Reklama

Kde všade už boli nahlásené opičie kiahne? (Mapa)

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Po nekonečnej pandémii a drastickej vojne na Ukrajine sa o hlavné slovo hlási nový problém v podobe opičích kiahní.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) eviduje od 13. mája hlásený výskyt opičích kiahní z 12 členských krajín. Znepokojujúce je, že doteraz hlásené prípady nemajú žiadne cestovné spojenie do endemických oblastí (endemický = zdomácnelý, miestny). Na základe aktuálne dostupných informácií sa prípady nákazy identifikovali najmä v homosexuálnej a bisexuálnej komunite.

Aktuálne dostupné dôkazy ukazujú, že najviac ohrození sú tí, ktorí mali blízky fyzický kontakt s osobou nakazenou opičími kiahňami. WHO intenzívne pracuje na poskytovaní usmernení na ochranu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v prvej línii a pracovníkov, ktorí môžu byť ohrození, napr. pomocný personál či upratovačky.

WHO očakáva, že bude viac prípadov opičích kiahní identifikovaných v dôsledku rozšírenia dohľadu v neendemických krajinách.

Ako sa prenášajú opičie kiahne?

Opičie kiahne sú vírusovou zoonózou, to znamená, že sa na ľudí prenášajú zo zvierat. Ich príznaky sú veľmi podobné tým, ktoré majú pacienti s pravými kiahňami, sú však klinicky menej závažné.

Vírus opičích kiahní sa prenáša z jednej osoby na druhú tesným kontaktom s léziami, telesnými tekutinami, kvapôčkami dýchacích ciest a kontaminovanými materiálmi, napr. posteľnou bielizňou. Inkubačná doba opičích kiahní je typicky 6 až 13 dní. Opičie kiahne zvyčajne vymiznú, ale u niektorých jedincov, ako sú deti, tehotné ženy alebo osoby so zníženou imunitou v dôsledku iných zdravotných stavov, môžu byť závažné.

Príznaky ochorenia sa môžu prejavovať zvýšenou telesnou teplotou, horúčkou, bolesť hlavy, svalov a chrbtice, opuch lymfatických uzlín, zimnica, únava až vyčerpanie.

Domovom opičích kiahní sú krajiny: Benin, Kamerun, Stredoafrická republika, Gabon, Ghana, Pobrežie Slonoviny, Libéria, Nigéria, Sierra Leone, Južný Sudán, Konžská republika a Konžská demokratická republika.

Kde všade sú opičie kiahne?

K 21. máju bolo WHO hlásených 92 laboratórne potvrdených prípadov a 28 podozrivých prípadov opičích kiahní s prebiehajúcimi vyšetrovaniami. Dôležité je, že doteraz neboli hlásené žiadne súvisiace úmrtia.

Prípady opičích kiahní nahlásené WHO od 13. do 21. 5. 2022
potvrdené podozrenia
Austrália 1-5
Belgicko 1-5 1-5
Francúzsko 1-5 1-5
Holandsko 1-5
Kanada 1-5 11-20
Nemecko 1-5
Portugalsko 21-30
Španielsko 21-30 6-10
Švédsko 1-5
Taliansko 1-5
USA 1-5
Veľká Británia 21-30
Spolu 92 28

Mapka dole pracuje s rovnakými dátami, na prvý pohľad to nevyzerá hrozivo. Ak sa však zamyslíme, že koronavírus sa začal šíriť len z Wu-chanu, nejednému z nás prejdú zimomriavky po tele. Agentúra Reuters uvádza, že v Afrike sa vyskytovali prípady ovčích kiahní už počas pandémie. Lokalizovaných bolo viacero ohnísk, ale pozornosť sveta bola inde.

Okrem toho, mapa ukazuje údaje do 21 mája, každým dňom však pribúdajú nové ložiská, najnovšie sa hovorí o Rakúsku. Dobrou správou je, že Slovensko doteraz nezaznamenalo žiaden potvrdený ani podozrivý prípad opičích kiahní. Toto ochorenie nebolo na Slovensku evidované ani v minulosti. Takto podobne však začínala aj pandémia koronavírusu. Dúfajme, že tentokrát ide len o okrajovú záležitosť a nie o ďalšiu zaťažkavajúcu skúšku, ktorú si odnesie populácia na celom svete.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.