Mercedes-EQ to s elektromobilitou myslí naozaj vážne. Ako jeden z mála výrobcov predstavil model, ktorý naplno môže konkurovať snáď najdiskutovanejšiemu elektromobilu na trhu – Tesla Model S. Novinka EQS už začína jazdiť aj na našich cestách a my sme mali jedinečnú možnosť vyskúšať si ju. Dojmy po stovkách kilometrov sú lepšie, ako sme čakali. Prečo?
Čo vás pri kúpe elektromobilu zaujíma najviac? Dojazd a batéria, že? Práve tu EQS poriadne vyniká. Aby nie, má až 107,8 kWh batériu! V reči čísel viete podľa metodiky WLTP s takouto batériou prejsť 770 km. Reálny dojazd bude samozrejme závisieť od toho, či budete prioritne brázdiť diaľnice alebo mesto, no na dojazd 500 km sa budete môcť spoľahnúť. Koľko sme prešli my počas prvej jazdy?
Trochu sme zostali zaskočení, keď sme pri preberaní EQS videli na displeji pred vodičom odhadovaný dojazd 444 km, pri nabití batérie na 99%. Uff, fakt? Kto jazdil pred nami? Totiž, tak ako v bežných automobiloch, aj pri elektromobiloch sa odhadovaný dojazd počíta podľa posledných údajov, t.j. ak ste predtým jazdili mimoriadne úsporne, odhadovaný dojazd bude vyšší a naopak.
Úvodný šok sa naštastie nestal realitou. Stačilo sa s EQS pohnúť a už nám palubný počítač ukazoval dojazd cez 620 kilometrov. Tomuto údaju sa dá veriť rozhodne viac. Mimochodom, EQS má akumulátor s článkami so zníženým obsahom kobaltu, ktorý sa dostal pod úroveň 10%. Batérie si kompletne vyvíja a vyrába Mercedes-Benz sám v závode Stuttgart-Untertürkheim, takže má dohľad nad tým, čo vo svojich autách ponúkne. Napríklad aj pre EQS príde v budúcnosti aj akumulátor s nižšou kapacitou 90 kWh.
Zaujalo nás, že značka Mercedes-EQ tvrdí, že batérie budú počas celého životného cyklu udržiavané na aktuálnej úrovni, a to aj vďaka OTA aktualizáciám softvéru pre správu akumulátora. To je rozhodne dobrá správa, ďalšou zase záruka až 10 rokov alebo 250 000 km na batériu. Úprimne? Vďaka takejto záruke už nemôžu byť žiadne diskusie o tom, či do tohto elektromobilu ísť. Sme presvedčení, že ktorýkoľvek majiteľ EQS toto auto vymení za nové skôr ako dané lehoty uplynú, jednoducho sa tým trápiť nebudú, ale že vôbec.
Aby toho nebolo málo, máte k dispozícii až 200 kW DC nabíjanie, t.j. na nabíjačkách, ktoré takýto výkon pustia máte nabitú kapacitu batérie na dojazd cca. 300 km len za 15 minút . Mercedes-EQ pritom používa technológiou 400 V / 500 A a k 800 V technológii sa vyjadril, že ju zatiaľ neplánuje. Práve 400 V technológia má zaručiť lepšiu životnosť batérie aj pri častejšom nabíjaní na rýchlonabíjacích stojanoch.
My sme počas testovacej trasy nabíjať nepotrebovali a tak si vyskúšanie rýchlonabíjania musíme nechať na inokedy. Pozitívnou správou je, že aj na Slovensku sa už budujú rýchlonabíjacie stojany, ktoré nájdete napríklad v Košiciach, na Budči pri Zvolene, v Bratislave, alebo aj v Senci. V Senci je práve zatiaľ jediná nabíjacia stanica IONITY s výkonom 350 kW, na ktorej viete EQS nabíjať aj zadarmo. Ako?
Stačí si po kúpe EQS v appke Mercedes me aktivovať kartu Mercedes Me Charge. Do 3 dní od aktivácie vám kartičká príde na vašu adresu a prvý rok nabíjate na IONITY bezplatne. To platí pritom aj v zahraničí. Práve tu sa ukazuje súčasná situácia, kedy sa už s elektromobilom netreba vyraziť ani na ďalekú pracovnú cestu či na dovolenku. Slušné dojazdy ruka v ruke s rýchlym nabíjaním odbúravajú najväčší nedostatok elektromobilo, ktorí im skeptici vyčítajú. Dnes sa netreba dlhších ciest obávať, o čom sme a presvedčii aj počas nášho súboja na ceste do Chorvátska. Skrátka, nabíjacích staníc je dostatok.
Štandardne máte k dispozícii 11 kW palubnú nabíjačku, no za príplatok môžete mať 22 kW, čo je už skvelá hodnota. Doma či v práci si na Wallboxe nabijete batériu na plnú kapacitu do 5 hodín! Pritom sú k dispozícii aj špeciálne programy nabíjania Standard, Home a Work, kde sa auto podľa GPS pozície vie nabiť tak, ako mu to nastavíte. Toto má Mercedes-EQ vyriešené perfektne.
My sme si na jazdu prebrali model EQS 580 4MATIC, teda výkonnejšiu verziu modelu. Akože netreba chodiť okolo horúcej kaše, toto je najluxusnejší elektromobil v akom sme kedy sedeli a ak si doteraz majitelia a fanúšikovia nemeckých prémioviek túžiaci po elektromobile kupovali Teslu Model S, neprekvapí nás, ak už to tak nebude a v ich garáži bude EQS. Ten luxus a kvalita spracovania sa porovnať nedá, nehovoriac o naladení asistenčných systémov či jazdných vlastnostiach. EQS je podľa nás, a to môžeme smelo napísať po prvej jazde a prejdení takmer 400 km, kráľom elektromobilov.
Keď prvýkrát dupnete na pedál EQS 580 musíte cítiť, že 2,7 tony sa pohne ako nič. K dispozícii máte 855 Nm krútiaci moment a dvojicu elektromotorov so spoločným výkonom 385 kW, čiže 523 koní. Zrýchlenie z 0 na 100-ku dá tento elektromobil za 4,3 sekundy, jednoducho aj keď pocitovo sedíte v luxusnej limuzíne, do sedadiel s vankúšikom za hlavou vás to oprie. Pritom na ceste drží EQS ako prikovaná, a to aj za daždivého počasia, ktoré sme zažili na začiatku trasy dlhej cez 300 kilometrov práve pred Holíčom.
Prvé kilometre sme si užívali nielen mimoriadny výkon, ale aj komfort. Po prejdení 63 km s priemernou spotreboou 25,3 kWh/100 km nám auto hlásilo dojazd ešžč 501 km resp. 548 km v režime ECO. Interiér pripomína triedu S od Mercedes-Benz, vrátane pohodlných sedadiel, airbagu medzi vodičom či spolujazdcom, špičkových materiálov či displejov. Tu však dostanete v niektorých oblastiach ešte viac.
Najmä čo sa týka displejov, toto auto vás ohúri. Je tu totiž pod jedným krycím sklom, mimochodom tvarovaným pri teplote 650°C, ukrytý hyperscreen tvorený trojicou displejov. Ten pred vodičom má 12,3 palca a zobrazuje známe informácie o jazde. Nechýba možnosť zobraziť mapy, asistenčné systémy či jeho prispôsobenie podľa vlastných preferencií.
Dominantou je hlavný 17,7 palcový displej. Uff, nádhera vidieť na ňom napríklad mapu počas jazdy. Dokonca sme zažili aj funkčnosť komunikácie medzi autami Car-to-X. Keďže sme jazdili v kolóne, stalo sa, že sa nám niekto „stratil“ napríklad na križovatke. Kým sme EQS čakali, odstavili sme na krajnici na blikačky. Autá zaregistrovali, že a niečo deje a informovali ďalšie vozidlá o „Dopravnej udalisti pred Vami“. Je to skvelé, takto sa ihneď dozviete, že sa na ceste niečo deje, že má niekto možno defekt a podobne. Viete zareagovať skôr ako to kedykoľvek predtým bolo možné. Wow.
Na hlavnej obrazovke môžete nastaviť celé EQS podľa vašej chuti, nechýba pritom podpora Android Auto či Apple CarPlay. Podrobne viete sledovať aj aktuálnu spotrebu a údaje o akcelerácii či batérii.
Opísať pocit ovládania tohto auta a zážitok z displejov je náročné, treba to zažiť. Celý systém je vyladený do detailov, má nádhernú grafiku, bleskové odozvy a intuitívne rozložené prvky ovládania. Nájsť niečo, čo by nám vyslovene prekážalo bolo v tomto prípade nemožné. Je to jeden z najlepšie zvládnutých infotainmentov v automobile vôbec.
Systém viete ovládať aj vďaka inteligentnému hlasovému asistentovi, dokonca máte k dispozícii 190 LED diód po celom interiéri (lemujú dokonca aj predné sedadlá), ktoré sú so systémom prepojené a vedia vás informovať aj o situácii na ceste. Ak nie je napríklad bezpečné vybočenie z jazdného pruhu, celá strana kam „nemáte“ odbočiť sa sfarbí do červena. Nedá sa na to nezareagovať, a to je dobre. Budete sa cítiť maximálne bezpečne.
Aby aj nie, v tomto aute je 350 senzorov, ktoré všetko monitorujú. Viete si to vôbec predstaviť? Auto dokonca dáva pozor aj na to, či privrete oči. Ak tak urobíte, upozorní vás a v prípade núdze autonómne zastaví. Dokonca je tu k dispozícii aj DRIVE PILOT s možnosťou autonómnej jazdy dokonca aj v meste do rýchlosti 60 km/h. Žiaľ kvôli legislatíve nie je na Slovensku táto technológia v praxi použiteľná. Žeby sme počas hĺbkového testu vzali EQS do Nemecka?
K dispozícii máte aj rôzne online služby, kde si môžete pozrieť i počasie či webové stránky. Čo je však podstatné, navigácia je plne prispôsobená pre elektromobilitu. Pri navigovaní berie do úvahy váš dojazd a v prípade potreby odporúča nabíjacie stojany.
Vy si dokonca môžete vyhľadávať stanice ja podľa výkonu nabíjania. Skvelá možnosť, ak chcete auto napríklad nabiť rýchlo aj keď drahšie, necháte si zobraziť len stanice nad 150 kW a je to. Zvláštne bolo, že IONITY v Senci nám však systém vyhľadať nedokázal.
Čerešničkou na torte je obrovský 77-palcový head-up displej s rozšírenou realitou. Je rovnako dobrý ako ten v Mercedes-Benz triedy S, do priestoru vám tak premieta nielen pokyny z navigácie, ale brutálne realistické je aj nastavenie vzdialenosti pri inteligentom adaptívnom tempomate či vykreslenie áut na ceste pred vami.
Úplnou peckou je nový displej pred spolujazdcom, ktoré je prepojený s ostatnými systémami v aute. Ide dokonca o špičkový 12,3-palcový OLED displej, rovnako kvalitný ako hlavný 17,7-palcový displej uprostred.
Ak na sedadle spolujazdca nikto nesedí, displej je „vypnutý“, v spiacom režime zobrazuje šetrič s hviezdičkami z loga výrobcu. Ak si na sedadlo spolujazdca sadnete, displej bude aktívny a môžete ho plnohodnotne ovládať dotykom. Nájdete tu však menej funkcií ako na hlavnom displeji, aby vám zbytočne spolujazdec napríklad nenastavoval asistenčné systémy.
Môžete však spolujazdca poprosiť, nech vám nastaví cieľ navigácie. Rovnako môže ovládať multimédiá, s tým, že vie rozhodnúť kam bude zvuk smerovať. Buď sa môže prehrávať v aute alebo v Bluetooth slúchadlách, ktoré si spolujazdec k systému pripojí. Samozrejme ho poslúcha aj hlasový asistent, vie totiž rozoznať, odkiaľ príkazy prichádzajú. Nechýba možnosť zvoliť si napríklad aj masáž sedadla.
Aj zo sedadla spolujazdca je možné sledovať tok energie, aktuálny stav nabitia batérie či iné parametre pod menu EQ. Je to vymyslené veľmi dobre. Chýbal nám tu azda už len prehrávač videí, ktorí sme buď nenašli alebo prehrávanie videa počas jazdy ani tu nie je možné.
Komfort si užijú aj pasažieri vzadu, tam však displeje chýbajú. Minimálne chýbali v našej výbave. Čo je však dobré vedieť, EQS vo verzii 450+ nemá štandardne Hyperscreen. Interiér v tomto prípade prípomína triedu S od Mercedes-Benz, Hyperscreen je za príplatok. Ak sa však rozhodnete pe verziu AMG Line, Hyperscreen je už štandardom. To platí aj pre verziu Edition1, ktorá vychádza z AMG Line a navyše má dvojfarebnú karosériu.
Mimoriadne komfortný je aj podvozok. Ten tlmil nerovnosti absolútne bravúrne, aj pri rozbitých cestách sme v kabíne nič necítili. Akoby sme išli po práve novo položenom asfalte. Nespomíname si na lepšie vyladený podvozok v elektromobile. Počas jazdy si viete nastaviť aj rekuperáciu, vďaka ktorej môže byť váš dojazd väčší a jazda efektívnejšia. Je to jednoduché, slúži na to páčky pod volantom, tie kde „bežne“ meníte stupne automatickej prevodovky. Do križovatky tak pri najvyššom stupni rekuperácie môžete vojsť len tak, že pustíte nohu z pedála, jednoducho auto samé pribrzdí.
Trochu sme sa prekvapili, keď sme prešli 138 km a dojazd nám ukazoval už len 365 km. Priemerná spotreba 24,9 kWh bola pomerne vysoká. Cestou z Myjavy sa ale všetko menilo, po prejdení 183 km nám stále svietil dojazd 332 km pri priemerke 22,9 kWh, takže dá sa povedať, že reálne tých 500 km s týmto autom určite dáte.
Naša trasa smerovala aj k obedňajšej pauze v Trnave. Tu sme prišli so spotrenou 23 kWh/100 km. Mali sme za sebou 196 km a na displeji svietil dojazd 319 km. Tu vidieť, ako sa mení dojazd podľa štýlu jazdy a terénu cesty. Pri takomto dojazde zabudnete, že sedíte v elektromobile. Nad nabíjaním nerozmýšľate, trasu Bratislava – Žilina otočíte hravo na jedno nabitie, a ešte niečo stále v batérii zostane.
Pochváliť musíme aj dizajn EQS. Subjektívne sa nám však viac páči v čiernej farbe, pôsobí luxusnejšie a elegantnejšie. My sme však jazdii striebornú. Najmä zozadu pôsobí EQS mimoriadne športovo, je to štýlové coupé.
V noci oceníte mimoriadne kvalitné svetlá, ktoré neoslňujú ani vodičov kamiónov. Tiahnú sa v predu aj vzadu cez celú šírku auta, ako je už na modely Mercedes-EQ zvykom.
Cestou sme navštívili ešte Šamorín, postáli sme si v kolónach, užili si novú R7 pri návrate do Bratislavy. Finálna spotreba sa ustálila na 23,1 kWh/100 km a po prejdení 337 km sme stále mohli prejsť ešte 137 reps. 159 km v ECO režime. Nedávali sme si počas cesty pozor, nešli sme „úsporne“, skúšali sme limity auta a tak je výsledok z nášho pohľadu skvelý.
EQS od Mercedes-EQ je elektromobil, ktorý patrí na vrchol ponuky. Technikou, jazdnými vlastnosťami, ale aj dojazdom patrí k tomu najlepšiemu na trhu, čo si dnes môžete dopriať. Patrične si však výrobca za auto nechá aj zaplatiť.
Náš testovací kúsok EQS 580 4MATIC začína na 117 380 eur, no s príplatkami sme sa dostali na celkových 171 756 eur! Nie je to rozhodne málo, no je to Mercedes-EQ so všetkým, čo k nemu patrí. Toto je konečne poriadny konkurent pre známu Teslu Model S, ktorú v mnohom dokonca prekonáva. Bude len na vás, čomu dáte prednosť, ak vám to rozpočet dovolí. EQS patrí medzi elektrickú elitu, po prvej jazde o tom niet pochýb.
Pozrite si aj naše video z prvej statickej prezentácie novinky EQS.