Autonómna jazda v kamiónovej doprave bude mať trochu inú podobu, ako to, čo nám prezentuje Google, Volvo a ďalší v osobných autonómnych vozidlách. Odpočinok za jazdy určite príde vhod aj vodičovi kamióna, ale hlavné prínosy autopilota tu budú iné. V podstatnej miere ekonomické, hoci zvýšenie bezpečnosti bude takisto nezanedbateľné.
Ukážkou, ako by to malo fungovať, je experiment s názvom European Truck Platooning Challenge. Zúčastnili sa ho kamióny od šiestich automobiliek. Ich malé konvoje v autonómnom režime jazdy dorazili 7. apríla do holandského prístavu Maasvlakte. Absolvovali pritom trasu naprieč európskym kontinentom.
Nejde o úplne autonómny systém, ale má k nemu veľmi blízko. Konvoje v podstate kopírujú princíp vlaku, hoci jednotlivé „vozne“ nie sú s „lokomotívou“ mechanicky prepojené.
Vodič vo vedúcom vozidle každého konvoja nastaví rýchlosť a trasu, zatiaľ čo ostatné vozidlá ho automaticky nasledujú. Prostredníctvom Wi-Fi pripojenia prebieha synchronizácia ich brzdenia a akcelerácie.
Jazda v konvojoch (angl. platooning) je cestou, ktorá by mohla prispieť k zníženiu dopravných zápch, nehôd , a zároveň znížiť spotrebu paliva. Správa holandskej výskumnej spoločnosti TNO hovorí, že každý kamión v konvoji, bez ohľadu na to či bol v čele, spotreboval na ceste v priemere o 10 percent menej paliva.
To znamená okrem ekonomických efektov aj environmentálny prínos. Správa tiež uvádza, že 90 percent dopravných nehôd je spôsobených ľudskou chybou, takže jazda v polo-autonómnych konvojoch by mohla prispieť k zníženiu nehodovosti.
V rámci experimentu European Truck Platooning Challenge prešli kamióny viacerých automobiliek, vrátane značiek Daimler, Volvo a Scania do cieľa z rôznych miest. Najdlhšiu vzdialenosť – viac ako 2000 kilometrov cez Švédsko, Dánsko a Nemecko absolvoval konvoj Scania, aby nakoniec dorazil do cieľa v Holandsku.
Kamióny jazdili v konvoji len na diaľniciach, v normálnych podmienkach, ale z bezpečnostných dôvodoch boli v každom vozidle, aj v kamiónoch idúcich v závese, vodiči pripravení v prípade potreby auto manuálne ovládať.
Celý experiment bol demonštráciou možností technológie a ukázal, že je životaschopná a zrelá na nasadenie v reálnych podmienkach. Aby sa tak naozaj stalo, bude potrebné dopracovať súvisiacu legislatívu na úrovni EÚ. A to bude možno tvrdší oriešok, než technické výzvy.