- #TV & video
- 5 min.
- 3.1.2018
LG chystá televízory budúcnosti, vybaví ich procesorom s umelou inteligenciou
Technológia a rozlíšenie TV obrazoviek už nie je tým podstatným, čo na prvý pohľad odlišuje kvalitné TV panely medzi sebou. LG Electronics (LG) sa preto zameria na inteligenciu, ktorá sa skrýva vo vnútri. Podstatným spôsobom však môže ovplyvniť aj kvalitu obrazu.
Výkonný procesor pre obrazovú mágiu
Nový procesor Alpha 9 podľa LG umožní lepšie farebné mapovanie a spracovanie obsahu s vysokou obrazovou frekvenciou (120 snímok/s). Hlavným prínosom procesora Alpha 9 bude však jeho schopnosť zvládnuť redukciu šumu a upscaling na Ultra HD rozlíšenie.
Televízory, ktoré si dnes môžete bežne kúpiť majú vysoké rozlíšenie, ale dostupného obsahu je, ako bolo kedysi zvykom aj u Full HD TV, ako šafranu. Teraz sú v podobnej pozícii Ultra HD televízory. Väčšina obsahu v éteri, na diskoch, aj on-line je k dispozícii len v rozlíšení 1080i, maximálne 1080p.
O vysielaní Ultra HD s HDR môžeme zatiaľ väčšinou len snívať, aj keď prvé lastovičky, hlavne pri on-line službách, sa začínajú objavovať.
Televízor je síce dlhodobá investícia, ale aj tak zamrzí, keď zaplatíte za špičkový prístroj tisíce eur a potom na obrovskej obrazovke sledujete programy, na hony vzdialené od demo nahrávok, čo vás tak zaujali v predajni. Nové LG televízory s procesorom Alpha 9 by to mali zmeniť.
Okrem inovácie procesorov, vrátane rýchlejšieho procesora CPU, GPU a lepšej pamäte RAM, bude nová rada zahŕňať podporu viacerých verzií HDR. Nájdeme tam technológie Dolby Vision, HDR 10, HLG a Advanced HDR od spoločnosti Technicolor. Unikátom bude naďalej aj zabudovaný systém priestorového 3D zvuku Dolby Atmos.
Podstatným prínosom nového obrazového procesora je, že LG OLED televízory z modelovej rady roku 2018 dokážu zobraziť ľubovoľný obsah s maximálnou kvalitou pre skutočne pôsobivý zážitok zo sledovania.
LG ThinQ myslí na všetko
LG však plánuje posunúť zážitok z domácej zábavy na novú úroveň. Poslúži na to systém umelej inteligencie (UI) ThinQ. ThinQ umožňuje realizáciu stoviek hlasových povelov využívajúcich vlastnú otvorenú inteligentnú platformu spoločnosti LG, ako aj služby tretích strán z oblasti UI.
LG ThinQ (firma ho použije aj v iných elektronických zariadeniach okrem TV) ponúka pre najnovšie televízory rozšírenú interaktívnu skúsenosť. Používa technológiu prirodzeného jazykového spracovania (Natural Language Processing, NLP), ktorá umožňuje inteligentné hlasové ovládanie a konektivitu založenú na vlastnej technológii hĺbkového učenia DeepThinQ.
Vďaka efektívnemu nastaveniu sa diváci môžu ľahko a rýchlo pripojiť k herným konzolám a externým zvukovým panelom.
Môžu tiež vyhľadávať informácie, obrázky alebo videá obsahujúce konkrétny obsah tým, že prostredníctvom diaľkového ovládača vyslovia hlasom príslušnú požiadavku, napríklad „ukáž mi všetky filmy herca XY“ a podobne.
Televízory LG s technológiou ThinQ podporujú služby založené na elektronickom programovom sprievodcovi (EPG), ktorý poskytne informácie v reálnom čase, alebo prepne na kanál, ponúkajúci požadovaný obsah. Televízor budete môcť naučiť „vyhľadať záznam daného filmu“ alebo „vypnúť TV po skončení určitého programu“ bez toho, aby ste opakovali jeho názov, alebo zadali konkrétny čas.
Zákazníci, zatiaľ vo vybraných krajinách, budú môcť využívať Google Assistant na ovládanie inteligentných domácich zariadení, ako sú napríklad svetelné indikátory, alebo aktivovať služby tretích strán.
LG spomína dokonca ovládanie domácich spotrebičov, ako sú robotické vysávače, klimatizácie, čističe vzduchu, inteligentné svetlá, inteligentné reproduktory a mnoho ďalších zariadení, ktoré sa môžu pripojiť k televízoru prostredníctvom Wi-Fi alebo Bluetooth.
Takéto funkcionality už ale vzhľadom na pôvodné určenie televízora, ako zdroja multimediálneho obsahu, vyzerajú trochu cez čiaru. Inováciám však ťažko stavať hranice. Múdrejší budeme v každom prípade, keď sa nové inteligentné LG TV dostanú na trh.