Reklama

Izrael bude mať na boj v mestách ozbrojené drony TIKAD

Zdroj | Breaking the Silence
Juraj Procházka
Zdroj | Breaking the Silence
Zdroj | Breaking the Silence

Odkedy trh zaplavili rôzne viacvrtuľové drony určené hlavne pre relax a zábavu, možno trochu zabúdame, že prvé bezpilotné lietadlá začala používať armáda. Ak, pravda, vynecháme letecké modely.

Dnes má takéto drony schopné nosiť špionážnu výbavu, aj zbraňové systémy, vo výbave armáda mnohých krajín. Známe sú napríklad drony MQ-1 Predator, ktoré využívala americká armáda na špionážne misie, ale aj bojové akcie už pred viac ako 20 rokmi. Od roku 2007 má vo výzbroji silnejší a väčší stroj MQ-9 Reaper od rovnakého výrobcu General Atomics.

Pozrite si

Drony s nukleárnym pohonom vydržia vo vzduchu mesiace

Takže vojenské drony nie sú novinkou. Tou ale je nasadenie dronov vo forme multikoptér do bojových akcií (Predatory a podobné stroje majú podobu lietadiel.) Medzi prvými s podobnou výzbrojou bude izraelská armáda, ktorá si objednala od floridského start-upu Duke Robotics drony TIKAD.

Zdroj | Duke Robotics

Firmu založil v roku 2014 veterán a podplukovník izraelskej armády v zálohe  Raziel “Razi” Atuar. V spolupráci s ďalšími špecialistami z izraelskej armády sa pustil do vývoja robotických multikoptér, schopných niesť strelné zbrane.

Pozrite si

Slováci a Rusi budú spolu vyrábať vodíkom poháňané drony

Motiváciou boli skúsenosti z pouličných bojov, ktoré majú svoje špecifiká. Nepriatelia nemusia civilistov ani používať ako živé štíty. Pokiaľ sa bojová operácia spustí v meste, kde sa na uliciach nachádzajú civilné osoby, je extrémne ťažké zabrániť nevinným obetiam. V rovnakom ohrození sú aj vojaci, ktorí chcú zlikvidovať ostreľovačov, alebo mínometné stanovište.

Zdroj | Duke Robotics

Pre takýto typ bojiska sú určené drony TIKAD. Majú viesť v mestskej zástavbe boj proti ostreľovačom, mínometníkom a granátometníkom na strechách.

Používajú systém pohonu s ôsmimi vrtuľami a majú manévrovacie schopnosti so 6 stupňami voľnosti. Podstatnou časťou výbavy je však stabilizovaná plošina, ktorá dokáže rozložiť spätný náraz po výstrele a umožňuje dronu vo vzduchu „prežiť“ a mieriť na cieľ.

Hlavným problémom nie je nosnosť – dron unesie 10 kg náklad a umožňuje na palubu pripojiť pušky M4, SR25, alebo 40milimetrový granátomet. Po výstrele však dochádza k spätnému nárazu, ktorý pozná každý, kto strieľal z pušky, alebo z pištole.

Tento náraz prechádza po výstrele strelcom do zeme, kde sa absorbuje. Dron vo vzduchu však žiadnu pevnú oporu nemá. Podľa Newtonowho zákona zachovania hybnosti pôsobí po výstrele na dron sila v opačnom smere, ale s rovnakou energiou, akú má pohybujúca sa guľka a plyny výstrelu. Stabilizovaná plošina dronu TIKAD tieto sily dokáže eliminovať.

Zdroj | Duke Robotics

V roku 2015 izraelské špeciálne jednotky použili na zneškodnenie cieľa komerčný dron od Duke Robotics s namontovanou ostreľovačskou puškou o hmotnosti 13,6 kg. Operácia bola síce úspešná, ale podplukovník Atuar a jeho tím neboli celkom spokojní. Dron so záťažou sa udržal vo vzduchu len päť minút.

Pozrite si

Drony v Rwande zachraňujú životy, doručujú lieky a krv

To je príliš málo času potrebného na prieskum, zhodnotenie situácie a uskutočnenie operácie. Z operačného hľadiska je potrebná podstatne väčšia výdrž (dron, ktorý nie je lacný, potrebuje aj časovú rezervu na návrat do bezpečia). Práve to bola podľa Atuara jedna z podmienok v objednávke izraelskej armády na drony TIKAD.

O drony, ktoré môžu zmeniť podobu budúcich pouličných bojov, už údajne prejavila záujem aj americká armáda.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.