Reklama

Jack Ma nemal geniálny nápad, len pochopil možnosti internetu

Zdroj | thenational.ae
Juraj Recký
Zdroj | thenational.ae
Zdroj | thenational.ae

Čínsky miliardár zarobil rozprávkový majetok na tom, že preniesol predaj tovaru medzi malými podnikateľmi do on-line sveta a neskôr ponúkol to isté koncovým používateľom.

Od júna 2019 je jedným z najbohatších mužov Číny s hodnotou majetku približne 35,6-miliárd amerických dolárov. Prirodzene aj jedným z najbohatších ľudí na svete. Jack Ma, narodený 10. septembra 1964 ako Ma Yun, je jedným z najvýraznejších zástancov otvoreného a trhovo orientovaného hospodárstva. Fortune magazín ho zaradil do rebríčku 25 najvplyvnejších podnikateľov Ázie. 

Zdroj | inc.com

Jack Ma na cestu úspešného biznismena nastúpil už ako malý chlapec, keď sa začal aktívne zaujímať o anglický jazyk. V puberte zadarmo sprevádzal turistov po jeho rodnom Hangzhou, čo mu pomohlo sa zlepšiť v angličtine. Nešlo však všetko úplne hladko. Na miestnu pedagogickú univerzitu sa dostal až na tretí pokus v roku 1984. Prvé dva razy ho neprijali pretože nespravil testy z matematiky. Nakoniec však v roku 1988 úspešne zvládol bakalárske skúšky v odbore anglický jazyk. 

Nasledujúcich päť rokov vyučoval angličtinu na Inštitúte Elektroniky a Inžinierstva v Hangzhou. V roku 1994 zakladá svoju prvú firmu Haibo Translation Agency, ktorá ako názov napovedá, sa venovala prekladaniu a tlmočníctvu. 

Pozrite si

Demis Hassabis? Pionier umelej inteligencie zo skromných pomerov

Ma bol v roku 1995 vyslaný rodným mestom Hangzhou na cestu do USA, kde sa bližšie spoznáva s internetom. Rýchlo si uvedomil ako veľmi v tomto smere Čína zaostáva a koľko biznis príležitostí sa v on-line svete ponúka. 

Zdroj | passenger6a.com

Hneď po návrate zakladá jednu z vôbec prvých čínskych internetových spoločností China Pages, ktorá vytvárala web stránky čínskym podnikateľom. Po dvoch rokoch mala firma hodnotu približne 800-tisíc amerických dolárov, no Ma ju opúšťa. Jedným z dôvodov bol konkurenčný tlak spoločnosti Hangzhou Telecom, ktorá založila priamo konkurenčnú Chinesepage. 

Tlak na trhu však nevnímal zdrvujúco. V rokoch 1998 a 1999 zastával post riaditeľa internetovej spoločnosti v Pekingu, ktorá mala silnú podporu čínskeho Ministerstva zahraničného obchodu a hospodárskej spolupráce. Ma cítil, že stále dostatočne nevyužíva ekonomické príležitosti, ktoré internet ponúkal.

V tomto momente sa začína písať skutočná história, pretože Ma presvedčil tím, s ktorým spolupracoval v Pekingu, aby sa vrátili späť do Hangzhou a založili spoločnosť Alibaba Group zameranú na uľahčenie obchodu medzi malými podnikateľmi na internete. Budúci miliardár videl potenciál na vtedy nevýraznom internetovom trhu predaja a nákupy medzi malými biznismi. 

Zdroj | cnbc.com

Nadšený podnikateľ mal očividne všetko dobre premyslené nakoľko počas rokov 1999 a 2000 získal sponzorské okolo 25-miliónov amerických dolárov, vďaka čomu nebol problém sa skutočne rýchlo rozšíriť približne do 240 krajín sveta. 

Maov biznis model bol postavený na tom, že vytvoril priestor pre malé podniky, ktoré mu platili poplatky za to, aby boli označené ako dôveryhodný predajcovia na alibaba.com. Predajcom, ktorí mali ambíciu zahraničného predaja, boli účtované vyššie poplatky. Výsledok? V roku 2005 prišiel odkup 40% podielu alibaba.com dobre známym americkým Yahoo! V roku 2007 bola hodnota Maovho projektu 1,7-miliardy amerických dolárov. 

Zdroj | taobao.com

Keď sa vydarilo pôsobenie na trhu malých podnikateľov, prečo s nadobudnutými skúsenosťami neskúsiť zacieliť aj na koncového používateľa? Ma v roku 2003 spúšťa stránku Taobao, čo v čínštine znamená hľadanie pokladov. Myšlienka stránky je predaj medzi konečnými používateľmi, teda akýsi bazár. V tej dobe približne 80% trhu ovládala americko-čínska spoločnosť eBay-EveryNet. Ma videl v ich biznis modely slabinu v poplatkoch za transakcie. 

Taobao za transakcie neúčtovalo nič, peniaze zarábalo na reklame a dodatočne ponúkaných službách. Štyri roky po spustený projektu, teda v roku 2007, malo Taobao podieľ na trhu 67% v dôsledku čoho sa eBay zbavil svojej čínskej časti. Americká firma sa však pokúsila Taobao od Ma odkúpiť, no neúspešne. Ten využil ponuku investície vo výške miliardy dolárov od Yahoo! 

Pozrite si

Larry Page začal budovať Google ako dizertačnú prácu

V roku 2011 Ma rozdelil Taobao na tri menšie služby. Taobao Marketplace pokračuje v myšlienke online bazáru, Taobao Mall je tradičným e-shopom a eTao je vyhľadávač pre milovníkov nákupov. Zdajú sa vám tieto čachre možno trochu zbytočné? Ma si mohol dovoliť hrať sa, pretože alibaba.com išla ako hodinky. Dôkazom je vstup na new yorsku burzu v septembri 2014, po čom bola hodnota spoločnosti vyčíslená na 168-miliardy amerických dolárov. Možno ani samotný Ma netušil, že pôjde o historický rekord. Zrazu vlastnil najhodnotnejšiu internetovú firmu v dejinách, ktorá mala ďaľších deväť dcérskych spoločností. 

Zdroj | The Jakarta Post

Jack Ma sa rozhodol dať si k 54. narodeninám vskutku zaujímavý darček. V septembri 2018 oznámil, že 10. septembra 2019 odstúpili z postu riaditeľa spoločnosti a odíde na dôchodok. Na jeho miesto nastúpi Daniel Zhang. Ma vraj tento krok plánoval 10 rokov. 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.