Spoločnosť Orbital ATK je jedným z dvoch súkromníkov, ktorí pre NASA lietajú s nákladnými loďami k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Tým druhým je SpaceX, ktorého nákladná loď Dragon by mala po niekoľkomesačnej prestávke letieť k ISS v apríli.
Aktuálne je však na ceste k ISS kozmická loď Cygnus, ktorá pomocou nosnej rakety Atlas V odštartovala z kozmodrómu na Myse Canaveral na Floride 22. marca o 23:05 (EDT).
Loď úspešne rozvinula solárne panely a s vesmírnou stanicou sa spojí v sobotu 26. marca 2016. Odštartuje tak trojmesačnú spoločnú misiu.
Cygnus vezie pre šesťčlennú posádku ISS asi 3,4 tony nákladu, vrátane potravín, 3D tlačiarne a robotického ramena Gecko Gripper. Medzi ďalšími je experiment Stata-1 na štúdium efektov mikrogravitácie na pôdu, experiment na monitorovanie pôsobenia dopadu mikrometeoritov a dve sady nano satelitov.
Unikátny je však experiment Saffire-I (skratka zo Spacecraft Fire Experiment-I), ktorý NASA uskutoční počas návratu lode Cygnus na Zem. Na spiatočnú cestu naložia kozmonauti na palubu nákladnej lode odpadky, ktoré spolu s loďou zhoria počas jej zostupu v atmosfére. Ešte predtým však vedci spustia na palube lode v rámci experimentu Saffire-I riadený požiar. Špeciálna zápalná zmes má horieť 15 až 20 minút, počas ktorých budú študovať správanie sa ohňa v procese mikrogravitácie.
Horúce plyny sa v stave beztiaže totiž šíria inak, ako na Zemi, kde stúpajú hore. Na kozmickej lodi, alebo vesmírnej stanici sa môžu šíriť všetkými smermi. Experiment bude diaľkovo monitorovaný pomocou kamier a tepelných senzorov. Vedci tiež budú merať koncentáciu kyslíka a oxidu uhličitého.
Požiar nemôže ohroziť stanicu ISS, pretože experiment má byť spustený až 4 hodiny po oddelení lode Cygnus od ISS, kedy budú oba objekty bezpečne vzdialené.
CRS-6 Cygnus pomenovali „S.S. Rick Husband“ na počesť plukovníka amerického letectva Ricka Husbanda, ktorý bol posledným veliteľom raketoplánu Columbia. Ten pri návrate 1. februára 2003 havaroval, pričom zahynuli všetci členovia posádky.