Reklama

Kia Optima – Tri tváre rovnakého auta

Marek Šimunek
89 %
Málokedy sa stane, že mám možnosť vyskúšať si to isté auto s tromi rôznymi motorizáciami a dvoma verziami karosérie. V prípade modelu KIA Optima som teda túto možnosť veľmi rád využil. Aká je teda úsporná, ekologická a dravá tvár Optimy, alebo vybrať si skôr sedan, či dynamické kombi?

Výhody

  • Elegantný dizajn
  • LED svetlá s veľmi dobrou svietivosťou
  • Pohodlie a priestrannosť interiéru

Nevýhody

  • Malý batožinový priestor hybridnej verzie
  • Občas agresívne reakcie adaptívneho tempomatu
  • Vyššia spotreba najvýkonnejšej verzie

Ak sa rozhodujete nad autom vyššej strednej triedy určite by sa vo vašom výbere mala objaviť aj Kia Optima. Tá totiž ponúka nielen poriadnu dávku priestoru, ale aj moderné technológie,  ktoré určite oceníte. A to aj napriek tomu, že aktuálnu tvár tohto auta už nejaký ten rôčik poznáme.

Rovnaký dizajn tohto modelu poznáme v podstate už od roku 2015. Verzia SW sa však do ponuky pribudla iba minulý rok. Aj napriek tomu, že sa v jej prípade nejedná o číselného rekordmana v objeme batožinového priestoru, má Optima SW čo ponúknuť. K tomu sa však dostanem až neskôr.

Pozrite si

Kia Niro – hybridný crossover

Po stránke dizajnu by sa Optima dala charakterizovať, ako čistá elegancia. Je pritom jedno či sa pozeráte na sedan, alebo SW verziu, Optima je jednoducho poriadny kus auta, ktorý zaujme najmä uhladenými a elegantnými krivkami.

Nikde nenájdete zbytočne módne výstrelky, ale všetko je dokonale upravené a uhladené. Možno budete namietať, že jej dizajn je až príliš konzervatívny,  ale práve vďaka konzervatívnemu dizajnu sa na Optimu tak dobre pozerá.

Prednej časti dominuje obrovská maska chladiča, do ktorej sú „zahryznuté“ hlavné svetlomety. Tie ponúkajú nielen denné LED svietenie, ale rovnakú technológiu nájdete aj v hlavných stretávacích a diaľkových svetlometoch.

KIA LED svetlá robiť vie, tie na Optime svietia skutočne dobre. Ak si budete teda tú svoju Optimu konfigurovať, určite si ich priplaťte. Nebudete túto investíciu ľutovať. Nechýba im ani automatické prepínanie diaľkových a stretávacích svetiel, aj keď v tomto prípade sa jedná len o prepínanie svetiel. Vyrezávanie kužeľa podľa premávky by ste hľadali zbytočne.

Pri jazde v noci však určite poteší dynamické natáčanie svetiel do zákrut, ktoré pomôže osvetliť aj kľukatú cestu. Rozoznateľné sú aj zadné svetlá, ktoré dávajú Optime vlastný podpis. Ani tu sa výrobca nebál použiť LED technológiu

Práve predná maska je jedným z hlavných rozdielov verzií s konvenčným motorom a verzie PHEV, ktorá k benzínovému motoru pridáva elektromotor. Kým na benzínovej, alebo naftovej Optime nájdete prepracovanú masku chladiča, Optima PHEV má pre dosiahnutie čo najmenšieho odporu masku chladiča plnú.

Bočné línie sú viac oblé, ako tomu bolo v prípade predchodcu, ale práve im vďačí Optima elegancii, ktorá z nej vyžaruje. Aj keď je to vždy osobný názor, mne sa viac pozdáva bočná a aj zadná partia v prípade modelu SW. Jednoducho v jej prípade Optima pôsobí podstatne dynamickejšie, až by som povedal agresívne.

Pre obe karosárske verzie, teda tak pre SW ako aj pre sedan platí, že Optima ponúkne obrovskú dávku priestoru pre posádku. Je jedno či sedíte vpredu, alebo vzadu, miesta budete mať viac ako dostatok.

SW verzia však bude vhodnejšia najmä ak budú vzadu častejšie sedieť vyššie osoby. Postupný sklon strechy v prípade sedanu totiž obmedzuje mierne priestor na hlavu pre cestujúcich vzadu.

Samozrejme základným rozdielom oboch karosérií je aj veľkosť a najmä využiteľnosť batožinového priestoru. Sedan má k dispozícii 510 litrov, čo je papierovo pomerne slušná hodnota. V skutočnosti však nepravidelné členenie batožinového priestoru v kombinácii s pomerne vysokou nakladacou hranou a menším otvorom nebude veľmi dobrým partnerom pre pravidelné sťahovanie.

Pozrite si

Úplne nová Kia Rio je tu. Poteší vás množstvom technológií.

Prekvapivo táto hodnota nejako extrémne nenarastie v prípade verzie Optima SW. Hodnota 552 litrov je oproti konkurencii o poriadny kúsok menšia. Pomôcť si môžete sklopením zadných sedadiel a tak sa dostanete na hodnotu 1 686 litrov.

Výhodou SW verzie tak nie je ani objem samotného batožinového priestoru, ako prístup do neho, ktorý je vďaka väčším dverám podstatne jednoduchší.

Najslabšie si v tejto kategórii vedie Optima PHEV, ktorá neumožňuje sklopenie zadných sedadiel. Navyše z batožinového priestoru sedanu si ešte niečo zobrali batérie a elektronika.

Celkovo sa tak budete musieť v tomto prípade uspokojiť s priemernou hodnotou 307 litrov. Práve toto je najväčšia slabina hybridnej verzie.

Aj keď zvonka tých zmien až tak veľa nie je, v momente ako otvoríte dvere pochopíte, že tu sa výrobca vyhral. Nové sú nielen materiály, ktoré pôsobia hodnotne, ale aj rozmiestnenie prvkov palubnej dosky. Podobne riešená palubná doska je aj v novej Kia Sorento.

Ovládanie celého auta je tvorené z väčšej časti tlačidlami, čo ja osobne vítam. Ovládanie klimatizácie a asistenčných systémov prostredníctvom dotykovej obrazovky je síce moderné, ale určite nie praktické. Tlačidlo počas jazdy trafíte skôr, ako malú dotykovú plôšku.

Medzi štandardnými budíkmi v Optime nájdete jeden menší displej, ktorý dokáže zobrazovať všetky potrebné údaje o vašej jazde a spotrebe. Nechýba tu však ani zobrazenie navigačných pokynov, alebo funkcie jednotlivých asistenčných systémov, či multimediálneho systému.

Pochvalu si zaslúži aj jednoduché a priamočiare ovládanie palubného systému pomocou tlačidiel na volante. Pomocou nich môžete ovládať aj niektoré asistenčné systémy a ich nastavenia.

Zmenený prístrojový panel ponúkne len model Optima PHEV, ktorý namiesto otáčkomera ponúkne merač aktuálneho výkonu.

Pozrite si

Kia Sportage GT-Line – láska na druhý pohľad

Takisto sa vytratil ukazovateľ teploty chladiacej kvapaliny a nahradil ho budík ukazujúci stav nabitia batérie. Ten však vidíte aj v stredovom panely.

Veľkú pochvalu si určite zaslúžia sedadlá. Sú priestranné a pohodlné, takže ani tisícka kilometrov vo vás nezanechá stopy. Navyše sú okrem dvojice predných sedadiel v najvyššej testovanej výbave vyhrievané aj tie zadné.

Tie vpredu vás navyše môžu počas leta aj chladiť. Za samozrejmosť je možné v tejto triede považovať plne elektrické nastavenie sedadiel aj s dvojicou pamätí.

Optima nenecháva nič na náhodu ani v prípade asistenčných systémov. Adaptívny tempomat, ktorý ponúka si zapamätá nastavenie vzdialenosti a až na niekoľko situácií reaguje plynule. Občas som však mal dojem, že zbytočne agresívne spomaľoval a reagoval na situáciu s veľkým predstihom.

Nechýba ani sledovanie mŕtveho uhlu, núdzové brzdenie, alebo systém pre monitorovanie opustenia jazdného pruhu. Ten si navyše v prípade tohto modelu môžete nastaviť. Buď vás bude na opustenie len upozorňovať, alebo aj aktívne zasiahne do riadenia.

Veľmi dobre spracovaná je aj cúvacia kamera, ktorá zobrazuje 360° okolie auta. O tom, kde sa nachádzajú prekážky tak máte veľmi dobrý prehľad.

Už po prvých absolvovaných kilometroch som bol veľmi milo prekvapený odhlučnením motora aj podvozku. Samozrejme pri hybridnej verzii sa niečo podobné očakáva, ale rovnako tichá bola v interiéri aj naftová verzia Optimy.

Ticho si navyše Optima udrží aj v prípade vyšších rýchlostí, takže sa budete môcť s posádkou pohodlne rozprávať aj počas presunu po diaľnici. Navyše má Optima veľmi dobrý podvozok, ktorý je aj našich cestách komfortný.

Jediným momentom, kedy by som motor označil za hlučnejší bol prekvapivo plug-in hybrid. Aj to len v momente ak som potreboval výrazne akcelerovať a okrem elektromotora sa pripojil aj benzínový agregát vo vysokých otáčkach.

Ešte predtým ako sa dostanem k motorom, by som sa rád zastavil pri novej sedemstupňovej automatickej prevodovke, ktorou bola vybavená naftová verzia. Práve touto prevodovkou boli totiž vybavené všetky tri testované modely. Myslím, že sa vydarila veľmi dobre a nemôžem jej nič vytknúť. Radí plynule a bez zaváhania.

Mojim prekvapením však bolo, keď som takmer rovnakú prevodovku našiel aj v prípade modelu Optima PHEV. Väčšina výrobcov používa v hybridných vozidlách prevodovky CVT, ktoré mne väčšinou svojim prejavom nevyhovujú. Kombinácia hybridného pohonu a štandardnej dvojspojkovej prevodovky, v tomto prípade „len“ šesťstupňovej (rovnako aj v prípade  je však v tomto prípade veľkým plusom.

A teraz už poďme k samotnému pohonu. Ako prvú som testoval Optimu SW GT Line s naftovým motorom 1.7 CRDi, ktorý poskytuje 141 koní a krútiaci moment 360 NM. Hádam ani nemusím spomínať, že výrobcom udávanú spotrebu sa mi dosiahnuť nepodarilo. V mojom prípade sa priemer po takmer tisícke kilometrov ustálil na hodnote 6,4 litra na sto kilometrov.

Aj napriek tomu považujem tento motor za veľmi vydarený a to hneď z niekoľkých dôvodov. Vďaka lepšiemu odhlučneniu je kultivovaný a ponúkne dostatok výkonu na to, aby ste v prípade potreby vedeli bez obáv predbehnúť vozidlo pred vami. Nie je to však žiadny trhač asfaltu. Ak radi jazdite dynamicky, zamerajte sa skôr na najvýkonnejšiu benzínovú verziu.

Práve tá sa dostala na test ako druhá. Rovnako ako naftová aj verzia s najvýkonnejším benzínovým štvorvalcom bola vo verzii SW. Kia Optima SW GT tak v konečnom dôsledku ponúkne výkon 245 koní a krútiaci moment 350 Nm.

Tieto hodnoty už postačia aj náročnejším vodičom a navyše model GT nedáva o svojej sile navonok nijako prehnane vedieť. Skôr pôsobí ako uhladené kombi a len vy budete vedieť, že keď mu stúpite na krk, ukáže ostatným vodičom zadnú časť tohto vydareného kombi.

Samozrejme ruku v ruke s vyšším výkonom ide aj vyšší apetít. Nie je problém GT verziu držať nad hranicou 10 litrov na sto, ale ak sa budete krotiť klesnete aj k hodnote 8 l/100km. Osobne som však v tomto prípade mal problém držať sa na uzde.

Kia Optima GT totiž okrem výkonu ponúkne aj vydarený zvukový prejav, ktorý vás doslova láka točiť motor trochu vyššie, ako je potrebné. Čo na tom, že zvuk je z veľkej časti syntetický a počujete ho iba vy v kabíne.

Aj keď nepatrím k milovníkom syntetického zvuku, ten, ktorý produkuje Kia Optima je podľa môjho názoru najlepší, aký som v posledných rokoch počul. Skutočne mi nevadilo, že nie je možné nastaviť ani jeho hlasitosť, ani jeho prejav.

Ak radi jazdíte ekonomicky, potom je pre vás jasnou voľbou plug-in hybridná Optima PHEV. Tá ponúkne kombináciu benzínového dvojlitra a elektromotora. Jeho batérie vystačia reálne na 45 kilometrov. To je vzdialenosť, ktorú prejdete s nulovou spotrebou.

Ak teda bývate v meste a do práce sa prepravujete na krátke vzdialenosti, môže byť Optima PHEV ideálnym riešením. Mne sa podarilo priemernú hodnotu spotreby počas testu udržať na 3,9 litra na 100 kilometrov. Optimu som však pravidelne každý večer nabíjal a kde to len bolo možné som energiu rekuperoval.

Pri využívaní benzínového motora, ktorý v kombinácii s tým elektrickým ponúkne výkon 205 koní sa však viete aj na diaľnici smelo zmestiť pod sedem litrov na stovku. Nabitie batérií na maximálnu kapacitu vám v domácej sieti pritom zaberie menej ako päť hodín. Každé ráno tak môžete mať 45 kilometrov k dobru.

Kia Optima je ako vidíte vyváženým autom, ktoré vás dostane svojim priestorom a hlavne pohodlím. Osobne by som ako svoj ideál vybral verziu SW s naftovým agregátom. Príde mi to ako najrozumnejšia kombinácia a mne sa aj najviac páči. Ak však dochádzate do práce 15 kilometrov každý deň a iba občas potrebujete vyraziť na dlhšiu cestu, môže byť práve Optima PHEV veľmi dobrou voľbou, ktorá vám ušetrí nemalé prostriedky. Optimu GT zas zvolia vodiči, ktorí potrebujú vedieť, že v nenápadnom kabáte pod nimi drieme šelma. Tak čo? Prebudíte ju?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.