Reklama

Koľko elektriny „žerie“ notebook, smart TV, herný PC či router?

Zdroj | Philips
Richard Pliešovský
Zdroj | Philips
Zdroj | Philips

Dom plný elektrických spotrebičov znamená vyššiu spotrebu, oproti askétom, ktorí majú namiesto množstva zariadení, smart osvetlenia a veľkoplošnej telky len jednu sviečku, dve knihy a pohľad z okna.

Ak pravidelne sledujete náš portál, určite ste si všimli sériu článkov, v ktorých sa venujeme spotrebe energie, ako ju ušetriť, či dokonca pomenúvame najväčších žrútov elektriny. Viete ako zatočí s vaším rozpočtom obyčajný Wi-Fi router, alebo štandardná smart TV?

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Vyťahovať spotrebiče zo zásuvky, má to nejaký efekt?

Počítač sa nájde zrejme v každej domácnosti, či už notebook, alebo stolový herný PC. Rozdiel v spotrebe je značný. Notebooky sú navrhnuté tak, aby boli energeticky efektívnejšie a dokázali pracovať aj na batériu. Zvyčajne v nich nie je výkonná grafická karta, integrovaná grafika ma oveľa menšiu spotrebu (aj výkon). Veľký vplyv na odber elektrickej energie má veľkosť obrazovky.

Stolové počítače sa pripájajú k externému monitoru, ktorý má len málokedy 13-, či 14-palcovú uhlopriečku, skôr je to 24 a viac palcov. Prirátajme k tomu rôzne harddisky, resp. SSD a dostaneme sa k spotrebe pri veľkej záťaži zhruba 80 W pri notebooku a pokojne aj 200 W v prípade herného PC. Ak sa bavíme o priemerných spotrebách, získame zhruba 60 W vs. 100 W.

Energiu platíme za kWh (kilowatt za hodinu), celková cena za elektrinu (elektrina, variabilná zložka, distribúcia, straty, systémové služby a podobne) je dnes zhruba 0,18 eur za 1 kWh, podľa konkrétneho dodávateľa a zvolenej tarify.

Ak by sme rátali priemerný príkon notebooku 60 W za hodinu, za 10 hodín by to bolo 60 W*10h = 600 Wh = 0,6 kWh. Pri cene za 0,18 eur/1 kWh by ste za 10 hodín priemernej prevádzky notebooku zaplatili 0,108 eura. Ak máte takto využitý notebook 20 dní do mesiaca, stojí vás elektrina za toto jedno zariadenie 2,16 eur, za rok 25,92 eura.

Každá sranda niečo stojí, inak to nie je ani v prípade herného PC. Opäť počítajme s priemerným príkonom 100 W, za 10 hodín je to 100 W*10h = 600 Wh = 0,6 kWh, teda 0,18 eura. Pokiaľ ho máte zapnutý 20 dní do mesiaca, stojí vás elektrina za toto jedno zariadenie 3,60 eur, za rok 43,20 eura. Pripomíname, že ide naozaj len o veľmi orientačné výpočty.

Smart TV je ďalšia bežná výbava našej domácnosti. Aj tu má vplyv na jej spotrebu viacero faktorov, najväčším však je celkom jednoznačne veľkosť uhlopriečky, nasleduje použitá technológia (LCD, mini LED, QLED a pod.). Ak si vezmeme LED telku s 55-palcovou obrazovkou a 4K UHD rozlíšením, zistíme, že jej spotreba sa pohybuje okolo 145 W v režim HDR. Typický príkon je podľa špecifikácií 103 W, v režime úspory energie je to 55,1 W.

Opäť si vezmime priemerný príkon smart TV, 100 W. Ak pozeráte televízor denne 6 hodín, tak je to 0,108 eura. Za mesiac (30 dní) je to potom 3,24 a za rok 38,88 eura. Pokiaľ by ste pozerali telku rovnako dlhý čas, ale v režime úspory energie, tak by tieto čísla vyzerali oveľa lepšie. Za deň je to 0,0595 eura, za mesiac 1,785 eura a za rok 21,42 eur.

Nenápadný, ale nesmierne užitočný pomocník je Wi-Fi router. Je schovaný niekde v kumbálku, alebo za nábytkom kde trpezlivo, zodpovedne a neúnavne „rozptyľuje“ optický internet do povetria, aby sme ho mohli chytať do všetkých zariadení. Našťastie, router nemá veľkú spotrebu, ale: je zapnutý nonstop, 24 hodín, 7 dní do týždňa. Spotreba Wi-Fi smerovačov je rôzna, pohybuje sa od 2,3 W až do 16 W (ASUS GT-AX1100). Typicky môžeme hovoriť o 5 až 8 W za hodinu.

Ak rátame s priemerným príkonom 6 W, za deň nám router vytiahne z peňaženky 0,0259 eur. Mesačne je to 0,778 a ročne 9,33 eur. To naozaj nie je veľká položka, ak by ste išli na mesiac preč, tak by ste za odpojený router ušetrili necelých 80 centov. V prípade, že máte smart home by ste však prišli o možnosť dohľadu nad vašou domácnosťou.

V prípade, že chcete zistiť skutočný spotrebu vašich elektrických zariadení, najlepšou možnosťou je použiť elektromer. Nie je drahý a ukáže vám naozaj presnú spotrebu. Téme sme sa venovali v článku Ako zistíte spotrebu elektriny rýchlo, lacno a presne? Ďalšou možnosťou je zapnúť spotrebič do smart zásuvky. V aplikácií sa následne pozriete spotrebovanú energiu, ak zadáte cenu za kWh, získate spotrebu prepočítanú na eurá. Výhodou takéhoto riešenia je, že si môžete na diaľku vypnúť spotrebič (napr. nabíjačku na mobil, router), keď ho dlhšie nepoužívate.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.