Reklama

Juraj Forgács | Fumbi: Kryptomeny sú fascinujúce

Števo Porubský

Juraj Forgács je spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Fumbi Network. Je ekonóm, finančný manažér a odborník na kryptomeny. Práve v kryptomenách vidí veľký potenciál a budúcnosť a preto sa rozhodol založiť spoločnosť Fumbi Network, ktorá ich má priblížiť každému. S Jurajom Forgácsom sme sa rozprávali nie len o unikátnom projekte Fumbi, ale aj o kryptomenách samotných a tom, ako ich vnímajú Slováci.

Mohli by ste v skratke povedať, čo je to Fumbi aj úplne nezainteresovaným? 

Ak ste niekedy počuli o kryptomenách, a myslíte si, že by mohli dlhodobo rásť, Fumbi je pre vás nástroj pre jednoduché a bezpečné investovanie. Eliminujeme riziká a uľahčujeme investovanie, takže je dostupné pre každého bez ohľadu na technické či jazykové znalosti.

A tí, ktorí nikdy nepočuli o kryptomenách? 

Tí by mali vedieť, že sa jedná o elektronické peniaze budúcnosti, ktoré môžu nahradiť alebo doplniť súčasné peniaze. Sú založené na autonómnej technológii a jediné, čo potrebujú k fungovaniu je internet a počítače. Umožňujú uskladňovať hodnotu a posielať platby kamkoľvek na svete rádovo v sekundách bez toho, aby vôbec potrebovali bankový systém a úradnícku mašinériu za ním.

Je to bezpečné? Prečo?

Kryptomeny ako také sú zabezpečené technológiou blockchain, ktorá je pri splnení určitých podmienok nenapadnuteľná. Investovanie do kryptomien však stále musíme považovať za rizikovejší druh investovania. Je tu viacero otázok, ktoré si investor musí zodpovedať. Tie najčastejšie sú – Ktorá kryptomena je vhodná pre investíciu? Kde ju nakúpim? Ako ju bezpečne uschovám? Pri každej tejto otázke sa môže investor zle rozhodnúť a toto rozhodnutie ho môže stáť peniaze. Vo Fumbi tieto problémy eliminujeme našim portfóliom kryptomien, bezpečnou úschovou na offline peňaženkách a tiež jednoduchým používateľským prostredím. Tak ostáva investorovi jediná otázka a to, či trh ako celok bude v budúcnosti rásť.

Prečo vlastne vzniklo Fumbi? Čo vás k tomu viedlo?

Kryptomeny sú fascinujúce. Ich existencia prináša ľudstvu úplne nové možnosti. Je to zároveň prvá investičná príležitosť tejto veľkosti, ktorá je otvorená všetkým ľudom na svete. Bolo mi však jasné, že na to, aby kryptomeny boli masovo používané, tak treba proces ich získavania ešte viac zjednodušiť a sprístupniť. A to je cieľ, o ktorý vo Fumbi usilujeme – jednoduchosť a bezpečnosť. 

Ako sa vám podarilo vytvoriť Fumbi Algoritmus, ktorý sa stará o nákup a predaj kryptomien? Je za ním iba logika, alebo sa opiera aj o umelú inteligenciu a strojové učenie?

Umelá inteligencia by sa mohla uplatniť, ak by cieľom Fumbi bolo vytipovanie kryptomien s najväčším potenciálom rastu a maximalizácia zisku. To však nepovažujem za realistický cieľ a použitie umelej inteligencie by som nepreceňoval. Našim cieľom je naviazanie investície na veľkosť trhu. Ak veríme, že trh bude raketovo rásť, dáva to väčší zmysel, než „veštenie z kremíkovej guľe“. Fumbi algoritmus je postavený na jednoznačnej logike.

Koľko kryptomien aktuálne má Fumbi v portfóliu? 

Celkovo ich je 31, ale keďže 5 z nich je na blackliste, tak vo finále je to aktuálne 26.

Prečo je ich toľko a nie napríklad viac? Vo svete sú tisícky kryptomien.

Kryptomenu môže vytvoriť a publikovať ktokoľvek. Väčšina z nich nemá investičnú hodnotu. My ich vyberáme tak, aby vznikla zmysluplná vzorka trhu ako celku. Zároveň musíme rešpektovať rôzne bezpečnostné a praktické hľadiská.

Podľa čoho ste vybrali iba tie konkrétne? 

Základom je celková hodnota kryptomien meraná ako súčin ceny za jednu mincu kryptomeny a celkového počtu mincí danej kryptomeny na trhu. Ideme od najväčších po najmenšie a cestou vylučujeme tie, ktoré nevieme bezpečne uschovať, alebo ich považujeme za právne rizikové. Prípadne majú iné problémy, ktoré ich diskvalifikujú. 

Ktoré kryptomeny z Fumbi portfólia sú na blackliste a prečo?

Ako príklad môžem spomenúť Ethereum Classic, ktoré bolo pred určitým časom predmetom masívneho útoku zameraného na burzy a preto stále väčšina z nich požaduje veľa blockchainových potvrdení na to, aby s ním umožnila disponovanie. Finalizácia transakcie môže trvať i týždeň, čo vytvára veľkú praktickú bariéru pri obchodovaní. Okrem toho je na blackliste IOTA, BSV a dve ďalšie, každé z iných dôvodov.

Naozaj sú kryptomeny v papierových peňaženkách? Ako to funguje, keď kryptomeny neustále Algoritmus nakupuje a predáva? 

O tom je práve Fumbi. Všetci investori zdieľajú tie isté peňaženky, preto ich vzájomné obchody, ktoré voláme virtuálne swapy, nevyžadujú podpis priamo na blockchaine. Jedná sa o určitý medzistupeň medzi tradičnými finančnými službami a decentralizovaným svetom kryptomien.

Pri delistovaní kryptomeny samozrejme musíme papierovú peňaženku poskladať a celý jej obsah odpredať. Rovnako skladáme peňaženky aj pri audite, s tým rozdielom, že sa neposielajú na burzu, ale na nové papierové peňaženky. To sa však nedeje každý deň.

Fumbi začalo existovať už na jeseň 2018, no oficiálne ste ho spustili takto pred rokom, na jar 2019. Aké ste mali od pomerne obrovskej novinky nie len na slovenskom trhu očakávania?

Chcel som sprístupniť kryptomeny ako investičnú príležitosť čo najširšiemu spektru klientov. To sa skutočne podarilo, a myslím si, že sme stále len na začiatku.

Pred pár dňami ste oficiálne ohlásili prekonanie 10 000 klientov, no čo sa ešte okrem toho udialo za ten rok fungovania Fumbi?

Uľahčili sme výrazne proces registrácie, zároveň sme zaviedli mechanizmy proti praniu špinavých peňazí, túto oblasť vnímame veľmi vážne. Snažíme sa vyhodnocovať požiadavky klientov a tento rok prídeme s výraznými novinkami, ktoré budú úplne unikátne a to v celosvetovom meradle. Napríklad možnosť okamžitého investovania bez čakania na bankové prevody, alebo funkciu stop-loss, ktorá bude pri prudkom poklese premieňať investíciu na stablecoin viazaný 1:1 s eurom.

Pomohlo rastu aj to, že ste výrazne znížili minimálnu sumu investovania? Alebo z priemerných investícií viete, že to nie je celkom pravda? 

Určite to pomohlo. Je úplne pochopiteľné, že ak chce niekto našu službu len vyskúšať, 50 EUR je na to lepšia suma než napríklad 500 EUR. Vidíme však, že už druhý či tretí depozit od klienta býva vo vyšších hodnotách.

Z čoho žije Fumbi? Iba z úvodného a výberového poplatku? Stačí to? 

Sme financovaní zahraničnými investormi formou konvertibilných pôžičiek. Jedná sa o švajčiarsku spoločnosť BaseTech Ventures. Momentálne sú už v procese vkladu do základného imania, vďaka koronakríze sa to trochu zdržalo. Z poplatkov by sme už mohli vyžiť, ak by sme financovali len súčasné operatívne náklady. Predovšetkým však myslíme na budúcnosť a snažíme sa budovať potrebné zázemie. Zisk je naplánovaný až na budúce roky.

Fumbi je stále doména Slovenska, alebo ste sa rozšírili už aj do zahraničia? 

Momentálne sme prítomní už aj v Čechách a pripravujeme vstup na poľský trh.

Je teda reálne, že sa z Fumbi stane celosvetová služba? 

Áno, ale nedá sa to urobiť naraz. Je možné, že v niektorých krajinách bude naša služba po právnej alebo technickej stránke fungovať trochu inak.

Čo je najväčšia brzda spustenia v iných krajinách? V tomto prípade nefunguje aspoň voľný európsky trh? 

Žiaľ nefunguje. Naša služba naráža na nízku úroveň harmonizácie európskeho práva v oblastiach ako sú alternatívne investície, správa majetku a podobne. Častokrát ide naozaj o detaily. V niektorých krajinách napríklad na správu privátnych kľúčov ku kryptomenám potrebujete bankovú licenciu, pričom táto licencia vám zároveň znemožňuje tieto služby poskytovať. Mení sa to len pomaly.

Kde vidíte Fumbi takto o rok, na jar 2021? 

Radi by sme prenikli do viacerých krajín a rozšírili portfólio našich služieb. Mojou ambíciou je aj naštartovať spoluprácu so slovenskými bankami. Tie sa zatiaľ držia od kryptomien bokom, hoci napríklad v Nemecku už je situácia úplne inde. Skôr či neskôr to príde aj sem. My sme na to pripravení a vieme podať pomocnú ruku.

Máte aspoň hrubé predikcie, čo sa bude diať s krypto trhom? Aký vývoj očakávate?

Blíži sa tzv. halving Bitcoinu a s ním spojené obmedzenie ponuky. Predpokladám postupný rast jeho ceny do novej oblasti v desiatkach tisíc eur. Stále sú tu však riziká, ktoré môžu tento vývoj zastaviť a nastoliť pokles. Jedným takým rizikom je možný prepad ekonomiky. Preto je potrebné investovať len takú sumu, ktorá zodpovedá rizikovému profilu investora i investície. Ostatné kryptomeny budú ešte nejaký čas zrejme nasledovať Bitcoin. Možno sa však prekvapíme aj v tomto. 

Čo vlastne bude Bitcoin halving a čo to spôsobí s trhom?

Príde k výraznému obmedzeniu ponuky. Kým dnes ťažiari dostanú za nový blok v bitcoinovej databáze 12,5 novo vytvorených Bitcoinov, po halvingu to bude už len 6,25. Pri súčasnom toku prostriedkov na trh to môže viezť k výraznému tlaku na nárast ceny. Niektoré dobre podložené modely ukazujú až zdesaťnásobenie ceny v priebehu 2 rokov.

Ako veľmi ovplyvnil trh aktuálny koronavírus? 

Ukázalo sa, že Bitcoin je nielen najlepšie zarábajúcim aktívom celej dekády, ale zároveň vykázal najmenší pokles v prvom kvartáli tohto roka. Zaujímavé je, že dlhodobo vykazuje nízku koreláciu s ostatnými trhmi, preto je ho možné využiť na účely diverzifikácie rizika. 

Očakávate, že po skončení pandémie bude trh opäť rásť? 

Ak sa podarí zvládnuť ekonomické následky pandémie, tak sa to dá očakávať. Práve manipulácia s dlhom a peňažnou zásobou, čo sú hlavné zbrane nášho finančného systému, vytvára dopyt po peniazoch, ktoré sa nedajú centrálne riediť a vytvárať zo vzduchu.

Oplatí sa ešte teraz investovať do kryptomien, alebo je dobré ešte nejaký ten čas počkať? Ak počkať, do kedy? 

V prvom rade sa oplatí do kryptmien investovať vtedy, ak viete prečo to robíte. Snaha o rýchly špekulatívny zárobok sa nevypláca. Ak však vidíte dlhodobú perspektívu, potom ten správny čas je dnes a v princípe nasledovných 4-6 rokov. Minimálne dovtedy, kým existuje priestor pre ďalší rast. Potom bude mať oveľa väčší zmysel držať kryptomeny na praktické platenie, ale už nie za investičným účelom. Iba ak by sme mali na mysli stálu ochranu majetku pred centrálne vyrábanou infláciou – podobnú rolu zohráva napríklad zlato.

Podľa čoho sa môžu ľudia orientovať kedy nakupovať, resp. vstupovať na trh s kryptomenami aj cez Fumbi? Stačí sledovať vývoj cien a keď padajú ísť do toho? 

Netreba sa snažiť „trafiť dno“. Podľa mňa je ideálna stratégia pravidelný mesačný nákup v menšom množstve. V prípade jednorázového investovania je nákup počas poklesu rozumnejší, než nákup počas prudkého nárastu.

Čo odporúčate klientom?

Klientom odporúčam sa minimálne zamyslieť nad funkciou kryptomien v globálnom finančnom systéme, a ak vyhodnotia, že to má zmysel, tak dlhodobá úschova samotných kryptomien je určite bezpečnejšia ako obchodovanie derivátov. Kryptomeny sú skutočná vec, nejedná sa o kasíno, ale o reformu menového systému.

Môžete prezradiť, čo chystá Fumbi na najbližšie obdobie? Budú sa napríklad rozširovať možnosti pre klientov?

Už dlhší čas pripravujeme vydanie cenných papierov kopírujúcich Fumbi portfólio. To je možné len s finančne regulovaným zahraničným partnerom, s ktorým na tomto projekte pracujeme od minulého roka. Priamo vo Fumbi chystáme možnosť instantného vkladu, nastavenie funkcie stop-loss a rozšírenie možností vkladu a výberu. Vo výhľade je aj plošné zníženie cien po dosiahnutí určitého množstva klientov.

Minulý rok ste sa vyjadrili, že ak sa Elonovi Muskovi podarí postaviť satelitný internet Starlink, používatelia kryptomien z rozvojových krajín získavajú neobmedzenú možnosť posielať a prijímať platby v globálnych menách, ktoré nie sú viazané na miestnu vládu. Čo si máme pod tým predstaviť?

Prenos hodnoty medzi rozvinutým a rozvojovým svetom je veľmi náročný a drahý. Kryptomeny to prakticky riešia. Možnosť prijať bezpečnú globálnu platbu cez whatsapp by priniesla renesanciu v krajinách, ktorých menová politika neslúži príliš dobre záujmom občanov. V konečnom dôsledku to oživí aj ich finančné sektory, aj keď tie tak trochu stále bojujú o zachovanie monopolu na platby. Táto vlna sa však nedá zastaviť demokratickými prostriedkami.

Myslíte si, že niekedy kryptomeny nahradia súčasné „papierové peniaze? 

Súčasné peniaze už dávno nie sú papierové. Hotovosť tvorí výrazne menej ako 10% našich súčasných peňazí. Väčšina je vo forme elektronických peňazí na bankových účtoch. Kryptomeny sú ďalší, úplne logický krok vpred.

Prečo sú, alebo v čom sú podľa vás krytpomeny lepšie ako bežné peniaze? 

Súčasné elektronické peniaze sú po právnej stránke dlh banky voči klientovi určený v menovej jednotke daného štátu. Tento dlh je uložený v pamäti banky a inštitúcie, ktorá na ňu dohliada. Naopak kryptomena nie je dlh, ale hodnota sama o sebe. Je to transferovateľná účtovná jednotka, niečo ako elektronická hotovosť, ktorú si vie človek držať aj sám.

Kontrola je automaticky zabezpečená technológiou, nie je potrebný centrálny orgán. Viete si predstaviť celkovú spoločenskú úsporu nákladov na držanie peňazí a platenie? Pre jednotlivca je hlavnou výhodou úplná nezávislosť. Kryptomeny nie je možné centrálne devalvovať, ani v skrytosti vytlačiť nové a venovať ich štátom či bankám napr. cez nákup nadcenených aktív. Nemusíte nikoho prosiť, aby vám spravoval peniaze – viete to robiť sami dostatočne bezpečne. Samozrejme, je to radikálna zmena myslenia. Preto je tu Fumbi ako určitý medzikrok.

V posledných rokoch sme však zachytili viacero hackerských útokov na krytomeny, resp. ich burzy. Ako môže bežný človek veriť, že o svoje peniaze nepríde práve takýmto spôsobom? Predsa len banky sú proti útokom chránené a zabezpečené. 

Kryptomeny sa dajú uložiť tak, že hekerský útok nie je možný. Napríklad na papieri, alebo vyrité na kovovej platni. Kryptomeny vo veľkej hodnote nie je vhodné držať na burze. Treba jednoducho oddeliť krypomeny držané na bežné platenie a tie, ktoré sú určené na dlhodobé držanie hodnoty. Dá sa to, len to chce naučiť sa a dodržiavať zásady bezpečnosti. 

Určite sa stretáte s množstvom názorov na kryptomeny aj od Slovákov. Ako ich vnímame vo všeobecnosti? Patríme skôr k pokrokovým národom čo sa týka kryptomien, alebo silno konzervatívny?

Prekvapivo sme menej konzervatívni ako som čakal. Zároveň pozorujeme vysokú investičnú gramotnosť – v čase trhových poklesov vidíme výrazne väčšie investície ako v čase nárastu. Priznám sa, že som príjemne prekvapený.

Fumbi alebo „Fjumbi“?

Môžete si vybrať! Každá minca má dve strany… okrem niektorých kryptomincí, tie majú občas len jednu. Fumbi je inak akronym pre Future Moneys Balancing. Hľadáme rovnováhu v peniazoch budúcnosti.

Ďakujeme za rozhovor.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.