Reklama

Je možné vymeniť myš za trackball? Je, ale začiatky sú veľmi drsné!

Števo Porubský

Je tomu dávno, čo som vymýšľal s prechodom od bežného pracovného stola k tomu zvýšenému, teda že budem za stolom stáť. To, že za stolom stále sedím pripisujem tomu, že som nevydržal, pretože po najnovšej skúsenosti s trackballom je mi jasné, že treba iba vydržať. Prečo? Trackball je úžasná náhrada počítačovej myšky, prvé dni či dokonca týždne s ňou sú ale veľmi kruté.

Pozrite si

Čo je v počítačovej myši? Viac, ako by ste si mysleli, veď sa pozrite

Zdroj | Logitech

Trackball nie je žiadna novinka vo svete počítačov. Je dokonca o desaťročia starší ako klasická počítačová myš, je akoby jeho predchodcom. Prvý trackball totiž vznikol ešte počas druhej svetovej vojny ako koncept ovládania radarov. Počítačová myš ako ju poznáme dnes, tá od Xeroxu sa objavila až v 70. rokoch minulého storočia. Prvé prototypy takejto myši boli na svete ale o dekádu skôr. Napriek tomu je práve trackball tým, čo tu bolo ako prvé. Má totiž viacero výhod, ktoré dodnes oceňujú profesionáli z najrôznejších oblastí, hlavne však tí pracujúci s obrazovými materiálmi – fotografi, grafici, dizajnéri, architekti, ale aj strihači videa apod.

Zdroj | Logitech

Výhodou trackballu je totiž fakt, že so zariadením nie je nutné pohybovať ako s bežnou počítačovou myškou. Pohybuje sa len ovládacia guľa buď v strede zariadenia, alebo na jeho okraji, pod palcom. Ja som mal možnosť testovať práve ten komerčnejší variant, kedy je guľa na bočnej strane a ovláda sa palcom. Profesionálne trackbally majú guľu v strede zariadenia, ovláda sa aj dľaňou a je teda ešte presnejšia. Navyše ho ocenia aj ľaváci.

Trackball má obľubu u profesionálov práve pre jeho presnosť a praktickú nekonečnosť. Veľkou guľou je totiž jednoduchšie pohybovať citlivejšie a presnejšie ako s bežnou počítačovou myšou. Navyše pohyb gule môže byť nekonečný, stačí ňou točiť. Myš pri rozsiahlych pohyboch je nutné prekladať po podložke, trackball nie.

Trackballov je na trhu pomerne dosť. Hoci ich bežne v predajniach elektra nevidieť tak ako klasické počítačové myši, vedzte, že ich kúpite aj dve desiatky. Ja som mal možnosť využívať striedavo výborné trackbally Logitech MX Ergo Trackball a Logitech ERGO M575 Wireless Trackball. Prvý je vcelku drahý, no ponúka bohatšie funkcie, napríklad aj microUSB nabíjanie 500 mAh batérie, je ťažší a je ho možné nakláňať o 20° pre ešte lepšiu ergonómiu. To je nesporná výhoda.

Plusom je i presnejšie koliesko v strede s možnosťou pohybu do strán či možnosť prepínania medzi dvoma zariadeniami priamo na trackballe aj s funkciou Flow. Zaujímavé je i tlačidlo pri guli, pomocou ktorého je možné v momente prepnúť medzi rýchlym a extrémne pomalým snímaním, pre maximálnu presnosť pohybu, napríklad pri retušovaní vo Photoshope.

Tento model je i o čosi väčší. Či je to lepšie pre ovládanie je vysoko subjektívne. Ľudia s menšími rukami môžu mať s MX Ergo problém, no možno je to práve výhoda, mať celú dlaň podopretú a vyhýbať sa tak kŕčovitému držaniu menších myší.

Aktuálne ceny Logitech MX Ergo Trackball nájdete aj na Heureka.sk:

 

Druhý trackball, Logitech ERGO M575 Wireless Trackball, je cenovo dostupnejší, kúpite ho už za cenu pod 40 €. Je biely (v predaji aj čierny), čo môže byť pre mnohých výhodou, na fungovanie využíva klasické AA batérie. Na jednu batériu má vydržať 2 roky.

Iní zas ocenia, že je vyrobený z recyklovaných plastov. Oba trackbally sú mimochodom vybavené Bluetooth, takže k počítaču nepotrebujete pripájať žiadne iné USB zariadenie.

Aktuálne ceny Logitech ERGO M575 Wireless Trackball nájdete aj na Heureka.sk:

 

Prvé dni sú najťažšie!

Prechod z klasických počítačových myší na trackball nie je vôbec jednoduchý, no verte, že po pár týždňoch už nebudete chcieť ísť späť. Prechod má pritom akési dve roviny. Prvou je fakt, že trackball je obrovská i ťažká myš. Dôvod je ten, že trackball na stole stojí. Podopiera vám celú ruku, resp. dlaň. A to má byť práve to, čo je na trackballoch iné – nemáte ruku vo svalovom kŕči pripravenú na neustály pohyb.

Model MX Ergo je o čosi väčší a tak vie možno i lepšie podoprieť dlaň aj v prípade, že často potrebujete scrollovať kolieskom v strede. M575 totiž na bočnej strane má už menej miesta a tak malíček (v mojom prípade) končil až na podložke pod myš. Ak si zvyknete na túto masu v ruke, to najťažšie ešte len prichádza.

Zdroj | Logitech

Druhou rovinou prechodu z myši na trackball je to, že musíte zabudnúť na jej pohyb po stole a pripraviť palec na pohyb guličky. Je to poriadny nezvyk, no verte, že na všetko sa dá zvyknúť. Navyše v súčasnosti palec používame na ovládanie smartfónov, takže vycvičený je dostatočne. Už ho len naučiť aj to, aby pohyboval guličkou čo najpresnejšie.

Momentálne to už neviem exaktne popísať, keďže som si nerobil poznámky a v súčasnosti je pre mňa práca s trackballom automatická. Prešli pritom len 2 mesiace a nemám s ním najmenší problém. Naopak, považujem trackball za lepší nápad ako myš. Samozrejme, sú situácie, kedy je myš lepšia, hráči by vedeli o tom rozprávať, no sú to špecifické situácie.

Jedno ale týmto trackballom neviem odpustiť – hlučnosť. Je to aj moja chyba, už niekoľko rokov používam tzv. silent myšky od Logitechu a tak prechod na „klikavé“ trackbally bol aj v tomto smere zvláštny. Škoda, že Logitech svoju silent technológiu ešte neimplantoval do celej svojej série. Veď kto potrebuje hlučné kliknutia?

Praktické výhody trackballu

Počas niekoľkých mesiacov, čo trackbally používam som objavil aj niekoľko výhod oproti myšiam. Napríklad si taký trakcball môžete vziať kdekoľvek. Napríklad na sedačku do obývačky, ale pokojne aj do postele. Nepotrebujete pritom žiadnu podložku, knihu či hrubý časopis.

Trackball bude fungovať na akomkoľvek stole. Počítačové myšky majú občas problém fungovať na sklenených, ale aj bežných lesklých stoloch. Trackball taký problém nemá.

Trackball vám nezoberie žiadny kolega. Ak máte pracovný stôl, ktorý používajú sporadicky (či vôbec nie sporadicky) aj vaši kolegovia, vedzte, že váš trackball ostane nedotknutý. Teda pokiaľ ho aktívne nepoužíva aj kolega.

Bude vás menej bolieť ruka. Hoci v súčasnosti už toľko nesedím za pracovným stolom, mám pocit, že trackball znížil únavu ruky pri dlhodobom používaní myšky.

A nevýhoda? Trackball musíte čistiť! Nech ste akokoľvek poriadkumilovný, pod myšku sa dostanú nečistoty a snímací mechanizmus sa časom zanesie. Potom ale stačí guličku vytlačiť zospodu von a vnútro vytrieť handričkou.

Trackball áno či nie?

Za mňa je odpoveď jasná. Určite áno. Každá minca má ale dve strany a tak sa pripravte na tortúru spojenú s prechodom z myši na trackball. Určite to nerobte v čase akejkoľvek špičky, napríklad ja som to celé posunul až na povianočné obdobie, inak by som sa asi zbláznil z toto výrazného zníženia efektivity práce. Všetko totiž trvá. Kým s myšou som vedel pracovať s Lightroomom bleskovo, s trackballom to išlo zo začiatku veľmi ťažko. Ale nemajte obavu. Bude to trvať ale iba niekoľko dní, maximálne týždňov a na trackball si zvyknete. Pozitíva s používaním trackballu stoja zato.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.