Televízie, spravodajské weby i rádiá po celom svete monitorujú aktuálnu vojnovú situáciu na Ukrajine. Pri masívnom rozsahu ruskej vojenskej agresie je však prakticky nemožné pokryť všetky udalosti, útoky a postupy vojsk. Pokiaľ máte na Ukrajine rodinu a priateľov, prehľad o dianí v ich bezprostrednom okolí môžete získať aj prostredníctvom živých máp a vlákien na Twitteri.
Liveuamap
Platforma Live Universal Awarness Maps, v skratke Liveuamap, vznikla v roku 2014 po prepuknutí prvých novodobých vojenských konfliktov na Ukrajine. Prevádzkovatelia platformy tak boli okamžite pripravení využiť túto platformu aj pri aktuálnej invázii. V praxi ide o alternatívny spôsob reportovania aktuálneho diania v akejkoľvek súvislosti, na akomkoľvek mieste – prostredníctvom mapy.
Na živej mape venovanej konfliktu na Ukrajine môžete vidieť mnohé ikony roztrúsené po celej krajine označujúce rôzne typy udalostí. Po kliknutí na ktorúkoľvek ikonu vám stránka zobrazí krátku informáciu o danej udalosti vrátane fotografií a pôvodného zdroja. Jednotlivé ikony udalostí hovoria samé za seba. Vysvetlivky pre ne, aj pre rozlišujúce farby, ale nájdete v záložke „Key“.
S touto webovou stránkou treba mať niekedy štipku trpezlivosti, pod náporom totiž miestami vypadáva. Jednoduchší prístup k tejto živej mape vám môžu ponúknuť aplikácie Liveuamap pre platformy Android a iOS.
Open Source Intelligence
Pojem Open Source Intelligence (OSINT) označuje tvorbu spravodajstva z otvorených zdrojov, kedy sa zbierka a analýza aktuálnej situácie vytvára z voľne dostupných informačných kanálov. Túto metódu zvyčajne využívajú spravodajské služby, jej obdoba ale vznikla aj na sociálnej sieti Twitter.
Jeden z najlepších OSINT kanálov pre aktuálne dianie na Ukrajine vytvoril šéfredaktor analytického leteckého portálu The Air Current, Jon Ostrower. V tomto zozname sa aktuálne nachádza 71 zdrojov vrátane spomínaného Liveuamap, ako aj samostatných OSINIT účtov (@OSINTdefender, @OSIntel či OSintechnical a pod.), ktoré tak vďaka ich spojeniu do jedného informačného kanála nemusíte sledovať osobitne. Sledovať ho môžete kliknutím na tento odkaz.
A residential building was hit by a Russian missile in #Kyiv pic.twitter.com/zEcoEYKFWv
— marqs (@MarQs__) February 26, 2022
Televízne vysielanie
Pokiaľ vám vyhovuje skôr sledovanie televízneho vysielania, obrátiť sa aktuálne môžete aj na voľne šírené bezplatné a verejnoprávne televízie, ktoré je možné sledovať prostredníctvom online vysielania aj bez registrácie alebo aktívneho predplatného za televízne služby.
Jednoznačne najkvalitnejšie a najaktuálnejšie spravodajstvo v rámci nášho regiónu aktuálne poskytuje česká televízia ČT24, ktorej živé vysielanie je voľne dostupné na webovej stránke ceskatelevize.cz/zive/ct24/. Toto vysielanie je možné sledovať aj mimo územia Českej republiky.
Pokiaľ vám nerobí problém anglický jazyk, „naladiť“ si môžete aj britský spravodajský kanál Sky News, ktorý šíri svoje vysielanie bezplatne najmä prostredníctvom platformy YouTube, vďaka čomu si toto vysielanie nebudete mať problém zapnúť na prakticky akomkoľvek modernom smart zariadení.
https://youtu.be/9Auq9mYxFEE