Reklama

Keď uhlíková stopa zmizne bez stopy

Juraj Procházka

Solárne panely vyrábajú čistú elektrickú energiu zo slnka, zvykne sa zdôrazňovať. Nie každá elektrina z obnoviteľných zdrojov (Slnko, voda, vietor, geotermálna energia, biomasa = takisto Slnko, atď.) je však čistá a vôbec nie rovnako čistá. Napríklad spaľovanie biomasy síce šetrí fosílne palivá, ale na životnom prostredí a dokonca aj na ekonomike dokáže pri necitlivom, nekvalifikovanom, alebo len nekalými praktikami motivovanom prístupe napáchať nehorázne škody.

solar panel

Takéto solárne panely vidíme aj na našich lúkach a úbočiach. Čo s nimi po skončení životnosti? Foto: Tmblr

A nielen tým, že spaľovaním biomasy, etanolu, alebo „bio-nafty“ z repky olejnej, sa do ovzdušia dostáva rovnaký oxid uhličitý, ako z uhlia, ropy, či plynu. Po aktivitách biologických zlatokopov zostávajú vyrúbané lesy a zdevastovaná poľnohospodárska pôda, prípadne bonus v podobe nedostatku potravín. Roľníci totiž radšej pestujú dotované olejniny pre chemický priemysel a blaho národa im je ukradnuté. A na rozprávky o tom ako teplárne spaľujú drevný odpad a štiepku z haluzí zabudnime. Je to skutočná haluz. Aby mali dostatok paliva, vo veľkom šrotujú veľké kmene dospelých stromov, ktoré mohli kdesi vyrábať kyslík a zachytávať vodu, čo kdesi strháva mosty.

Keďže v každom biznise sa točia predovšetkým peniaze, netreba si robiť ilúzie ani o masívnom nasadzovaní solárnych elektrární. To je ďalší biznis postavený na dotáciách a často aj na strate zdravého rozumu. Vďakabohu, už dochádza k vytriezveniu z počiatočného rauša a ceny aj vzťahy sa čistia. Ceny solárnych panelov klesajú natoľko, že v mnohých krajinách fotovoltaické elektrárne dosahujú sieťovú paritu aj bez dotácií – inak povedané elektrina z nich nie je drahšia, ako z konvenčných zdrojov. To je fajn. Ale ak chceme zvážiť skutočné dopady na životné prostredie, treba rátať aj so záťažou z tovární, ktoré vyrobili technológiu solárnych panelov a tiež nezabúdajme na spracovanie odpadu po skončení ich životnosti. Tá sa pohybuje okolo 15-25 rokov.

Panely na báze kremíka, ich oceľové konštrukcie sa v prírode nerozložia, je potrebné ich recyklovať. A to nehovoríme o špeciálnych článkoch na báze gálium-arzenidu a podobne, ktoré sa našťastie používajú v malej miere. Čo keby sme však mali k dispozícii technológiu, ktorú netreba recyklovať?

CNC solar cell

Solárny článok vyrobený „zo stromov“. Obr.: Inhabitat

Príroda to zvládla perfektne. Stromy s fotosyntézou sú dokonalými spracovateľmi solárnej energie a po skončení ich životnosti ich dokáže bez zvyšku absorbovať životné prostredie vo svojom večnom kolobehu. Práve rastlinami sa inšpirovali vedci z Georgia Institute of Technology a Purdue University, keď vyvinuli patentovanú metódu výroby organických solárnych článkov pomocou nanotechnologických substrátov odvodených z rastlín, informoval server engadget.

Materiál nazývaný CNC (cellulose nanocrystal substrates) je dostatočne transparentný, aby dovolil prechádzať svetlu do polovodičov, no dokáže sa zároveň rozpustiť vo vode. Zdá sa, že CNC v tomto prípade slúži len ako náhrada skleneného substrátu a krytu solárnej bunky a samotnú konverziu cez fotovoltaický efekt zabezpečuje klasický polovodič.

Ako uvádza engadget a ďalšie zdroje, účinnosť takýchto „samorecyklovateľných“ panelov je len 2,7 percenta, takže veľa dôvodov k optimizmu z tohto objavu zatiaľ nenachádzame. Vedci však budú pracovať na zdokonaľovaní vlastností materiálu CNC, takže pokiaľ sa vyrovná bežne dostupným riešeniam, môže byť nakoniec aj komerčne úspešný.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.