Reklama

Koľko sily treba na zlomenie smartfónu?

Patrik Kimijan

Podľa virálnych legiend kolujúcich po webe to vyzerá tak, že nový iPhone ohnete škaredým pohľadom a na jeho zlomenie má dosť sily aj nasraté batoľa. Naozaj? Skúsme sa na bendgate pozrieť racionálne a bez zbytočných emócií.

Chlapík v slušivej modrej mikine z YouTube kanálu Unbox Therapy ukázal, že v Apple vyrobili prvý ohýbateľný iPhone a na webe tým spôsobil #bendgate šialenstvo. Ľudia sa na sociálnych sieťach zabávali srandovnými obrázkami ohybných iPhonov a firmy tento hype využívali vo svojom marketingu. No čo v skutočnosti dokazuje video, ktoré má dnes viac ako 46 miliónov videní? To, že ak sa posnažíte, tak ohnete telefón? Alebo to, že keď si na 6,9 mm hrubý iPhone sadnete, tak môže prasknúť? Toto naozaj niekoho prekvapuje?

Experti z Consumer Reports, čo je organizácia testujúca produkty od roku 1936, sa na celý problém pozreli racionálne a využili svoje precízne laborátorne stroje na to, aby zistili, aký krehký je nový iPhone v skutočnosti. Spolu s iPhone 6 a 6 Plus otestovali v laboratórnych podmienkach aj rozmermi porovnateľné smartfóny LG G3, Samsung Galaxy Note 3, HTC One (M8) a zo zvedavosti i pre pokoj miliónov užívateľov aj starší iPhone 5.

iPhone 6 Dali Edition
Sranda musí byť, aj keď sa telefóny za 800 EUR ohýbajú.

Priebeh testu

Odolnosť smartfónov preverili trojbodovým testom ohybnosti, pri ktorom je telefón na dvoch stranách podopretý pevnými podložkami a na jeho stred silou pôsobí piest testovacieho stroja. Takmer identicky prebiehajú záťažové testy ohybnosti priamo v Apple, no pri nich pôsobí na iPhone 6 hmotnosť iba 25 kg, čo je ekvivalent sily, akú treba vynaložiť na zlomenie troch svätoplukových prútov drevených ceruziek. V Consumer Reports boli na telefóny o dosť tvrdší.

Testovanie začalo 30 sekundovým pôsobením záťaže 4,5 kg*, pokiaľ telefón vydržal, tak sa záťaž postupne zvyšovala vždy o 4,5 kg. Test bol ukončený v momente, keď bola sila dostatočne veľká na to, aby sa displej oddelil od tela prístroja čo i len na malom kúsku. Výsledkom testu však boli dve hodnoty – záťaž, pri ktorej sa začne telefón deformovať (prvé prasknutie krytu) a záťaž, pri ktorej sa – zjednodušene povedané – telefón zlomí.

Výsledky testu

 

Yeah Science

Deformácia* Zlomenie konštrukcie*
Samsung Galaxy Note 3 67,5 kg 67,5 kg
Apple iPhone 5 58,5 kg 67,5 kg
LG G3 58,5 kg 58,5 kg
Apple iPhone 6 Plus 40,5 kg 49,5 kg
Apple iPhone 6 31,5 kg 45,0 kg
HTC One (M8) 31,5 kg 40,5 kg

Všetky testované smartfóny odolali pomerne slušným hmotnostiam. Z nových iPhonov sa ukázal ako pevnejší model 6 Plus, prvé známky deformácie sa u neho prejavili pri záťaži približne 40,5 kg, displej sa od konštrukcie oddelil pri 49,5 kg. Jednoznačne tak porazil nielen svojho menšieho kolegu iPhone 6 (31,5 kg/45 kg), ale aj HTC One (31,5 kg/40,5 kg), inak povedané – z HTC One vyletel displej pri pôsobení rovnakej hmotnosti, pri akej sa na iPhone 6 Plus objavili prvé praskliny.

Aj napriek solídnej odolnosti iPhone 6 Plus výrazne zaostáva za konkurenciou od Samsungu a LG. Ak by sme použili prirovnanie z predchádzajúceho odstavca, tak iPhone 6 Plus poslala do šrotu hmotnosť, akú LG G3 aj Galaxy Note 3 zvládli bez prasklinky. Pri testovaní vydržal LG G3 bez akýchkoľvek známok poškodenia o dve kolá nakladačky viac, ako iPhone 6 Plus a zlomil sa až pri záťaži 58,5 kg. Samsung ustál ešte oveľa viac a poddal sa až pri hodnote 67,5 kg.

Zaujímavé je, že zo šiestich testovaných smartfónov sa na druhom mieste hneď za Galaxy Note 3 umiestnil iPhone 5. Praskliny sa na ňom objavili pri 58,5 kg a displej sa od zvyšku telefónu oddelil pri rovnakej sile, aká poslala do kremíkového neba placku od Samsungu. Toto však môže byť viac ako kvalitou konštrukcie práve dôsledkom menších rozmerov päťkového iPhonu.

Čo testovanie dokázalo?

iPhone 6 nie je ten najpevnejší telefón na svete, vydrží však pomerne veľa. V Apple tvrdia, že z tých X miliónov predaných kusov nových iPhonov bolo len 9 (slovom deväť) reklamovaných z dôvodu ohnutia konštrukcie. To je tak malé promile, že to ani neviem vypočítať. Samozrejme nemusíme im veriť, rovnaké kritické myslenie by sme však mohli aplikovať aj pri posudzovaní onoho videa, ktoré celú aféru spustilo a autor ktorého sa stal na pár dní najväčšou hviezdou internetu. Pre 50 miliónov videní na YouTube sa oplatí zlomiť pár iPhonov 🙂

*Pri testovaní v americkom laboratóriu Consumer Reports boli hodnoty záťaže merané v librách. 1 libra = 0,453592 kg. V článku som pri prepočtoch na kilogramy pracoval so zaokrúhlenou hodnotou 1 libra = 0,45 kg.

zdroj: consumerreports.org

Mohlo by vás zaujímať:
5 dôvodov prečo Apple Pay uspeje >>

Zdieľajte na Facebooku Pošlite na Twiiter

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.