Položte si jednoduchú otázku. Je dôležité mať do svojho online účtu silné heslo? Áno, je to dôležité. No i tak sa stále a znova mnohí z nás tejto zásady nedržia a pri vytváraní hesla, umožňujúceho prístup k online účtu, sa správajú nezodpovedne.
Potvrdzuje to aj nedávny masívny únik e-mailových adries a hesiel. Známy bezpečnostný expert Troy Hunt informoval, že hackeri majú, resp. mali k dispozícii 773 miliónov e-mailových adries a k nim 21 miliónov unikátnych hesiel. Mimochodom, už ste si na stránke Have i been pwned? overili, či ten váš e-mail a heslo je medzi nimi?
Taktiež zistenia SplashData o najrozšírenejších a najhorších heslách za rok 2018 potvrdzujú túto skúsenosť. Položte si preto ešte jednu otázku: „Záleží vám na bezpečnom uchovávaní dát online?“
https://www.instagram.com/p/BtVk2Mbn_lT/
Nie len my z redakcie TECHBOX, ale všetci odborníci z bezpečnostných firiem sústavne pripomínajú, že jedinečné a zároveň zapamätateľné heslá sú silnejšie a efektívnejšie ako ich pravidelná zmena.
Experti z Kaspersky Lab aj preto sformulovali niekoľko jednoduchých krokov, ktoré vám pomôžu vytvoriť si vlastnú sériu jedinečných hesiel. Ak si chcete život uľahčiť ešte o čosi viac, zvážte inštaláciu nástroja na správu hesiel, ktorý si heslá zapamätá namiesto vás.
Ak si na zabezpečenie online účtu zvolíte jednoduché heslo, ktoré sa ľahšie pamätá, riziko jeho prelomenia je vyššie. Ak si naopak vyberiete zložitejšie heslo, je väčšia pravdepodobnosť, že ho zabudnete, takže pravdepodobne sa rozhodnete používať ho na viacerých účtoch. Zmena hesla riziko neznižuje, dôležitá je sila hesla, ktorá by nemala byť postavená na jeho zložitosti, ale na jedinečnosti.
Nasledujúce kroky vám môžu pomôcť vytvoriť jedinečné, nezabudnuteľné a silné heslá:
Krok 1: Vytvorte si jadro hesla (časť hesla, ktorá sa nemení)
- Použite frázu, text skladby, citát z filmu, detskú riekanku alebo niečo, čo si ľahko zapamätáte.
- Použite prvé písmeno z prvých troch až piatich slov.
- Medzi každé písmeno vložte špeciálny znak: @ / # atď.
- Odteraz môžte toto jadro použiť pri tvorbe všetkých vašich hesiel.
Krok 2: Využite silu asociácie
- Keď vymýšľate heslo pre prihlásenie sa do online účtu (Facebook, Instagram, eBay, zoznamovacie stránky, online bankovníctvo, nákupné alebo herné stránky atď.), zapíšte si prvé slovo, ktoré vám v spojitosti s touto stránkou napadne.
- Ak si napríklad nastavujete heslo na Facebooku, môže vám napadnúť modrá farba, ktorú má Facebook v logu: jednoducho pripojte slovo „modrá“ k jadru hesla.
Na prvý pohľad takéto heslo nedáva síce žiaden zmysel, ale keďže pre vás je osobné a poznáte spôsob, ktorý ste použili na jeho vygenerovanie, ľahko si ho zapamätáte. Najlepším spôsobom, ako heslá zálohovať, pamätať si ich a zabezpečiť ich automatické ukladanie je pomocou nástroja na správu hesiel.
Využiť môžete, okrem iných, napríklad aj Kaspersky Password Manager. Ak ho ešte nepoznáte, vedzte, že ide o bezpečné riešenie na ochranu a správu hesiel, ktoré vám umožní vytvoriť silné, jedinečné heslá pre všetky vaše online účty, zatiaľ čo vám stačí pamätať si len jedno hlavné heslo. Najbezpečnejšie riešenia na správu hesiel ponúkajú robustné funkcie šifrovania, takže existuje len malé riziko narušenia vašich údajov treťou stranou.
Podrobné informácie k tejto téme nájdete aj na blogu Kaspersky Lab. No skôr, ako pri najbližšej príležitosti vypnete počítač, preverte si, aké heslá máte použité vo svojich online účtoch.