Reklama

Konšpirátori nepresvedčili, 5G rastie rekordným tempom

Zdroj | Vodafone
Juraj Procházka
Zdroj | Vodafone
Zdroj | Vodafone

Ešte pred dvoma rokmi boli sociálne siete plné konšpirácií o tom, akú záhubu by mohli znamenať mobilné siete 5G a aktivisti v niektorých krajinách dokonca poškodzovali, alebo podpaľovali základňové stanice mobilných operátorov. Sem-tam sa im síce namiesto 5G stanice podarilo podpáliť „sajt“ s technológiou 3G/4G, ale to príliš neriešili.

Niektorí hoaxeri zašli dokonca tak ďaleko, že aj vznik koronavírusových epidémií v jednotlivých krajinách dávali do súvislosti so spúšťaním, či aspoň testovaním sietí novej generácie. Dnes majú siete 5G za sebou úspešný štart v mnohých krajinách sveta, vrátane Slovenska, a utešene rastú.

Pozrite si

5G siete naozaj ubližujú! Cez konšpiračné teórie o ich škodlivosti

Bilanciu roku 2021 a prognózu na ďalších päť rokov predstavila analytická spoločnosť Omdia. Novej technológii sa darí dobre, v súlade s „medzi-generačným zrýchlením“, ktoré sme pozorovali aj pri minulých prechodoch z 1G na 2G, z 2G na 3G, aj z 3G na 4G. Na konci roka 2021 sa globálne dosiahlo 540 miliónov pripojení 5G a v roku 2022 podľa Omdie tento počet presiahne 1,3 miliardy.

Zdroj | Omdia

Tento odhad výrazne prekonáva očakávania pred spustením komerčných sietí. Ericsson napríklad v novembri 2018 predpovedal, že v roku 2024 bude na svete 1,5 miliardy 5G účastníkov a pokrytie siete dosiahne viac ako 40% svetovej populácie. V roku 2019 svoj odhad síce navýšil na 1,9 miliardy) účastníkov, ale dnes je jasné, že takéto čísla prekoná základňa 5G pripojení už v roku 2023. Omdia očakáva, že v roku 2022 pribudne viac 5G zákazníkov ako za tri roky od spustenia komerčnej prevádzky tejto technológie v roku 2019.

Hoci je 5G stále v plienkach a predstavuje len 5 % všetkých mobilných pripojení, výnosy zo služieb v sieťach novej generácie majú v najbližších rokoch rýchlo rásť, ako sa bude rozširovať ponuka dátovo náročných aplikácií a dostupnosť smartfónov, modemov a smerovačov.

Zdroj | Omdia

Už v roku 2026 má 5G v oblasti výnosov dominovať s podielom 60 % z celosvetových 911,61 miliardy USD výnosov z mobilných služieb a operátori z týchto sietí získajú 540,01 miliardy USD. Omdia zároveň očakáva, že do roku 2026 bude 40 % všetkých mobilných účastníkov používať 5G, čo bude celkovo 4,8 miliardy.

Lídrom v absolútnom počte používateľov 5G je Čína s päťnásobkom (357 miliónmi) pripojení oproti druhým USA. Nasleduje Japonsko, Južná Kórea a Spojené kráľovstvo. Ak sa však pozrieme na percento populácie s pripojením 5G, potom je na čele Južná Kórea s viac ako 40 %-nou penetráciou, tesne pred Hongkongom (39 %) a Čínou (30 %). Naproti tomu Briti majú penetráciu nových mobilných sietí v populácii iba 8 %.

Vplyv 5G na zvýšenie priemerných výnosov na zákazníka (ARPU) je u operátorov zatiaľ menej výrazný, čo má minimálne dva dôvody. Prvým je zatiaľ väčšinou nízky podiel účastníkov 5G na celkovej účastníckej báze, tým druhým a hlavným je fakt, že operátori zatiaľ príliš nepokročili v ponuke špecifických služieb určených pre 5G, ako je rozšírená (AR) a virtuálna (VR) realita, holografické videohovory, či dokonca videokonferencie, streamovanie Ultra HD videa a podobne.

Pozrite si

Videli sme využitie 5G siete pri jazde elektromobilu v Bratislave

Nová technológia preto na väčšinu používateľov pôsobí len ako vylepšená 4G s vyššou rýchlosťou dát a nižšou latenciou, ktorú stále používajú na rovnaké služby a aplikácie ako predtým. Je však vysoko pravdepodobné, že 5G bude mať celkovo pozitívny efekt na výnosy operátorov, akonáhle dokážu ponúknuť nové atraktívne služby, ktoré v 4G/LTE nemôžu fungovať z kapacitných a technologických dôvodov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.