Reklama

Konečne! Šoférovať budete môcť, aj keď si zabudnete vodičák

Richard Pliešovský

Aj keď žijeme v digitálnej dobe, stále sme sa nezbavili potreby nosiť so sebou rôzne papiere. Medzi „papiere“ v našich končinách platí medzi nevyhnutnosť mať pri sebe občiansky preukaz, preukaz poistenca, platobnú kartu, či vodičské oprávnenie. Blýska sa na lepšie časy, Európska komisia navrhuje zaviesť digitálne vodičáky.

Zmien je však oveľa viac a digitálne vodičské oprávnenie je len len zlomok zmien. Komisia totiž cieli najmä na zlepšenie bezpečnosti. Nie je to bezdôvodné krátenie času europoslancov, minulý rok zomrelo na cestách v Európskej únii viac ako 20 000 ľudí, pričom väčšinu obetí tvorili chodci, cyklisti a jazdci na skútroch a motocykloch.

Tušíte správne, väčšia bezpečnosť bude znamenať prísnejšie pravidlá. Komisia sa inšpirovala krajinami, kde sa nové opatrenia zaviedli a evidentne fungujú. Európska komisia chce do roku 2050 dosiahnuť nulovú úmrtnosť na cestách a tiež pripraviť na jazdenie s elektromobilmi.

Obsah pokračuje pod reklamou

V správe sa konštatuje, že nové pravidlá „umožnia aj mladým vodičom získať skúsenosti prostredníctvom sprievodného vodičského programu – od 17 rokov sa mladí ľudia budú môcť naučiť šoférovať a získať vodičský preukaz. Tí, ktorí prejdú v 17 rokoch, budú môcť od 18. narodenín šoférovať sami a pracovať ako profesionálny vodič hneď, ako to konkrétne zamestnanie dovolí. Pomôže to vyriešiť súčasný nedostatok vodičov.“

Pozrite si

Pozrite si elektrické motorky a skútre na sezónu 2023

Ako konkrétne sa to dotkne motoristov?

Príchod digitálneho vodičského oprávnenia má zjednodušiť uznávanie medzi členskými krajinami. Jednoduchšia bude aj jeho výmena, obnova, keďže všetko sa bude odohrávať v on-line priestore. Aktualizované pravidlá testovania zohľadnia prechod na vozidlá s nulovými emisiami. Budú sa tak napríklad hodnotiť znalosti a zručnosti spojené s pokročilými asistenčnými jazdnými systémami a inými automatizovanými technológiami. Pre vozidlá s alternatívnym pohonom sa upraví povolená hmotnosť vozidla kategórie „B“. Vozidlá s nulovými emisiami na batérie sú zvyčajne ťažšie.

  • Skúšobná doba má byť najmenej 2 roky pre začínajúcich vodičov po absolvovaní testu a pravidlo nulovej tolerancie pri riadení pod vplyvom alkoholu. Mladí vodiči síce predstavujú len 8 % všetkých vodičov áut, no 2 z 5 smrteľných nehôd sa týkajú vodiča alebo jazdca vo veku do 30 rokov.
  • Umožní sa mladým ľuďom absolvovať test a začať viesť osobné a nákladné vozidlá so sprievodom od 17 rokov, aby získali nevyhnutné vodičské skúsenosti.
  • Prispôsobenie výcviku a testovania vodičov s cieľom lepšie pripraviť vodičov na prítomnosť zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Pri prechode EÚ na ekologickejšiu mestskú mobilitu to pomôže zlepšiť bezpečnosť chodcov, cyklistov, ako aj používateľov elektrických skútrov a elektrických bicyklov.
  • Cielené posudzovanie zdravotnej spôsobilosti s prihliadnutím na pokroky v liečbe chorôb, ako je cukrovka. Vodiči budú tiež povzbudzovaní, aby aktualizovali svoje vodičské zručnosti a znalosti, aby držali krok s technologickým vývojom.
Pozrite si

Otestujte si svoje znalosti z autoškoly. Testy sú už on-line

Bezpečnosť sa dotkne aj mimoeurópskych motoristov

Nové pravidlá pomôže ešte lepšie odhaľovať porušovateľov cestnej premávky. Aj keď už v istej miere fungujú teraz, v roku 2019 bolo zhruba 40 % cezhraničných trestných činov spáchaných beztrestne. Páchateľ nebol identifikovaný, alebo sa nevymáhala pokuta.

Predkladaný návrh sa to snaží vyriešiť tak, že orgánom presadzovania práva umožní získať prístup k vnútroštátnym registrom vodičských preukazov. Komisia chce posilniť úlohu zriadených národných kontaktných miest, aby mohli lepšie spolupracovať s príslušnými orgánmi zapojenými do vyšetrovania priestupkov.

Súčasný zákon vzťahuje na niektoré z najčastejších a najzávažnejších priestupkov, ako je prekročenie rýchlosti a jazda pod vplyvom alkoholu. Komisia navrhuje rozšíriť rozsah dopravných priestupkov, na ktoré sa vzťahuje o:

  • nedodržiavanie dostatočnej vzdialenosti od vozidla vpredu;
Obsah pokračuje pod reklamou
  • nebezpečné predbiehanie;
  • nebezpečné parkovanie;
  • prekročenie jednej alebo viacerých plných bielych čiar;
  • jazda v protismere;
  • nedodržiavanie pravidiel používania núdzových koridorov;
  • použitie preťaženého vozidla.

Zriadi sa IT portál, ktorý umožní jednoduchý prístup k informáciám o pravidlách bezpečnosti cestnej premávky platných v každom členskom štáte. Neskôr sa počíta s tým, že se cez neho budú dať platiť prípadné pokuty. Zabezpečená platba prebehne podobne, ako keď platíte v e-shoe.

Zaviesť sa má tiež nový systém. Umožní zákaz riadenia motorových vozidiel v celej EÚ, keď sa členský štát rozhodne diskvalifikovať vodiča z dôvodu priestupku spáchaného na jeho území.

Treba si uvedomiť, že ide len o návrh, konečné znenie novej legislatívy môže vyzerať odlišne. Dá sa predpokladať, že základné piliere načrtnuté v návrhu postupne vstúpia do platnosti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.