Reklama

Jiří „Škuty“ Škuthan - e-šport by som ľuďom vysvetlil prirovnaním k šachu

Zdroj | Jan Kasl / Red Bull Content Pool
Michal Spiegel
Zdroj | Jan Kasl / Red Bull Content Pool
Zdroj | Jan Kasl / Red Bull Content Pool

V priebehu marca sa uskutočnilo e-športové herné podujatie Red Bull Ultimátny Hráč, ktorého víťazom sa stal český hráč Škuty. Mali sme exkluzívnu možnosť ho vyspovedať.

Držiteľ titulu Red Bull Ultimátny Hráč 2021, Jiří „Škuty“ Škuthan, nám v rozhovore odhalil zákulisie e-športu, ale aj ako vníma e-šport ako taký.

Aký je to pocit tretíkrát vyhrať súťaž Red Bull Ultímatný hráč?

Je to super pocit, tento rok bol trochu zvláštny, pretože všetko prebiehalo online a so súpermi som sa nemohol osobne vidieť a zoznámiť, ako v minulých ročníkoch. Podpora od kamarátov tentokrát musela stačiť z twitch chatu, takže atmosféra bola horšia. Avšak som rád, že sa mi podarilo vyhrať aj po 5 rokoch a dokázať, že na to stále mám.

Zdroj | Jan Kasl / Red Bull Content Pool

E-športy sú v našich končinách vnímané rôzne, najmä staršia generácia ich vníma kriticky. Keď sa vás niekto spýta, čomu sa venujete? Ako im to vysvetlíte?

Ja aj ostatní to berieme ako koníček a keďže sa od mala venujem šachu, tak by som e-šport vysvetlil ľuďom ako šach. Niektorí to neberú vôbec ako šport, ale ako koníček, tak im hovorím, že to tak väčšinou je, ale že existujú aj ľudia, ktorí si tým dokážu zarobiť veľké peniaze a je to pre nich práca a zábava zároveň.

Ako vníma to, že ste e-športový hráč vaša rodina a ako to prijala?

Nie som profesionálny e-športový hráč, aby som bol, tak by hranie muselo byť mojím hlavným zdrojom príjmov, čo nie je. Ja sa občas len zjavím a zúčastňujem sa nejakého turnaja, v ktorom si myslím že mám šancu vyhrať.

Zdroj | Jan Kasl / Red Bull Content Pool

Eduard Winkler, reprezentačný tréner v hre Dota 2 a viceprezident Slovenskej asociácie elektronických športov v rozhovore pre Denník N povedal, že „Rodičia malého futbalistu s dieťaťom chodia na zápasy a sledujú jeho hru, ale v e-športe to veľmi chýba. Máloktorý rodič podporuje dieťa, ktoré hrá zápasy za počítačom, a pochváli ho, ak hrá dobre. Rodičia sú väčšinou úplne mimo a podpora prichádza až vtedy, keď dieťa začne nosiť z turnajov peniaze.“ Súhlasíte s týmto názorom?

Úplne súhlasím. Sám som to mal podobne, že rodičia neverili, že vôbec mám na to niečo vyhrať a že by som si mal radšej nájsť brigádu, aj keď som im hovoril že toto bude moja brigáda až to vyhrám. Až keď som postúpil do finálovej časti, tak ma začali viac podporovať.

Prečo sa to volá e-šport, keďže šport má väčšina ľudí spojený s fyzickou aktivitou?

To netuším, pre mňa to tak proste je. Robí to veľa ľudí a sú v tom veľké peniaze, tak pravdepodobne preto to nazývajú šport a to e predtým bude pretože je elektronický. Vo veľa hrách je aj potrebná ako psychická, tak fyzická aktivita, preto vidíme, že profesionálni hráči chodia do posilňovní.

Zdroj | Dan Vojtech / Red Bull Content Pool

Ako je to v e-športoch s nekalými praktikami, ktoré môžeme vidieť v bežnom športe v podobe podplácania a dopingu? V minulosti boli prípady, že hráči užívali psychostimulanty, aby oddialili spánok.

V e-športoch sa skôr využívajú podvody typu aim-bot, wall-hack a ďalšie, ktoré hráčom pomôžu získať ďalšie informácie, ku ktorým by normálne nemali prístup, či im zlepšia herné mechaniky. Pravdepodobne môže dochádzať aj k podplácaniu, ale látky na podporu energie nie sú myslím zakázané.

Existujú v e-športoch aj nejaké fyzické zranenia?

Určite áno, sám som mal chvíľku problémy so zápästím a chrbtom, čo bolo celkovo od sedenia pri počítači. V mojom prípade stačilo začať cvičiť, ale existujú profesionálni hráči, ktorí kvôli zápästiu musia ukončiť kariéru.

Zdroj | Dan Vojtech / Red Bull Content Pool

Ako vyzerá vaša príprava na e-športové podujatie a ako vyzerá bežný deň e-športovca? Máte aj svojho trénera?

V mojom prípade to bol len Ultimátne hráč, kde som si zistil nejaké informácie o súperoch, čo od nich môžem v akej hre očakávať a potom samotný tréning, keď bol čas na jednotlivé hry. Profesionálni hráči majú stanovený harmonogram a hrajú aj 10 hodín denne. Nemám trénera.

Kedy ste začali hrať hry a aké hry patria medzi vaše obľúbené?

Hry som hral už od malička, medzi moje obľúbené patrí League of Legends a mody vo Warcraft 3.

Hrávate aj na herných konzolách? Ak áno, na akých, aké hry?

Veľmi nie, nie som zrovna konzolový hráč. Kúpil som si virtuálnu realitu Oculus Quest a na ňom občas hrám BeatSaber a Superhot.

Zdroj | Dan Vojtech / Red Bull Content Pool

Keď niekto povie, že videohry spôsobujú závislosť alebo väčšiu mieru násilia u detí, čo mu na to odpoviete?

To je zložitá téma, na ktorú by som nakoniec povedal, že dotyčný má pravdu a mal by strážiť deti a zistiť, čo hrajú za hry, či sú pre deti určené a obmedziť im to časom keď tak. Deti to násilie ani toľko nevnímajú, pre nich je to len hra.

Plánujete sa do budúcna venovať e-športom na profesionálnej úrovni, prípadne skúšať nejaké medzinárodné turnaje?

Pokiaľ bude tá možnosť, tak by som nad tým popremýšľal, ale ak sa nevymyslí nejaký turnaj vo všetkom, tak najskôr nemám šancu, pretože som iba nadpriemerný vo väčšine hier čo skúsim.

Čomu sa venujete okrem hrania hier?

Okrem hrania počítačových hier sa venujem škole a práci. Vo voľnom čase potom hrávam šach a organizujem akcie pre deti.

Ako vnímate zastúpenie žien v e-športových turnajoch?

Je ich málo, ako vo všetkých športoch. Muži celkovo dlhšie vydržia pri športe a sú v ňom aj lepší.

Zdroj | Dan Vojtech / Red Bull Content Pool

Ako vnímate vývoj e-športov do budúcnosti?

Myslím, že e-šport bude všade, dnešná mladá generácia vyrastá na streamoch a hrách, takže je možné, že čoskoro uvidíme napríklad aj e-šport olympiádu.

Máte v e-športe nejaké vzory, ktoré vás motivujú?

Vzor asi priamo nemám, obdivujem všetkých hráčov, ktorí sa dostali na vrchol a dokázali sa tam nejakú dobu udržať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.