Že niečo nie je úplne ako má byť zistíte rýchlo. Faktom však je, že smart potato mal skutočne stánok na CES 2020.
Technologický veľtrh CES 2020 v Las Vegas každoročne prináša pohľad do blízkej technologickej budúcnosti ľudstva. Tento rok je však prelomový! Priamo na veľtrhu predstavili technológiu, vďaka ktorej dokážeme komunikovať so zeleninou. Výskum je však ešte na začiatku, výsledky sú preto obmedzené len na komunikáciu so zemiakmi. Aj napriek tomu ide o zásadný krok pre ľudstvo.
Technológiu predstavil francúzsky Start-up POTATO, na čele ktorého stojí nadšený 29-ročný inovátor Nicolas Baldeck. Ten spoločnosť založil počas roku 2019 a samého ho prekvapilo, ako geniálny je a ako rýchlo sa mu podarilo dosiahnuť tak úžasné výsledky. „Zemiaky dokážu komunikovať, majú vlastnú reč. Podarilo sa nám ju zachytiť vďaka prenosu cez Bluetooth a dešifrovať pomocou umelej inteligencie,“ uviedol Baldeck v tlačovej správe. Pomerne rýchlo po dešifrovaní zemiakovej reči, sa podarilo naprogramovať aplikáciu, vďaka ktorej sa dokážete s vašimi zemiakmi porozprávať aj vy. Riešenie pripomína komunikáciu s hlasovými asistentmi. Aplikácia zároveň sleduje náladu a zdravie vášho zemiaku v reálnom čase.
This is a smart potato stan account https://t.co/AS7rXNNh8h
— CES (@CES) 8. januára 2020
Kľúčovou súčasťou technológie, vďaka ktorej rozumieme reči zemiakov, je Neuraspud, širokopásmový vysielač. Ten vysiela signál do smartfónov alebo počítačov. Do výraznej miery je novinka smartpotato pokroková aj z toho dôvodu, že nepotrebuje žiadne káble a je absolútne bez batérií. Energiu získava priamo z elektrolytov obsiahnutých v zemiakoch. Technológia, ktorá elektrolyty mení na energiu sa nazýva Potao’Ohm. Start-up vytvoril novú generáciu cloudového úložiska kam dokázal za pár týždňov výskumu uložiť terabajty dát. Tie pochádzajú z niečoho, čo Baldeck nazýva mozgové vlny zemiakov. O čo presne ide nešpecifikoval, no pripomenul, že je to kľúčové pojítko medzi zemiakmi a ľuďmi.
Celý projekt je na crowdfundingej stránke Indiegoo, kde si ho môžete predobjednať za akciovú cenu 26 €. Tá, prirodzene, narastie po tom, čo sa predpredá prvých 1 000 kusov, v čase písania článku bolo predpredaných 70 komunikátorov. „Náš vynález má ďalekosiahlejší dopad, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Rieši, napríklad, otázku zblúdilých anonymných existencií z diskusií. Vďaka nášmu riešeniu budú mať konečne niekoho, komu môžu svoje nepodstatné postrehy predostrieť. Zemiaky toho veľa absorbujú a sú veľmi tolerantné a mierumilovné,“ vysvetlil ďalej Baldeck.
Otec smartpopato tiež pripomína, že čoskoro sa technológia rozšíri aj na iné druhy zeleniny. Pokecať si tak budete môcť, napríklad, aj s jablkom, banánom alebo celerom. „Najväčšou inšpiráciou pre mňa bol veľtrh CES, na ktorom sú každoročne predstavené smart kefky na zuby, smart WC, smart kávovary a podobné smart záležitosti. SMART a IoT sú budúcnosť. Chovám k týmto veciam hlbokú úctu,“ ubezpečil Francúz.
Smart POTATO sa však nestretol len s pochopením. Vysielač sa totiž musí zasunúť do zemiaku. Má tvar noža, čo pobúrilo aktivistov. „Aj zemiaky majú city, prebodnúť ich nie je len neľudské, ale doslova barbarské!“ Vyjadrili sa viacerí bojovníci za ľudské práva. „Zemiaky tvoria dôležitú súčasť našich životov a komunikáciou s ňou vytvárame enormné množstvo CO2. Baldeck mi ukradol sny a detstvo, ako sa opovažuje! Budem proti nemu bojovať, ale teraz si idem oddýchnuť, už som veľa cestovala krížom-krážom po zemiakových poliach,“ vyjadrila sa Kvetka Thunderberg.
O vyjadrenie sme požiadali aj popredných zastupiteľov z radov vegánov (požiadali sme o vyjadrenie, už sme skoro novinári!!!), no po tom, čo si uvedomili, že aj zelenina má city a je nehumánne ju krájať, trhať, kosiť a prežúvať, ich počet prudko klesol. Neoficiálne informácie hovoria, že niektorí neuniesli tiahu svojich ohavných činov konzumácie zeleniny, iní vyhladovali.