Hoci tých niekoľko týždňov v roku, presnejšie v lete, kedy teploty ani v noci nechceli klesnúť pod 20°C je nami, klimatizáciu nemusíme vypínať nadobro. Stále vie poslúžiť, pretože aj v septembri je ešte na niektorých miestach Slovenska pomerne vysoká teplota. Na druhej strane teraz je ten najlepší čas na montáž klimatizácie. Zvládnete to aj sami? Pozrite sa.
Prečo montovať klímu v septembri?
Vo väčšine prípadov si klimatizáciu kupujú ľudia vtedy, keď to už majú doma na nevydržanie. Vlny extrémnych horúčav sa z roka na rok stupňujú a tak sa postupne mnohí rozhodujú si klímu zaobstarať. Je to logické a nikto na tom nikdy nič nezmení. Je tu však veľké ale…
To ale znamená, že hoci máte priestor, čas i financie na novú klimatizáciu, veľmi často sa počas leta stane to, že montážna firma jednoducho čas nemá. Aj preto nie je ideálnejší čas na montáž klimatizácie ako jeseň, prípadne jar. Okrem lepších cien a kratších dodacích lehôt sa vám poďakujú aj samotní montéri, špecialisti, ktorí sa nemusia pražiť v 45-stupňových horúčavách na priamom slnku.
Skúste si tak pozrieť akéhokoľvek predajcu klimatizácií v súčasnosti. Určite nemalé množstvo z nich bude mať zásoby vnútorných i vonkajších jednotiek a určite vám klímu budú schopní prísť namontovať do týždňa. Ak ste odvážni, skúste to v lete, dočkáte sa odpovede s niekoľkotýždňovým termínom.
Namontujem si klímu sám? Áno, ide to!
Je pravdou, že klimatizáciu si dokáže človek namontovať aj sám, no výhradne iba prenosnú. Tú si kúpite v takmer akomkoľvek obchode s elektronikou, dokúpite si k nej prípade vložku do okna a doma si ju zapnete.
Nástennú, stropnú či podokennú klimatizáciu nikdy nemontujte sami, ale zverte to do rúk odborníkov, ktorí s tým majú roky skúseností. Nech ste akokoľvek zruční, stačí málo a vnútornú či vonkajšiu jednotku môžete vyhodiť. A na reklamáciu môžete zabudnúť, pretože bolo s jednotkami neodborne narábané.
Navyše správne zapojiť chladiaci okruh nie je vôbec také jednoduché, ako sa môže zdať. Okrem toho, že musí byť tesný, musí byť aj odvzdušnený (tzv. vákuovanie), čo bez správneho zariadenia v domácich podmienkach nie je možné.
Ako sa montuje klimatizácia?
Toto veľmi zaujímalo aj nás, preto som počas inštalácie klimatizácie od japonského Daikinu sledoval ruky majstrov a vypytoval sa na všetko možné.
Aj vďaka tomu som sa dozvedel, aké šialené dokážu byť montáže a to nielen v starých bytových domoch. Viete si predstaviť, že vŕtate otvory pre rozvody klimatizácie a v každom vrte narazíte na nejaký kábel či rúrku? Storočné múry sú takýchto prekvapení vraj plné.
Nemenej zaujímavé je vraj aj vŕtanie v novostavbách, kde síce developer predáva byt s prípravou na klimatizáciu, no aj v zúženom mieste steny je toľko roxoru, že by to stačilo na ďalšiu betónovú stenu.
Ani v našom prípade sa montáž nezaobišla bez problémov v stene. Keďže náš developer ani po rokoch neodovzdal správne plány elektroinštalácie v stenách, inštalatéri klimatizácie už pri konzole pre prvú vnútornú jednotku narazili práve na elektrický kábel.
Kým jeden majster vŕtal, druhý kontroloval tzv. predprípravu na klimatizáciu. Bez prekvapenia nebola dobrá a medené rúrky v stene sú nepoužiteľné. Alebo použiteľné, no bez záruky, že nimi potečie chladivo.
Druhý pokus bol už úspešný a masívny hliníkový plát, konzola, už bola na stene.
Po osadení konzoly nasledovalo prevŕtanie steny pre potrubie, odvod kondenzu a komunikačný kábel. Do pórobetónu to išlo ako po masle, neviem si predstaviť prerážať železobetónovú stenu v moderných novostavbách.
Tu by majstri radi pozdravili developerov, ktorí absolútne nemyslia na to, že v súčasnosti si už väčšina ľudí necháva montovať klimatizácie aj v bytoch, no vývod na kondenz musia riešiť vedierkami pri vonkajšej jednotke. Bole by problém do stien zabudovať odtokové potrubie?
Rovnaká úloha čakala na majstrov aj pre druhú interiérovú jednotku. V tomto prípade zakryje tzv. predprípravu, z ktorej si nakoniec zobrala iba elektrickú energiu.
Najväčšie prekvapenie? Elektrina je na tom istom ističi, ako elektrická zásuvka vo vedľajšej izbe. Takto sa šetrí pri developerských projektoch, čo však bežný človek nemá šancu pred a pri kúpe nehnuteľnosti zistiť.
Vnútorné jednotky je nutné pripraviť na montáž… potrebné je odňať plastové kryty z prednej časti, pod ktorými sa objavia elektrické prípojky a zaizolované medené rúrky. Na tie sa následne napájajú rúrky vedúce k externej jednotke.
Vďaka zosadeným krytom vidieť aj snímače a čidlá či informačné LED diódy klimatizačnej jednotky…
…ale aj celý mozog klimatizácie.
Naša klimatizačná jednotka od Daikinu, typ Stylish, má aj technológiu Daikin FlashStreamer pre čistenie vzduchu. Systém využíva elektróny emitované z tejto „dúhovej plôšky“ na vyvolanie chemických reakcií s nevhodnými časticami (alergény, prach, ale aj pachy) vo vzduchu.
Asi je každému jasné, prečo je vnútro klimatizácie „chránené“ peknými krycími plastami. Pozerať sa na spleť káblov a rúrok by bolo málokomu pochuti. Napriek tomu všetko tu má svoje miesto, spracovanie je pre čosi pred nadšencov.
Po natiahnutí káblov a medených zaizolovaných rúrok prišiel čas na montáž vnútorných jednotiek na steny. V provom rade je nutné pripojiť práve medené rúrky. Bez správneho hardvéru to ale nejde. Medené rúrky sú dodávané ako polotovar, ktorý si musí každý inštalatér prispôsobiť podľa potrieb.
K interiérovej jednotke sa pripája aj komunikačný kábel a flexibilná plastová rúrka na odvod kondenzu. Vo všetkých prípadoch je potrebný samospád, na to neexistuje žiadne čerpadlo. Keď vznikne kondenz, sám stečie preč, buď do predpriraveného zvodu, alebo do zbernej nádoby v exteriéri.
Nie nadarmo má Daikin meno Stylish… Dojem kazia iba plastové kryty káblov a rúrok.
Všetky káble a rúrky ústia na jedno miesto, k exteriérovej jednotke. Bez tej by nič nefungovalo. Vonkajšie jednotky je možné inštalovať na stenu, na konzoly, ale aj na zem, resp. na strechu či terasu.
Vždy sa inštaluje na gumené podložky, ktoré minimalizujú vibrácie. Samozrejme, konzola a teda i vonkajšia jednotka musí byť kotvená vodorovne, inak by sa mohol poškodiť kompresor vo vnútri.
Prečo ani šikovný človek nedokáže namontovať klímu sám? Nie len preto, že nemá potrebné náradie, no sám niekoľko desiatok kilogramov vážiacu jednotku na stenu len tak nezdvihne. Navyše je potrebné, aby jednotka sadla do pripravených konzol.
Tým ale trápenie a práca ani zďaleka nekončia. Všetky káble a rúrky musia odborníci pripojiť na správne miesta.
Najzásadnejším krokom je vákuovanie a kontrola tesnosti celého systému. Toto bežný amatér nezvládne. Na odvzdušnenie systému je potrebný kompresor, pričom až potom je možné spustiť celý systém. Samozrejme, vyriešiť je potrebné aj odvod kondenzu, u nás kvapká na trávu…
Posledná kontrola a môžeme chladiť. A čo je na klimatizácii najlepšie, kým neudrú prvé silné mrazy, pomocou nej môžete aj vykurovať interiér domácnosti. Je to efektívnejšie a rýchlejšie ako zapínať kotol, ktorý by v chladnejších dňoch aj tak fungoval iba niekoľko hodín denne a míňal zbytočne veľké množstvo plynu. To isté platí aj pre elektrické vykurovanie sálavého typu. Navyše viaceré modely Daikin využívajú tzv. Coanda efekt a kým pri chladení vypúšťa vzduch smerom nahor, pri vykurovaní prúdi vzduch smerom nadol.