Reklama

Keď menej je viac: veterná turbína Seawind má vrtuľu len s dvoma listami

Zdroj | EnergyWatch
Juraj Procházka
Zdroj | EnergyWatch
Zdroj | EnergyWatch

Britská spoločnosť Petrofac, ktorá navrhuje, stavia a prevádzkuje energetické zariadenia, podpísala memorandum o porozumení s holandskou spoločnosťou Seawind Ocean Technology so sídlom v Amsterdame, s cieľom nasadiť dvojlopatkové plávajúce veterné turbíny.

Pozrite si

Prvá plávajúca veterná farma na svete už dodáva elektrinu

Seawind vyvinula dva modely dvojlistových plávajúcich veterných turbín Seawind 6-126 a Seawind 12-225 s výkonom 6,2 MW, respektíve 12,2 MW.

Zdroj | Seawind

Firma chce v priebehu nasledujúcich troch rokoch zaistiť ich komerčné dodávky. Riešenie pre plávajúce pobrežné veterné elektrárne Seawind 6 by malo byť dostupné už v roku 2023, väčšie turbíny Seawind 12 majú nasledovať v roku 2024.

Výrobca na svojej stránke uvádza, že momentálne vyberá testovacie lokality, aby mohol predviesť svoje riešenia v praxi.

Zdroj | Electrek

Prvé veterné turbíny Seawind 6-126 si objednala londýnska spoločnosť Petrofac a inštalované majú byť v európskych vodách o dva roky – počas prvého štvrťroku 2024. Holandský výrobca medzi výhodami svojej turbíny uvádza patentovanú technológiu, ktorá využíva dvojlopatkový rotor na kĺbovom závese. Ten má byť pri použití na mori výhodnejší, oproti bežným trojlopatkovým turbínam.

Montáž celého systému sa vykonáva v prístave pomocou pozemných žeriavov, pričom na inštaláciu na mori nie sú potrebné žiadne montážne plavidlá.

Zdroj | Future Cleantech Architects

Nové veterné turbíny Seawind 6-126  sú vhodné na inštaláciu vo všetkých morských podmienkach, aj vo veľmi hlbokých vodách, keďže stožiare nestoja na morskom dne. Minimálna hĺbka vody však musí byť aspoň 50 metrov. Výhodou je, že budovanie takýchto plávajúcich fariem nebude obmedzené len na plytké pobrežné vody. Na druhej strane aj plávajúce turbíny bude treba kotviť a pripojiť elektrickým káblom k pevnine, takže príliš ďaleko od pevniny ich zrejme nikto budovať nebude.

Výkon tejto turbíny je 6,2 MW a priemer rotora 126 metrov, pričom pri menovitom výkone dosahuje 20,8 ot./min. Dvojlistová vrtuľa pracuje pri rýchlosti vetra 12,5 – 90 km/h, ale dokáže odolávať víchrici s rýchlosťou až 250 km/h, s nárazmi vetra až 325 km/h.

Pozrite si

Najväčšia veterná elektráreň má extrémny výkon 1,2 GW

Zaujímavá je aj deklarovaná životnosť turbíny – tú výrobca udáva na 50 rokov. Spoločnosti Petrofac  a Seawind budú spolupracovať na poskytovaní koncesií na plávajúce pobrežné veterné elektrárne, najprv v Stredozemnom mori a potom aj na iných miestach po celom svete.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.