Reklama

Japonsko sa má stať "superveľmocou vetra"

Zdroj | Challenergy
Juraj Procházka
Zdroj | Challenergy
Zdroj | Challenergy

Vietor, tak ako každý živel, je dobrý sluha a zlý pán. Hurikány, alebo ich japonské verzie tajfúny, napáchajú každý rok nevyčísliteľné materiálne škody, nehovoriac o obetiach na životoch.

Ak by sa ale časť ich energie podarilo skrotiť (a uskladniť), stali by sa vítaným zdrojom.

Pozrite si

DONG Energy postaví najväčšiu veternú elektráreň na svete

Rozkážeme vetru, dažďu …?

Skrotená energia jedného tajfúnu by dokázala pokryť spotrebu Japonska na 50 rokov. Spútať celý tajfún je síce iluzórne, ale zaujímavým príspevkom by bol aj malý zlomok jeho energie premenený na elektrinu.

Zdroj | Challenergy

Problém je, že dostatočne silná veterná smršť ničí všetko, čo jej stojí v ceste, veterné turbíny nevynímajúc. Japonský vynálezca Atsushi Shimizu však vyvinul veternú turbínu, ktorá je extrémne odolná a zvládne aj nápor vetra so silou tajfúnu.

Farma z veterných turbín v tvare šľahača by dokázala zachytiť a previesť značnú časť energie tajfúnu a previesť ju na využiteľnú formu. Po havárii jadrovej elektrárne Fukušima v roku 2011 Japonsko odstavilo všetky jadrové reaktory. Hoci dnes už niektoré opäť spustilo do prevádzky, výpadok vo výrobe elektriny bol obrovský a zďaleka ho nedokázal nahradiť rýchly rozvoj solárnych elektrární.

Pritom Japonsko nemá ideálne podmienky pre fotovoltaické farmy. Krajina má údajne viac veternej, než solárnej energie. Len v tomto roku sa tadiaľ prehnalo 6 tajfúnov.

Pozrite si

Bezlopatkové turbíny „vytrasú“ z vetra elektrinu

Shimizu založil „zelenú“ technologickú spoločnosť Challenergy, ktorá sa zameria na výrobu turbín jeho konštrukcie a verí, že Japonsko má potenciál stať sa „superveľmocou vetra“.

Tajfúnová turbína sa líši od bežných veterných turbín. Pracuje na všesmerovej osi, čo jej umožňuje prekonať nepredvídané nárazy vetra a rýchlosť lopatiek je nastaviteľná tak, aby sa nevymkli kontrole ani počas silných búrok.

Zdroj | Challenergy

Počas testov turbína vykazovala účinnosť 30%, čo je o štvrtinu menej, ako pri bežných turbínach. Rozdiel však je, že by mali prežiť tajfún a, čo je hlavné, získať časť jeho energie. Funkčný prototyp bol tento rok v lete nainštalovaný v blízkosti Okinawy.

Bez úložísk to nepôjde

Aby však takýto projekt dával zmysel, potrebná je rozsiahla veterná farma, schopná zachytiť tajfún v celej jeho šírke. Aj keď turbíny môžu vyrábať elektrinu aj pri bežnom vetre, ich „hviezdna chvíľa“ príde práve počas búrky.

Pozrite si

Nová atrakcia Eiffelovej veže je „neviditeľná“

Nárazovo vyrobenú špičkovú energiu však bude treba uskladniť na neskoršie využitie, preto sa takýto projekt nezaobíde bez veľkokapacitných úložísk.

Tie najčastejšie pracujú s akumulátorovými batériami, ale v hre sú aj iné, viac, či menej exotické technológie, od obrovských zotrvačníkov, po podzemné zásobníky stlačeného vzduchu. Praktický efekt z takýchto veterných elektrární je však rovnako otázny, ako projekt hydroelektrárne zameranej na získanie elektriny z povodňovej vlny.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.