- #Mobilné zariadenia
- 3 min.
- 6.9.2016
V júni 2017 skončí európsky roaming! Aj ten má ale svoje obmedzenia
Od 15. júna budúceho roka by mal natrvalo zmiznúť v Európskej únii roaming. To je už známe od minulého roka. Vtedy však neboli známe podmienky, za akých to všetko bude fungovať. Veď by bolo veľmi jednoduché si ísť kúpiť SIM kartu do Anglicka, kde silná konkurencia tlačí ceny hovorov na minimum a využívať ju napríklad aj na Slovensku.
V novom návrhu (drafte) sa už ale objavujú zásadné FUP (Fair User Policy), ktoré budú ochraňovať hlavne operátorov.
Hoci ide zatiaľ iba o návrh FUP, už teraz si môžeme vytvoriť obraz, ako to celé bude fungovať.
Tak napríklad, využívanie mobilného telefónu v EÚ za domáce ceny bude možné len počas 30 dní vkuse, resp. maximálne 90 dní do roka.
Ak teda cestujete častejšie, napríklad aspoň raz mesačne na 8 dní za hranice Slovenska, v decembri za roaming už platiť budete takmer stále.
Nepôjde ale o žiadne horibilné sumy. Komisia navrhla ceny na úrovni 4 centy za minútu hovoru, 1 cent za SMS, no až 85 centov za 1 MB dát. V súčasnosti je to len +5 centov za 1 MB k cene, akú platíte u svojho operátora.
Na toto 90-dňové obmedzenie ale bude platiť aj výnimka pre tých, ktorí každý deň jazdia za hranice. Napríklad vodiči hromadnej dopravy a verím, že i ľudia, ktorí bývajú v inom štáte a každý deň dochádzajú do zamestnania do iného štátu.
Riešenie výnimiek ale bude na operátoroch. Predpokladám, že si posvietia len na tých, ktorí budú chcieť so zrušeným roamingom obchodovať. V návrhu je totiž niekoľko paragrafov, ktoré sa týkajú sledovania spotreby dát a minút, podľa ktorej môžu operátori následne zasiahnuť.
Návrh FUP a iných obmedzení je rozsiahly, no je skôr určený pre operátorov, ktorých bude chrániť pred nevhodným a podozrivým správaním sa zákazníkov.
Napríklad obsahuje aj formulky, ako je možné zasiahnuť voči tým, ktorí budú počas spomínaného roka využívať viacero SIM kariet, len aby sa vyhli 30-dňovému obmedzeniu.
14-stranový dokument obsahuje množstvo riešení, ako predísť prefíkancom, no kto chce, cestu si nájde. Európska komisia ale vytvorila FUP, ktoré im to má poriadne sťažiť.
Keďže ide iba o návrh Komisie, nič nie je ešte konečné. Ten totiž musí prejsť schvaľovacím procesom v Európskom parlamente a musí byť prijatý členskými štátmi EÚ po konzultácii s BEREC (Body of European Regulators of Electronic Communications). Finálne FUP by sme mali poznať do 15. decembra tohto roka.
Mimochodom, stále nie je jasné, ako sa operátori zachovajú po vystúpení Veľkej Británie z EÚ práve v roku 2017 a či sa aj napriek tomu budú na tamojší trh vzťahovať zvýhodnené ceny pre EÚ.