Reklama

Je Pro-Ject firma, ktorá naštartovala záujem o LP platne?

Zdroj | Pro-Ject
Richard Pliešovský
Zdroj | Pro-Ject
Zdroj | Pro-Ject

V ďalšom dieli seriálu sa pozrieme na rakúsku firmu, ktorá začiatkom 90. rokov začala vyrábať kvalitné, no pritom mimoriadne lacné gramofóny. Aj vďaka tomu sa opäť rozbehol záujem o počúvanie hudby z vinylových platní.

V 90. rokoch sa počúvala hudba z CD platní. Tí, ktorí mali menšie nároky na kvalitu, resp. neboli ochotní za ňu platiť, siahali po digitálnom formáte MP3. LP platne a gramofóny boli považované za históriu, tak ako kazeťáky, či kotúčky. A tu vstupuje na scénu Pro-Ject.

Išlo o rakúsku spoločnosť špecializujúcu sa na kvalitné audio. Jej sesterská firma Box Design sa sústredila na „bežné“ Hi-Fi, Pro-Ject sa venoval výlučne gramofónom. Spoločnosť založil v roku 1991 Heinz Lichtenegger.

Zdroj | Roland Voraberger

Cieľom spoločnosti bolo zapojiť čo najviac ľudí do „úžasného koníčka“, ktorým je počúvanie Hi-Fi a ponúknuť im verný hudobný zážitok za čo najnižšie náklady. Ako ideálne riešenie prichádzalo do úvahy oprášenie gramofónu. Ide totiž o jediné Hi-Fi zariadenie, ktoré aj za nízku vstupnú cenu odkáže reprodukovať audiofilský zvuk.

Chceme dať poslucháčom opäť možnosť vybrať si to, čo potrebujú, bez toho, aby boli naše produkty plné zbytočných funkcií.

Spoločnosť urobila šikovný obchodný ťah. Obrátila sa na českú továreň, ktorá vyrábala (na svoju dobu) kvalitné gramofóny pod značkou Tesla. Mimochodom, dodnes sa gramofóny vyrábajú v 70-ročnej fabrike SEV Litovel. Tá vďaka Pro-Jectu predáva svoje produkty do viac ako 60 krajín sveta, medzi najväčších odberateľov patrí Nemecko, Anglicko, Francúzsko, USA a Austrália. Produkcia gramofónov SEV Litovel už pred pár rokmi prekonala magickú hranicu 100 000 kusov.

Pozrite si

Gramofóny a LP: Hipsterský trend, alebo naozaj verný zvuk?

Pro-Ject Audio Systems navrhuje produkty v Rakúsku, vyrábajú sa na Slovensku a v Česku. V Čechách vyrábajú všetky gramofóny. Ručne – od najmenšej  skrutky až po šasi. U nás sa vyrábajú zvukové komponenty. Pro-Ject úzko spolupracuje s partnermi z hudobného biznisu, napríklad Universal Music Group, Third Man Records či Hard Rock Café.

Zdroj | Pro-Ject

Prvý originálny model od Pro-Ject bol gramofón Debut. Objavil sa v roku 1999, mal lisovanú oceľovú platňu a telo z MDF. Motor bol zjednodušenou verziou motora Pro-Ject 1, ktorý bol izolovaný jedinou pružinou. Rameno bolo priame, hliníkové. Nešlo o žiadnu senzáciu, ale model bol absolútne postačujúci pre svoje určenie. Súčasťou balenia bola kvalitná prenoska Ortofon OM5E s eliptickým diamantovým hrotom. Bol to a stále je jednoduchý recept, ktorý si získava ľudí už viac niekoľko desaťročí.

Pro-Ject Debut sa stal okamžite populárnym. Jeho cena začínala zhruba na 130 eur, čo bolo suma, ktorú si mohol dovoliť každý, kto to myslel s kvalitným audiom vážne.

Samozrejme, dnes v portfólio spoločnosti oveľa širšie. Okrem gramofónov vyrábajú zosilňovače a predzosilňovače, CD prehrávače či streamovacie boxy.

Zdroj | Pro-Ject

Pro-Ject má veľmi dobré renomé aj v odborných časopisoch, už v roku 1999 získal titul Produkt roka od časopisu What Hi-Fi. Nie je výnimočné vidieť niektorý s jeho produktov vo filme, či televízii.

Ak sa vrátime k otázke z titulku – stojí, alebo nestojí Pro-Ject za obľubou gramofónov? Pravda je zrejme niekde uprostred. Zjavne však, aspoň v našom regióne, pomohla znovuobjaveniu kúzla počúvania LP platní i cenová politika tejto sympatickej firmy.

Zdroj | Pro-Ject

Poznámka: sľubovaný rozhovor so šéfom spoločnosti Vinyl-lab sme preložili na leto. Práve totiž inštalujú novú špičkovú technológiu a tak vás prosíme o trpezlivosť. Už teraz sa však môžete tešiť na horúce novinky.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.