Dnes je Svetový deň čistého ovzdušia – znamená to, že vyfasujeme kyslíkové masky a budeme aspoň 24 hodín dýchať zdravý vzduch? Asi nie.
Napriek tomu, že bez vzduchu nemôžeme žiť, Svetový deň čistého ovzdušia sa pripomína len tretí rok. Na pôde OSN bol vyhlásený v roku 2020 a každoročne sa pripomína práve dnes, 7. septembra.
Znečistený vzduch je len vrcholom ľadovca, ktorý ukazuje v akom stave je naša planéta. Problém je prakticky všetko – čo dýchame, čo jeme, čo pijeme. Planéta sa prehrieva, mikročastice plastov sa nachádzajú prakticky kdekoľvek, aj v zložkách našej potravy.
Vráťme sa však k ovzdušiu. Donedávna sa považovalo žitie na vidieku zdraviu prospešnejšie oproti životu v meste – aj kvôli „čistému“ vzduchu. Dnes to už tak vôbec nie je a bežne je nameraných viac škodlivín práve na vidieku. Zistilo sa tiež, že veľa ľudí si nespája znečistené ovzdušie s kvalitou svojho života a zdravia. Vedci dokonca dokázali, že dýchanie čistého vzduchu má okrem zdravotných, aj psychologické benefity pre ľudské telo.
Slovensko, raj to na Zemi
Ako sme na tom na Slovensku? Aktuálny stav kvality ovzdušia sa meria v mnohých lokalitách. V prípade zlých hodnôt sa vydávajú odporúčania na obmedzenie aktivít vo vonkajšom prostredí. Všetko potrebné údaje prináša portál dnesdycham.sk.
Dobré vedieť: O vývoji v oblasti produkcie hlavných znečisťujúcich látok na území Slovenska a porovnanie s medzinárodnými záväzkami informuje indikátor o emisiách znečisťujúcich látok do ovzdušia.
Ako sa darí dosahovať prijateľnú kvalitu ovzdušia informuje Informačný portál rezortu MŽP SR Enviro portál.
Na obrázku nižšie vidíte graf zobrazujúci emisie znečisťujúcich látok v ovzduší. Môžete sa presvedčiť, ako sme od roku 1990 dokázali markantne znížiť množstvo škodlivín.
Čisté ovzdušie má vplyv napríklad na lepšie trávenie, rýchlejšie uzdravovanie sa, dodáva viac energie pri bežných činnostiach, prináša lepší spánok, zlepší sústredenosť, prinesie lepšiu náladu, znižuje príznaky astmy a alergií, no postará sa o menšiu pravdepodobnosť na ochorenie pľúc, srdca a tepien.
IQAir využíva vládne informácie, ale i vlastnú sieť zariadení, ktoré predáva jednotlivcom. Hlavná obrazovka má dve karty: Miesta (zobrazuje aktuálne hodnotenia v konkrétnych oblastiach) a Zariadenia (tu môžete vidieť hodnoty z vašich vlastných senzorov kvality ovzdušia). IQAir totiž predáva senzory a iné príslušenstvo, napr. masky a čističky vzduchu.
Používanie appky je jednouché. Povolíte zistenie lokality a vzápätí sa vám ukáže index kvality ovzdušia (AQI). Index je založený na meraní tuhých častíc, ozónu, oxidu siričitého a emisií oxidu uhoľnatého. V Žiline napríklad ukázalo 55 US AQI, čo je mierne nad ideálnu hodnotu (moderate). Aplikácia vychádzala z údajov SHMÚ, takže by sme sa nemali obávať, že si ťahá informácie z prsta. Na porovnanie, Paríž ukazoval 41 US AQI, čiže výbornú čistotu, lepšiu ako na strednom Slovensku.
Údajov v appke nájdete, samozrejme, oveľa viac. Nechýba počasie, teplota a vlhkosť vzduchu, či rýchlosť vetra. Aplikácia dokonca ponúka popri predpovedi počasia aj 7-dňovú predpoveď kvality ovzdušia.
Na každom záleží
Svetový deň čistého ovzdušia však znamená ešte jednu vec – pripomienku, že záleží aj ná vás, akú uhlíkovú stopu za sebou necháte. Enviro portál odporúča tieto tipy na zníženie znečistenia ovzdušia:
- obmedzte používanie auta;
- cestujte lokálne;
- vysádzajte stromy a zeleň;
- znížte príjem mäsa a výrobkov z mlieka;
- zmenšite vytváranie odpadu;
- zaujímajte sa o zmenu zákonov.