- #Windows
- 8 min.
- 31.5.2020
Kedy sa oplatí tablet s iPadOS a kedy s OS Windows, Android, resp. Chrome?
Niekedy mám pocit, že používatelia stále nepochopili, na čo slúžia tablety a tým pádom majú od nich príliš nízke očakávania, alebo naopak – chcú z nich mať plnohodnotné počítače. Ako to už býva, pravda je kdesi uprostred.
Dnes sa zamyslíme nad tým, ktorý z uvedených systémov môže byť najvhodnejší práve pre vás, ak uvažujete nad kúpou tabletu. Vo všeobecnosti platí, že každý z uvedených systémov je dobrý, ale… Ak očakávate, že za takýto tablet zaplatíte menej ako za obyčajný notebook, mýlite sa. K tabletu totiž potrebujete dokúpiť klávesnicu a možno aj stylus. Ak si to všetko zrátate, nezriedka sa dostanete k sume zhruba 1 000 eur.
Prečo potom mnohí siahajú po takomto zariadení? Pretože je neuveriteľne mobilné, jediným ťuknutím je k dispozícii, dlhšie vydrží na jedno nabitie a v prípade modelu s podporou SIM karty je internet poruke prakticky kdekoľvek. Okrem toho, mnoho úkonov, ktoré sa donedávna robili na počítačoch, zvládne tablet oveľa lepšie a človek nemusí pritom sedieť za stolom, ale tam, kde mu to práve vyhovuje, či už na záhrade, cestou v mestskej doprave, alebo v kaviarni.
Tablet je ideálny na konzumáciu obsahu, ja tak čítam 95 % kníh a smelo môžem povedať, že z listovania v papierovej knihe som definitívne vyrástol.
Windows
Najrozšírenejší operačný systém má svoje čaro aj v jeho implementácii do tabletu. Pre toho, kto sa kamaráti s Windowsom, je veľmi dobrým riešením séria tabletov Surface.
Výhodou OS Windows v tablete je, že sa pohybujete v známom prostredí a prakticky čokoľvek, čo máte vo svojom počítači, si viete nainštalovať aj tu.
Pokiaľ chceme ohodnotiť efektivitu, treba posudzovať softvér, ktorý sa tam bude používať. Natívne aplikácie sú na mieru prispôsobené systému, v prípade série Surface, aj hardvéru. Kvalita programov od tretích strán môže kolísať. Napríklad prehliadač Chrome beží aj na takýchto zariadeniach výborne, používanie Photoshopu v režime tabletu už nie je také pohodlné. K tomu si treba domyslieť, že vaša pracovná plocha bude zrejme len vo 10,5-palcovej uhlopriečke, čo je o poznanie menej, ako v prípade 13,3-palcového notebooku.
V stručnosti môžeme povedať, že ak si kúpite dostatočne výkonné zariadenie a vezmete do úvahy fakt, že vaša pracovná plocha bude zrejme len 10-palcov, neurobíte chybu s takýmto zariadením.
Okrem modelov Surface ponúka zaujímavé riešenia Lenovo so sériou Yoga Book.
IPadOS
Do minulého roku bežali iPady od Apple na operačnom systéme pre iPhony a – priznajme si – naozaj neboli optimalizované na zmysluplnejšie využitie ich veľkého výkonu či väčšej obrazovky. S príchodom iPadOS sa udiala nevídaná zmena, podpora myší a tento rok po aktualizácií aj podpora trackpadu. Grafikov a všetkých, ktorí pracujú s obrázkami potešilo koncom roka 2019 Adobe vydaním verzie Photoshopu pre iPady Pro.
V porovnaní s Windowsom funguje iPadOS oveľa lepšie, ale určite nemôžeme povedať, že je to ideálne. V prvom rade preto, že nemá plnohodnotné aplikácie, aké sa využívajú v počítačoch. V drvivej väčšine pracuje s upravenými appkami pre iPhone. To môže stačiť priemernému používateľovi, nie však profíkovi, povedzme účtovníkovi. Alebo právnikovi či programátorovi.
Ďalšou nevýhodou môže byť fakt, že donedávna si iPady nerozumeli s externými pamäťovými médiami. Po príchode iPadOS sa to zlepšilo, ale ani teraz to nie je ideálne. Príklad? Máte externý harddisk a chcete ho pripojiť k tabletu a stiahnuť si do neho vaše fotografie. Bežný používateľ to neurobí, resp. neurobí tak ľahko a intuitívne, ako v prípade Windowsu, alebo Androidu. Okrem toho, žiaden iPad nemá slot na microSD karty.
IPad však prináša množstvo výhod. Okrem nesporného (ekosystém Apple) je jeho spoľahlivosť, ktorá mu zabezpečuje takmer nekonečný život. Pretože aj staručké iPady ešte aj dnes veselo slúžia svojim používateľom. Samozrejme nie na náročné operácie, ale pozeranie filmov, „facebookovanie“ či surfovanie po nete zvládnu ľavou zadnou.
Pridaním externej klávesnice sa z iPadu stane naozaj zaujímavé zariadenie, ktoré síce notebook v mnohých oblastiach nenahradí, ale v iných už naozaj áno. Napríklad pre takého učiteľa je dnes už oveľa rozmunejšia voľba používať iPad ako notebook.
V porovnaní s Windowsom tu bežia aj natívne aplikácie oveľa plynulejšie s intuitívnejším ovládaním. Mnohí používatelia tvrdia, že dokonca aj aplikácie a služby od konkurencie, napríklad mapy Google, Gmail, či Office od Microsoftu tu fungujú lepšie, ako v Androide, alebo v tablete s OS Windows.
Mne osobne na iPade chýba podpora kontroly pravopisu a gramatiky. Človek robí v rýchlosti veľa preklepov a je fajn, keď mu niekto na ne poukáže.
https://youtu.be/09_QxCcBEyU
Android
Napriek tomu, že mnoho tabletov sa na serióznejšie využitie nedá použiť, je tu niekoľko výrobcov a ich modelov, ktoré sú zaujímavé. Problém nastáva v podpore doplnkov, konkrétne klávesníc.
Ak sa pozriete na Surface, alebo iPad s originálnou klávesnicou a potom na váš nabúchaný Huawei, z ktorého chcete mať niečo podobné, máte smolu. Áno, riešením je používať univerzálne klávesnice, ale na tablete je predsa perfektná jeho prenositeľnosť. Originálne klávesnice pri spomínanej konkurencii chránia displej a sú pevne spojené so zariadením. To sa pri zlepenci tabletu a klávesnice nedá povedať.
Už tradične dobre to má našliapnuté Samsung. Jeho tablety sú výkonné, majú perfektné rozlíšenie, podporujú DeX, t. j. pripojenie k myši, externému monitoru a klávesnice. Okrem toho sa k vybraným modelom dajú dokúpiť klávesnice, ktoré ich pri prenášaní zároveň chránia.
Nevýhodou tabletov od Samsungu je ich pomerne vysoká cena, ktorá je porovnateľná s iPadmi a tie, ako vieme, sú najpredávanejšie na svete nie (len) kvôli logu, ale aj tomu, čo dokážu a obrovskej ponuke doplnkov.
Zaujímavé riešenia prináša napríklad Lenovo, ale tie sa s veľkými záujmom v profesionálnom použití nestretli.
Chrome
Ako posledný nám tu ostal OS Chrome, ten sa na Slovensku zatiaľ príliš neudomácnil. Tabletov s týmto systémom nie je veľa, skôr sa stretnete so zariadeniami 2 in 1, kde si môžete prepnúť režim tabletu. Vtedy sa zmení rozhranie len nepatrne, na ploche sa ukáže ikona aplikácií a v pravom dolnom rohu sa zobrazí nové tlačidlo prepínača aplikácií.
Chrome je systém, ktorý pracuje na systéme Android, je teda vlastne len jeho nadstavba na zmysluplnejšie využitie zariadenia. Na prácu však takýto tablet neodporúčame. Najväčším plusom ostáva Google Aisstent, ktorý – v prípade, že ho naozaj aktívne používate – je oveľa lepším riešením, oproti tým, aké ponúka Windows a iPadOS.
Jedným z najlepších tabletov bol Google Pixel Slate, jeho cena začínala na 599 a končila na 1 599 dolároch. Minulý rok však spoločnosť ukončila vývoj tabletov a podľa slov hovorcu firma sústredí viac pozornosti na líniu notebookov Pixelbook.
Tablety s Chromebook OS ponúka opäť Lenovo. Zaujímavé sú modely Lenovo Chromebook Duet, alebo Chromebook Tablet Lenovo 10e.