Reklama

Konkurencia v satelitnom internete? Starlink má náskok

Zdroj | Teslarati
Juraj Procházka
Zdroj | Teslarati
Zdroj | Teslarati

V súčasnosti zažívame infláciu zámerov budovať globálne pokrytie satelitným internetom a prvé družice sú už dokonca na orbite. Služby vysokorýchlostného pripojenia bez káblov chcú poskytovať spoločnosti OneWeb, Blue Origin, SpaceX a ďalší, a to zďaleka nie len na riedko osídlených územiach. Naopak, stanú sa konkurenciou pre fixných, aj mobilných operátorov.

Stovky, v prípade SpaceX možno až desaťtisíce satelitov si však vyžiadajú enormné nároky na kozmickú dopravu, čo pre niektoré firmy môže byť problém. „Za vodou“ je v tomto prípade SpaceX so svojou budovanou sieťou Starlink.

Pozrite si

Kozmický rekord: Starlink môže mať do konca roka 300 satelitov

Na rozdiel od konkurencie totiž nielen disponuje vlastnými nosičmi (Falcon 9 a Falcom Heavy a pripravovanou raketou Starship-Super Heavy), ale jej nosné rakety (a snáď čoskoro aj aerodynamické kryty) sú viacnásobne použiteľné. To podstatne znižuje náklady.

Už májový štart Falconu 9 so 60-timi satelitmi Starlink ukázal, ako sa to dá robiť vo veľkom.

Konkurenčná OneWeb, ktorá má už kontrahované vynášanie svojich satelitov prostredníctvom spoločnosti Arianaspace a ruských nosičov Sojuz, údajne zaplatí za vynesenie cca 700 satelitov asi miliardu USD. To výrazne predraží štart siete.

Zdroj | Teslarati

BlueOrigin síce vyvíja vlastnú raketu New Glenn s viacnásobne použiteľným 1. stupňom, ale za SpaceX má meškanie niekoľkých rokov. SpaceX chce navyše nasadiť na vynášanie svojich telekomunikačných satelitov lode Starship, ako uviedla prezidentka spoločnosti Gwynne Shotwell na októbrovej investičnej konferencii Baron.

Pozrite si

Starlink funguje! (A iné fantázie)

SpaceX je podľa Shotwell roky pred projektom Kuiper, ktorý pripravuje Amazon/BlueOrigin. Dnes je SpaceX jedinou vesmírnou spoločnosťou na svete, ktorá úspešne viacnásobne využíva nosné rakety pri komerčných letoch. Nasadením takisto mnohonásobne použiteľných rakiet Starship však náklady na vynášanie satelitov dramaticky poklesnú.

Zdroj | Patrick T. Fallon | Bloomberg | Getty Images

Shotwell odhalila, že jediný štart Starship-Super Heavy by mal vyniesť na obežnú dráhu najmenej 400 satelitov Starlink pri kombinovanej hmotnosti užitočného zaťaženia okolo 120 ton.

Ak náklady na vypustenie lode Starship zostanú približne na úrovni nákladov osvedčených nosičov Falcon 9, pri takmer sedemnásobku satelitov Starlink (400 namiesto 60) by relatívne náklady na vypustenie jedného satelitu klesli viac ako 5-násobne.

Zdroj | SpaceX

Jediné vypustenie Starship-Super Heavy by dopravilo na orbitu takmer ekvivalentný náklad ako 7 misií Falcon 9. V tomto svetle už vyzerá nápad vybudovať sieť z rádovo 12 000, či najnovšie možno až 30 000 satelitov, menej bizarne.

Pozrite si

SpaceX buduje vesmírny internet Starlink. Konkurencii sa vzďaluje

Aj keby sa letový plán vyvíjal podľa pesimistického scenára, v ktorom bude SpaceX schopná vypustiť tandem Starship-Super Heavy v prvých rokoch nasadenia iba raz za 4-8 týždňov, znamenalo by to možnosť každoročného vypustenia 2400 – 4800 satelitov Starlink.

Možnosť dostupnosti prvých komerčných služieb prostredníctvom satelitnej internetovej siete Starlink už v roku 2020 tak vyzerá čoraz reálnejšie. Ako to zatrasie telekomunikačným trhom uvidíme (snáď) už čoskoro.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.