Zdá sa, že ide o všetko vymenované dohromady. Dvojica umelcov v spolupráci s reklamnou agentúrou vytvorili falošné video zakladateľa Facebooku, kde rozpráva niečo, čo nikdy nepovedal. Aby bol paradox dokonalý, video nahrali na Instagram, ktorý patrí pod Facebook.
Slovné spojenie deepfake sa skladá z deep learning, hĺbkového učenia umelej inteligencie a fake, čo znamená podvod. Ide teda o zneužitie umelej inteligencie na podvod, alebo manipuláciu.
Dvaja umelci, Bill Posters a Daniel Howe, v spolupráci s reklamnou agentúrou Canny upravili vyhlásenie Marka Zuckerberga zo septembra 2017, kde sa vyjadroval k téme zasahovania Ruska do volieb v USA. Video ho ukazuje ako sedí pri stole a rozpráva o sile Facebooku, ktorý má podľa neho obrovskú moc.
https://www.instagram.com/p/ByaVigGFP2U/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_video_watch_again
„Predstavte si to na sekundu: Jeden muž, s úplnou kontrolou nad miliardami ukradnutých dát ľudí, so všetkými ich tajomstvami, ich životmi, budúcnosťou,“ rozpráva Zuckerberg. „Všetko to dlžím Specter. Specter mi ukázal, že ten, kto kontroluje dáta, kontroluje budúcnosť.“
Zuckerberg deepfake je súčasťou výstavy s názvom Specter, ktorá prebiehala v britskom Sheffield Doc Festu. Na podujatí mohli návštevníci okrem Zuckerberga „obdivovať“ Kim Kardashian alebo Donalda Trumpa. Aj oni sa chválili svojim členstvom vo fiktívnej zločineckej organizácii Spectre.
https://www.instagram.com/p/ByKg-uKlP4C/?utm_source=ig_embed
Reklamná agentúrna vytvorila deepfake so Zuckerbergom z jediného 21-sekundového klipu, ktorý pomocou technológie CannyAI zmiešali s hlasom najatého herca.
Zakladatelia agentúry Canny, Omer Ben-Ami a Jonathan Heimann, nedávno informovali portál FXGuide o ich práci, ktorá sa inšpirovala výsledkami výskumu vedcov z University of Washington. Vďaka tomu mohol napríklad režisér Jordan Peele vytvoriť deepfake prezidenta Baracka Obamu.
Zaujímavý je fakt, že tvorcovia zdieľali tento obsah na Instagrame, ktorý patrí pod Facebook. Nielen preto, že Mark Zuckerberg je jeho šéfom, ale aj preto, že táto sociálna sieť nedávno odmietla zverejniť upravené video hovorkyne Demokratickej strany Nancy Pelosi.
Instagram v reakcii na tento deepfake uviedol, že ak kontrolóri označia video ako nepravdivé, odfiltrujú ho z odporúčajúcich plôch Instagramu, napríklad z Preskúmať a zo stránok hashtagov.
Na reakciu nedala dlho čakať ani spoločnosť CBSN. Okamžite požiadala Facebook o stiahnutie videa, pretože podľa jej hovorcu zobrazuje „neoprávnené používanie ochrannej známky CBSN“.