- #PC Príslušenstvo
- 4 min.
- 28.1.2021
Keď Wi-Fi 6 vlastne nie je Wi-Fi 6, na čo si dávať pozor pri kúpe?
Špecifikácia bezdrôtového prenosu Wi-Fi 6 je tu s nami už nejaký ten rok a nedávno na ňu dokonca nadviazala aj vylepšená špecifikácia Wi-Fi 6E. Logo istej špecifikácie na balení či v popise však ešte úplne nezaručuje, že dané sieťové zariadenie využíva potenciál tejto špecifikácie naplno.
Štandard Wi-Fi 6 tiež známy pod názvom 802.11ax sľubuje zlepšenie výkonu siete a to nielen po stránke prenosových rýchlostí, ale aj po stránke lepšieho rozloženia siete naprieč väčším počtom zariadení. Tých máme každý doma naozaj čoraz viac a tak je prirodzené, že sa čoraz viac domácností začína obzerať po nových Wi-Fi 6 či dokonca aj Wi-Fi 6E vysielačoch. Má to však háčik.
Spoločnosť Zyxel upozorňuje, že na trhu môžeme nájsť aj produkty, ktoré síce označenie Wi-Fi 6 nesú, no špecifikám tohoto štandardu úplne neodpovedajú. Kameňom úrazu je totiž v tomto prípade fakt, že pre zaradenie sieťových zariadení pod túto špecifikáciu stačí, aby ju poskytovali aspoň v 5 GHz pásme.
Toto pásmo však nie je najmä vo väčších priestranstvách a v prípade používania starších zariadení vždy využiteľné. Mnohé zariadenia, ktoré sa dokážu pripojiť iba na 2,4 GHz sieť, sa tak vlastne pripájajú na sieť s predchádzajúcim štandardom 802.11ac, dnes známym aj pod názvom Wi-Fi 5.
Sústredenie štandardu Wi-Fi 6/802.11ax iba do 5 GHz pásma sa tiež môže prejaviť prehustením siete. Takáto Wi-Fi sieť, v rámci ktorej nedokážu naplno fungovať technológie OFDMA a BSS, ktoré sa starajú o súbežné odosielanie viacerých signálov po rovnakej línii a skrátenie oneskorení medzi prístupovými bodmi s cieľom zabezpečiť čo najvyššiu prenosovú rýchlosť pre všetky zariadenia v sieti.
Rozdiel medzi „skutočnými“ Wi-Fi 6 zariadeniami a zariadeniami s jeho čiastočnou podporou podľa spoločnosti spočíva v použitom čipsete. Jeho prvá generácia s označením v1 totiž podporovala staršiu verziu štandardu Wi-Fi 6, resp. 802.11ax, ktorá mala svoje limity. Novší čipset v2 už tento štandard podporuje v 2,4 GHz aj 5 GHz pásme.
Tento problém sa týka najmä tých najlacnejších Wi-Fi 6 zariadení, ktoré pôsobia vďaka kombinácii nízkej ceny a podpory tohto štandardu lákavo. To, že ste si pomocou takéhoto vysielača v skutočnosti ani veľmi nevylepšili sieť, sa dozviete až doma.
Pri výbere Wi-Fi zariadenia sa pritom nestačí spoliehať ani na ich rozlíšenie na základe produktového radu alebo kódového označenia. Spoločnosť Zyxel upozorňujúca na tento problém síce zdôrazňuje, že všetky jej zariadenia zo série WAX podporujú štandard Wi-Fi 6 v oboch frekvenciách. Z nášho krátkeho prieskumu však vyplýva, že sa takejto zásady drží len veľmi málo výrobcov.
Odporúčame vám preto detaile preštudovať špecifikácie vyberaného produktu priamo na stránke výrobcu, z popisu v internetových obchodoch sa to často nedozviete. Na snímke obrazovky vyššie môžete vidieť, ako vyzerá takýto rozdiel v špecifikáciách v praxi. Prvým signálom v tomto prípade bola aj spomínaná cena. Špecifikácia vľavo patrí zariadeniu s cenou do 60 eur, zariadenie vpravo už stojí dvojnásobok.