Svetová akadémia rekordov má v technologickej sekcii vtipnú kuriozitu. V decembri 2005 pribudol zápis o prvom mydlom umývateľnom smartfóne na svete Kyocera Digno Rafre.
Japonská spoločnosť Kyocera, ktorá predstavila model Digno Rafre, sa pri komunikácii svojho inteligentného telefónu zamerala najmä na možnosť umývať smartfón mydlovou penou, respektíve vodou. Displej telefónu mal byť plne funkčný aj počas umývania, keď vám niekto zavolal nebolo problémov prijať hovor, a reproduktory boli vybavené inteligentnými senzormi, ktoré mali zabrániť ich poškodeniu.
Smartfón so svetovým rekordom mal odolnosť voči studenej a teplej vode, nárazom a prachu. Zadná strana smartfónu dostala samoobnovovaciu fóliu, ktorá sa dokázala vyliečiť zo škrabancov vzniknutých bežným používaním. Digno Rafre tak mal pôsobiť ako nový výrazne dlhšie.
Certifikácia odolnosti, ktorú telefón získal bola na úrovni IPX5/8. Toto označenie použil výrobca, ktorý ho vysvetlil tak, že životnosť telefónu skúmal vo vlastný laboratóriách na cykly ručného umývania mydlovou vodou. Cyklus pozostával z navlhčenia vodou, nanesenia mydlovej peny a opláchnutia. To malo prebehnúť tečúcou vodou. Mikrofóny boli dodatočne vytreté handričkou.
Spoločnosť sa tiež špeciálne zamerala na testovanie odolnosti voči teplej vode, ktorá mala do 43 stupňov Celzia. Približne rovnakú teplotu, akú má bežne voda z kohútika. Výsledky testovania ukázali, že smartfón je voči postriekaniu horúcou vodou odolný, no neporúča sa ho do horúcej vody ponárať.
Ak vám nie je jasné prečo by sa niekto snažil o odolnosť voči mydlovej pene, tak vysvetlenie je, samozrejme, hygiena a celková životnosť zariadenia. Riaditeľ spoločnosti pri uvedení v roku 2005 povedal, že smartfóny sa stali súčasťou našich životov, sú všade prítomné a preto musia pôsobiť dlhodobo reprezentatívne. Nesmú byť poškriabané a špinavé.
Špecifikácia inteligentného telefónu Digno Rafre z roku 2005 bola takáto. Smartfón sa predával v troch farbách. Ružovej, modej a bielej. Mal rozmery 71 x 141 x 10,1 milimetra a hmotnosť 155 gramov. Batéria mala 3 000 mAh a nabitá mala byť za 160 minút. Operačný systém bol Android 5.1, ktorý mal k dispozícii 2 GB RAM a úložný priestor 16 GB. Ten sa dal rozšíriť pomocou microSD na 128 GB. 5-palcový displej bol v kvalite HD TFT LCD. Hlavná kamera mala 13 Mpx, selfie kamera 2 Mpx.
Digno Rafre od spoločnosti Kyocera bol dostupný len na domácom japonskom trhu za cenu približne 460 amerických dolárov.
V roku 2013 predstavila spoločnosť Sony smartfón Xperia Z, ktoý bol prezentovaný, ako prvý vodeodolný inteligentný telefón. V skutočnosti už v roku 2005 ponúklo japonské Casio vyklápačku Canu 502S, ktorá bola v tej dobe považovaná za nezničiteľnú. O rok neskôr Sony Ericsson predstavili vodeodolný SO902iWP+ a v rovnakom roku prišla Nokia s Nokia 5500 Sport, ktorá si s vodou tiež poradila.