Spoločnosť Kano sa presúva od jednoduchých počítačov postavených na Raspberry Pi k plnohodnotnému Kano PC s operačným systémom Windows 10.
Spoločnosť Kano si získala svoje meno už v roku 2013, kedy na crowdfundingovom portáli Kickstarter spustila kampaň s cieľom financovať výrobu skladacieho počítača pre deti, ktoré sa na ňom mohli učiť programovať.
Tento počítač mal ale jednu veľkú nevýhodu a to tú, že bol postavený na miniatúrnom počítači Raspberry Pi s vlastným operačným systomom Kano OS, ktorý vychádzal z linuxového operačného systému Raspbian OS.
Ako operačný systém pre výučbu programovania slúžil dobre, poskytoval používateľské prostredie prispôsobené pre deti a pre spoločnosť Kano predstavoval jednoducho tvarovateľný softvér, ktorý mohol byť prispôsobený pre potreby konkrétneho hardvéru. Na všetko ostatné však museli deti a učitelia využívať samostatné počítače s operačnými systémami Windows alebo Chrome OS.
Kano PC preto využíva plnohodnotný štvor-jadrový procesor Intel Atom x5-Z8350 s 4 GB RAM a 64 GB interným úložiskom, na ktorom beží takmer plnohodnotný operačný systém Windows 10 v režime S, ktorý povoľuje spúšťanie iba tých aplikácií a hier, ktoré pochádzajú z oficiálneho obchodu Windows Store. Tento režim sa však dá jednoducho deaktivovať.
Na tele Kano PC sa nachádza slot pre microSD kartu, HDMI port, porty USB 2.0 a USB 3.0 a taktiež 3,5-milimetrový jack. Po zložení nemá Kano PC príliš ďaleko od hybridu Microsoft Surface Go. Ak sa niektorý komponent pokazí alebo zastará, vďaka rozložiteľnej konštrukcii ho bude možné jednoducho vymeniť.
Kano sa pri tvorbe počítača spojilo s Microsoftom, ktorý okrem operačného systému do Kano PC dodá aj balík kancelárskych programov Office, Microsoft Teams a Minecraft: Education Edition. Kano túto výbavu doplní o vlastnú aplikáciu How Computers Work, ktorá oboznámi deti s fungovaním počítača.
Kano PC bude v predaji cez stránku Kano.me a Microsoft Store od 21. októbra za 299,99 dolárov. Predobjednávky sú otvorené už dnes.