Reklama

Konečne niekto na plné ústa povedal, čo sú sociálne siete zač

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Sociálne siete sú fenoménom dneška a zrejme niet takého smartfónu, kde by nebola nainštalovaná aspoň jedna aplikácia Facebooku, Instagramu, YouTube, či TikToku.

Odborníci už dlhšie varujú nad prílišnou závislosťou od týchto platforiem, ktorá môže znamenať odtrhnutie sa od reality, život vo vlastnej bubline, absolútny nezáujem o iný názor či pohľad na život.

V prípade sociálnych sietí sú najohrozenejšou skupinou tínedžri. Americký doktor Vivek Murthy napísal, že sa ani pri najlepšej vôli nedá „dospieť k záveru, že sociálne médiá sú dostatočne bezpečné pre deti a dospievajúcich.“

Obsah pokračuje pod reklamou

Murthyho znepokojuje, že prieskumy ukazujú priemerný čas, ktorý na sociálnych sieťach trávia mladí je 3,5 hodiny denne. Až 95 % amerických tínedžerov vo veku 13 – 17 rokov používa sociálne médiá, napríklad 19 % uviedlo, že sú na YouTube „takmer neustále“. Je pomerne dobre zdokumentovaný vplyv týchto médií, ktorý predstavuje vážne riziko poškodenia duševného zdravia a pohody detí a tínedžrerov.

Deti a dospievajúci, ktorí trávia viac ako 3 hodiny denne na sociálnych sieťach, čelia dvojnásobnému riziku problémov duševného zdravia vrátane symptómov depresie a úzkosti.

Vivek Murthy

Poradenstvo Health and Human Services vyzvalo technologické spoločnosti, aby urýchlene prijali opatrenia na zmiernenie „neúmyselných negatívnych účinkov on-line interakcií“. Keďže vieme, ako na takéto výzvy reagujú prevádzkovatelia sociálnych sietí, Health and Human Services sa obracia aj na zákonodarcov. Tí by mali upraviť legislatívu tak, aby sa posilnila ochrana a lepšie zabezpečenie mladých, pretože práve tí sú na nich „zavesení“ najviac a zároveň sú v citlivom veku, kde sa formuje ich názor.

Pozrite si

Facebook stále rastie, služby Meta využívajú denne vyše 3 miliardy ľudí!

Samozrejme, sociálne siete nie sú len strašiak a globalistické zlo. Výskum zároveň ukázal, že tínedžri nachádzajú komunitu a podporu na sociálnych sieťach. Napríklad podľa jedného výskumu 13 až 17-ročných má v USA pocit, že sociálne médiá im poskytujú priestor na vyjadrenie svojej kreativity, nájdenie podpory a pocit lepšej akceptácie. Obrovskou pridanou hodnotou sú sociálne siete pre zdravotne znevýhodnených ľudí.

Sám Murthy uznáva, že sociálne médiá dokážu poskytnúť výhody mladým. Už nejaký čas však poukazuje na nebezpečenstvá spojené s využívaním takýchto služieb mládežou a mladistvými. Nielen jemu sa zdá, že 13 rokov je priskoro na to, aby už mohli byť pripravení tráviť čas na sociálnych sieťach.

Čo môžete robiť, ak zistíte problém?

Na stránke Health and Human Services sa uvádza, že je dôležité požiadať o pomoc.

  • Ak vás alebo niekoho z okolia, negatívne ovplyvňujú sociálne médiá, nebojte sa požiadať o pomoc dôveryhodného priateľa alebo dospelého.
  • V prípade že vy, alebo niekto známy, zažívate krízu duševného zdravia, zavolajte napríklad na číslo 0800 800 566, alebo napíšte poradcovi a požiadajte o pomoc.
  • Vytvorte hranice, ktoré pomôžu vyvážiť on-line a off-line aktivity.
  • Rozvíjajte ochranné stratégie a zdravé postupy pre svoje vlastné používanie sociálnych médií.
  • Rozvíjajte ochranné stratégie a zdravé postupy pre svoje vlastné používanie sociálnych médií.
  • Chráňte seba a ostatných pred kyberšikanou alebo inými formami online obťažovania a zneužívania ak ste obeťou kyberšikany, či iných foriem on-line obťažovania a zneužívania. Neutajujte to.
Obsah pokračuje pod reklamou
  • Chráňte ostatných tým, že sa nebudete podieľať na on-line obťažovaní alebo zneužívaní. Vyhnite sa preposielaniu alebo zdieľaniu správ alebo obrázkov, povedzte ostatným, aby prestali, a nahláste urážlivý obsah.
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.