Reklama

Ken Kutaragi - legenda, ktorej vďačíme za herné konzoly PlayStation

Zdroj | IGN
Stanislav Vinc
Zdroj | IGN
Zdroj | IGN

Hráči po celom svete čakajú na novú generáciu hernej konzoly PlayStation, no len málokto z nich tuší, že za predchádzajúcimi modelmi stál Ken Kutaragi, dnes už bývalý veterán spoločnosti Sony.

Ken Kutaragi sa narodil v Tokiu 2. augusta 1950 rodičom, ktorým sa napriek vtedajšej zlej finančnej situácii podarilo udržať nad vodou vďaka rodinnej tlačiarenskej spoločnosti. Kutaragi tak od útleho veku pobehoval pomedzi tlačiarne, ktoré s podporou rodičov rozoberal a skúmal, pričom sa tu neskôr po škole na nejakú dobu aj zamestnal.

Jeho pozitívny vzťah k elektronike sa pretavil aj do študijného života, ktorý sa rozhodol stráviť na Elektrotechnickej univerzite (Denki-Tsūshin Daigaku). Školu dokončil v 70. rokoch, na čo sa následne okamžite zamestnal v laboratóriu pre digitálny výskum v spoločnosti Sony.

Zdroj | r Leonard V Carlson

V následujúcich rokoch v Sony pracoval na viacerých prevratných technológiách, vrátane LCD displejov a digitálnych kamier. Kutaragi patril medzi najtalentovanejších zamestnancov, no žiaden projekt, na ktorom pracoval, nebol skutočne jeho vlastný. Prelom v jeho kariére však nastal až v 80. rokoch, keď sledoval svoju dcéru pri hraní sa na konzole Famicom, resp. NES.

Kutaragi si totiž v tom momente uvedomil potenciál videohier a keď dostal osobne ponuku od Nintenda, aby pre nich vyvinul zvukový čip pre novú hernú konzolu SNES, nezaváhal ani na sekundu. Namiesto toho, aby odišiel zo Sony do Nintenda, vyvíjal čip SPC700 tajne popri práci.

Pozrite si

ZNAČKY | Nintendo – herný gigant z Japonska zabáva už 127 rokov

Keď na to v Sony prišli, Kutaragi takmer prišiel o prácu. Zastal sa ho však Norio Ohga, vtedajší generálny riaditeľ Sony, ktorý mu dovolil čip dokončiť. SPC700 bol natoľko vydarený čip, že keď Nintendo začalo zvažovať podporu CD-ROM diskov v konzole SNES, okamžite sa obrátilo na Sony.

Kutaragi presvedčil vedenie, aby okrem externej CD-ROM mechaniky SNES-CD, spoločnosť vyvinula aj vlastnú hernú konzolu, ktorá bude popri optických diskoch podporovať aj klasické cartridge. Výsledkom bola konzola Play Station.

Zdroj | Popular Mechanics

V tom momente to však ešte nebol ten Play Station, ktorý poznáme dnes. Ten vznikol až po tom, čo Nintendo na poslednú chvíľu odstúpilo od spolupráce do Sony a namiesto toho si pre dodanie CD-ROM mechaniky pre SNES vybralo spoločnosť Philips. Nebyť tejto zrady, Kutaragi by pravdepodobne nikdy neprebdel nepočetné množstvo nocí nad vývojom konzoly PlayStation a jej následujúcimi generáciami PlayStation 2 a PlayStation 3.

Zdroj | Official GDC

Ken Kutaragi po vydaní konzoly PlayStation 3 postupne odchádzal z vedúcich pozícií v spoločnosti Sony a začal sa venovať novým projektom v mladších japonských firmách, ako aj prednášaniu na súkromnej univerzite Ritsumeikan v Kjóte. Vývoj čipov a herných konzol teda zavesil na klinec a dnes už ako 69-ročný technologický veterán odovzdáva svoje skúsenosti mladším generáciám.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.