pozornosti, namiesto toho, aby zasahoval iba počas narušenia bezpečnosti, ako to robia tradičné systémy autopilota.

Pri testoch v teréne sa pilot aj systém Air-Guardian rozhodovali na základe rovnakých nespracovaných obrázkov pri navigácii k cieľovému bodu trasy. Úspech systému bol meraný na základe kumulatívnych odmien získaných počas letu za kratšiu cestu k cieľu. Ukázalo sa, že Air-Guardian dokázal znížiť mieru rizika letov a zvýšiť úspešnosť navigácie do cieľových bodov.

Zdroj | DARPA

Autonómny vrtuľník Black Hawk systém z MIT nepoužíva

Skutočnou silou Air-Guardian je jeho základná technológia. Pomocou vrstvy založenej na optimalizácii, ktorá využíva vizuálnu pozornosť ľudí a strojov, a tekuté neurónové siete (Liquid Neural Networks, LNNs) v uzavretej forme so spojitým časom (CfC), analyzuje prichádzajúce obrázky na získanie životne dôležitých informácií. Dopĺňa to algoritmus VisualBackProp, ktorý identifikuje ohniská systému v rámci zobrazenia a zaisťuje pochopenie jeho máp pozornosti.

„Tekuté neurónové siete alebo LNN sú typom neurónovej siete, ktorá sa učí v práci, nielen počas tréningovej fázy.“ 

„Tento systém predstavuje inovatívny prístup k letectvu s umelou inteligenciou zameranou na človeka,“ uviedol Ramin Hasani, výskumník z MIT CSAIL a vynálezca tekutých neurónových sietí. „Naše používanie tekutých neurónových sietí poskytuje dynamický, adaptívny prístup, ktorý zabezpečuje, že AI nielen nahrádza ľudský úsudok, ale ho aj dopĺňa. To vedie k zvýšenej bezpečnosti a spolupráci na oblohe.“

Zdroj | Unite.AI

Spolupráca ľudského pilota s autonómnym agentom pri riadení letu realizuje paralelnú autonómiu. Keď sa profil pozornosti pilota a agentov Air-Guardian zladí, kontrolné rozhodnutia urobí pilot. V opačnom prípade Air-Guardian robí zásahy a preberá riadenie lietadla.

Výskum ukázal, že systém ochrany letu založený na pozornosti dokáže vyvážiť kompromis medzi úrovňou zapojenia sa do letu a odbornosťou a pozornosťou pilota. Ochranný systém bol obzvlášť účinný v situáciách, keď bol pilot rozptýlený v dôsledku preťaženia informáciami.

Pozrite si

Umelá inteligencia môže do roku 2025 pripraviť pilotov o prácu

Pre budúce masové nasadenie je potrebné ďalšie vylepšenie rozhrania človek-stroj. Air-Guardian však ohlasuje nový vek bezpečnejšej oblohy a ponúka spoľahlivú bezpečnostnú sieť pre chvíle, keď ľudská pozornosť kolíše.

Možnosti tohto systému pritom presahujú rámec letectva. Podobné spolupracujúce kontrolné mechanizmy by sa mohli jedného dňa využiť v autách, dronoch a v širšom spektre robotiky, uvádza sa v správe MIT CSAIL.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.